Victoria orgoliilor! HCM Baia Mare a bătut CSM Bucureşti în ultima etapă a Ligii Naţionale, iar într-un duel al jocurilor directe conduce cu 2-1 în acest sezon

22 apr 2016 5380 afişări Handbal

HCM Baia Mare a câştigat cu 30-28 în faţa rivalei CSM Bucureşti, într-un meci din ultima etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin. Succesul echipei pregătite de Aurelian Roşca a fost de palmares, în condiţiile în care titlul era deja acontat de clubul din Capitală. CSMB a iroist însă ocazia de a termina campionatul cu victorii pe linie.

• În acest sezon, Baia Mare şi Bucureşti s-au întâlnit de trei ori, scorul partidelor directe fiind acum 2-1 în favoarea HCM, după: 31-25 (în Supercupa României), 21-24 şi 30-28 în Liga Naţională

CSM Bucureşti şi-a păstrat titlul de campioană în acest sezon, dar handbalistele de la HCM Baia Mare ies de pe scena Ligii Naţionale cu capul sus, având în vedere condiţiile în care şi-au desfăşurat activitatea în ultimele luni. Ardean & Co au mai strâns încă o dată rândurile şi au ţinut să arate că şi-au făcut pe deplin datoria în acest sezon. Chiar dacă nu a mai avut aceeaşi încărcătură, iar după primele acţiuni jocul părea mai degrabă unul de vacanţă, HCM Baia Mare a ţinut să câştige ultima partidă din acest sezon în prima competiţie internă. Chiar şi numai cu 9 jucătoare la dispoziţie, câte a rulat Aurelian Roşca pe parcursul partidei.

Gabriella Szucs, Katarina Jezic şi Melinda Geiger au fost trecute pe foaia de joc, poate şi pentru ca formaţia gazdă să aibă la număr un număr decent de jucătoare, însă dintre cele trei "reveniri" neanunţate doar prima a jucat cu CSMB, doar în faza de apărare. Practic, Roşca a avut şase handbaliste care le-a utilizat pe parcursul partidei în atac, la care s-au mai adăugat Abbingh şi Szucs în apărare. Ionica Munteanu a fost baza din poartă. Dar şi în aceste condiţii, gazdele s-au descurcat de minune şi au impus tempoul de la început şi până la sfârşit.

CSM Bucureşti a sărbătorit al doilea titlu la începutul acestei săptămâni şi a dat senzaţia că şi-a setat deja toată energia către turneul Final 4 al Ligii Campionilor, la care va participa în 6-7 mai. Acest lucru s-a văzut şi din faptul că duelurile cu adversarele n-au mai fost atât de crâncene, poate cu excepţia extremei dreapta Carmen Martin, care a avut propriul duel al orgoliilor cu Valentina Ardean. Apărarea lui Kim Rasmussen a fost depăşită destul de lejer în multe rânduri, astfel că a alergat mai mult după egalare. În schimb, Vizitiu, Do Nascimento, Perianu şi Tătar au profitat de spaţiile din apărarea adversă şi au reuşit să-şi ducă echipa la 13-9 în minutul 26. Baia Mare a avut însă forţă cu ajutorul portarului Ionica Munteanu, care a adunat nu mai puţin de 10 intervenţii în prima parte.

După 14-11 la pauză, CSM Bucureşti a avut o tresărire de orgoliu şi în 8 minute a restabilit egalitatea la 18-18. Maria Fisker a fost de neoprit pe partea stângă de atac, ea înscriind 5 goluri în primele 11 minute de la reluare. Jocul s-a "rupt" însă din nou în favoarea gazdelor, pe o dublă superiorite. Într-un interval de 20 de secunde, Torstensson şi Martin au fost eliminate câte 2 minute, iar HCM a profitat din plin, ajungând de la 22-21 la 25-21 în minutul 50. Baia Mare a scăpat practic în câştigătoare, întrucât CSMB nu a reuşit să mai răspundă, având în continuare probleme în apărare.

După 60 de minute, HCM Baia Mare a câştigat cu 30-28, victorie care nu a mai fost însă savurată ca pe vremuri. Până şi o parte din suporteri s-au resemnat, astfel că jocul cu CSM s-a desfăşurat într-o sală cu foarte multe locuri goale. Jucătoarele lui Aurelian Roşca şi-au făcut însă datoria, până la capăt!

HCM Baia Mare - CSM Bucureşti 30-28 (14-11)

Munteanu, Dumanska - portari; Do Nascimento 11, Geiger, Tătar 5, Jezic, Vizitiu 3, Perianu 3, Szucs, Marin 4, Abbingh, Ardean 4. Antrenor: Aurelian Roşca

Pessoa, Iordache, Grubisic - portari; Martin 2, Fisker 7, Torstensson 4, Gullden 2, Jorgensen 4, Manea 3, Bazaliu, Nan, Nicula, Brădeanu 2, Curea 1, Rodrigues 3, Vetkova. Antrenor: Kim Rasmussen

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?