Victoria extremelor: Bucureştiul a condus cu şapte goluri la Braşov, dar a câştigat cu greu, în ultimul minut. Urmează derby-ul cu HCM Baia Mare

27 feb 2015 1938 afişări Handbal

Cea mai dificilă săptămână din acest an pentru CSM Bucureşti a început cu o victorie important, 23:22, pe terenul Coronei Braşov. Bucureştencele au condus la şase goluri la mijlocul reprizei secunde, dar au căzut inexplicabil, permiţându-le adversarelor să revină, chiar să egaleze. Diferenţa a fost făcută pe final, când experienţa lui Vărzaru şi Rodrigues a fost decisivă

Nicio echipă nu reuşise să plece cu punct de la Braşov în acest sezon! Nici măcar HCM Baia Mare, care pierduse la un singur gol în faţa echipei lui Bogdan Burcea. Aşa că de ce ar fi reuşit CSM Bucureşti să se impună pe terenul Coronei? Mai ales în condiţiile în care joia viitoare, bucureştencele urmau să joace cu HCM Baia Mare, cu o dorinţă arzătoare de revanşă! Doar că experienţa superioară a CSM-ului, dar mai ales banca ”mai lungă” de rezerve au făcut diferenţa.

Deonise Fachinello a reuşit să marcheze după contraatacuri, o postură inedită pentru interul dreapta al Bucureştiului

Apărare beton, contraatacuri-şcoală, armele CSM-ului

Startul a fost ca din puşcă pentru echipa lui Mette Klit. Se spune că golurile marcate pe contraatac, în urma unor mingi recuperate în defensivă sunt cruciale. Dacă nu pe tabelă, măcar pentru moralul jucătoarelor. Iar CSM a reuşit să ”împrumute” măcar pentru primele 20 de minute trăsăturile handbalului nordic, reprezentat de Klit. O defensivă puternică, aproape imposibil de depăşit prin pătrunderi, a furnizat permanent mingi de contraatac lui Rodrigues, Vărzaru sau Cavaleiro. Şi, în ciuda unei mici sincope la mijlocul reprizei, când Braşovul a revenit de la 2-5 la 5-5, Bucureştiul a dominat clar (10-7, min.26). Însă stilul imprimat de echipa clasată pe locul second în clasament distruge încet, dar sigur, resursele fizice. Braşovul a profitat de asta şi a egalat (10-10, min.29), dar Da Silva şi Cavaleiro au făcut repede 12-10, scor cu care s-a intrat la cabine.

Cristina Vărzaru, una dintre cele mai bune jucătoare ale CSM-ului din acest meci

De la 15-21 la 21-21, doar pentru ca Bucureştiul să revină

Cine mai credea în Braşov în minutul 44 ar fi fost considerat nebun! Fază cu fază, minge cu minge, gazdele se îndepărtau tot mai tare de obiectiv. Zamfir, altădată o adevărată forţă de la 9 metri, a fost trasă pe linie moartă. Brădeanu n-a mai fost creierul care linişteşte atacurile Braşovului. Iar Dedu sau Mîrcă n-au existat în poartă. Rezultatul? Bucureştiul şi-a văzut de treaba şi s-a distanţat la şapte goluri (19-12, min.46). Inexplicabil, însă, CSM-ul n-a reuşit să menţină ritmul. Poate că a fost de vină meciul cu Baia Mare de joi. Poate oboseala acumulată în primele 45 de minute. Cert e că Braşovul a fost aproape de o minune. De la 15-21 la 21-21 nu a fost decât un pas! Brădeanu, Pricopi sau Burghel au surprins permanent apărarea Bucureştiului. Doar că experienţa a fost de partea CSM-ului. Cu sute de meciuri în Liga Campionilor, Vărzaru a ”inventat” un gol pentru a readuce CSM-ul în avantaj, în timp ce Rodrigues a liniştit banca bucureşteană (23-21, min.59). Care se poate  gândi liniştită la duelul cu HCM Baia Mare de joi (ora 18:00, Digi 1)

Corona Braşov – CSM Bucureşti 22:23 (10:12)