Vardar Skopje – CSM București 22-21. Gyor a câștigat cu Buducnost, scor 22-20. Craiova a învins o fostă deținătoare a Ligii Campionilor

Redactor:
Marius Hutu
Vardar Skopje - CSM București 22-21. Gyor a câștigat cu Buducnost, scor 22-20. Craiova a învins o fostă deținătoare a Ligii Campionilor

Echipelor românești în cupele europene în acest weekend

• Vardar Skopje – CSM București 22-21, în Grupa 2 a Ligii Campionilor
  • SCM Craiova – Krim Ljubljana 30-29, în manșa tur a optimilor Cupei Cupelor
  • HCM Roman – Corona Brașov 22-21, Cupa EHF, optimi – tur
  • HCM Baia Mare – Fleury Loiret, duminică, ora 18.00, Liga Campionilor, Grupa 1

EVOLUȚIA SCORULUI ÎN PARTIDA VARDAR – CSM BUCUREȘTI

60′ Ana Paula Rodrigues arucă previzibil în amenințare de joc pasiv. Vardar câștigă la limită cu 22-21.

59′ Finalul îi aparține braziliencei Rodrigues, care readuce CSM la o lungime de Vardar, 21-22. Pitlyck a luat time-out cu un minut înainte de final.

58′ Rodrigues întrerupe seria neagă a CSM, scor 20-22, și menține încă speranțele pentru un rezultat bun.

57′ Vardar conduce pentru prima dată la 3 goluri, 22-19, după ce Althaus a înscris de pe semicerc.

56′ CSM București nu a mai înscris de 7 minute, lucrurile încep să se complice.

54′ Pe fondul unor greșeli în atac ale bucureștencelor, Vardar se desprinde la 21-19. Rasmussen a reacționat imediat și a cerut time-out, ultimul avut la dispoziție

51′ Jan Pytlick a cerut time-out la scorul de 19-19

49′ Carmen Marrtin înscris din poziția de inter dreapta, 19-18

47′ Gullden ajunge la cota 8, după un gol înscris cu multă șansă: 18-17

45′ Gol Aurelia Brădeanu: 17-16

44′ Gullden a restabilit egalitatea, 16-16, după ce Vardar trecuse în avantaj pentru prima dată în această repriză.

41′ Dembele a ratat ocazia de a-și readuce echipa în avantaj, până la urmă CSM rămâne la conducere după un gol marcat de Rodrigues, 15-14

39 Aurelia Brădeanu sparge gheața și înscrie pentru 14-13

38′ CSM București este în superioritate, după ce Klikovac a fost eliminată. Martin a trimis mingea în baraă dintr-o situație de unu la unu. Apoi, campioana României a irosit o nouă ocazie, într-un moment în care Khmyrova era în poarta lui Vardar

37′ Kim Rasmussen a cerut time-out pentru a regla problemele în atac, după câteva minute de dezorientare.

36′ Din nou egalitate între CSM București și Vardar. Dembele a înscris un gol norocos, 13-13

33′ Gullden găsește un culoar în defensiva lui Vardar și înscrie din nou, pentru a 6-a oară în acest meci: 13-11

31′ Maria Fisker înscrie foarte rapid după reluarea jocului, luând prin suprindere gazdele: 12-11

PAUZĂ‚: 11-11

29′ Torstensson a scos o aruncare de la 7 metri, dar Ana Paula Rodrigues a ratat. Tot brazilianca ia o acțiune pe cont propriu și egalează, 11-11

27′ În superioritate numerică, Gullden marchează, 10-11

26′ Oana Manea rămâne singură pe 6 metri după o acțiune de atac ceva mai legată a bucureștencelor, 9-11

25′ CSM București suferă vizibil în atac de câteva minute. Trupa lui Rasmussen este ținută însă în joc de Grubisic care apără fabulos

SCM Craiova a câștigat cu 30-29 manșa tur cu Krim Ljubljana, din optimile de finală ale Cupei Cupelor

23′ Oana Manea a obținut o aruncare de la 7 metri. Gullden ratează, după o aruncare mai slabă.

21′ În inferioritate numerică și amenințare de joc pasiv, Gullden a reușit să facă diferența și să marcheze cu o aruncare de la distanță: 8-9

20′ CSM București trece prin momente dificile. Radicevic înscrie pe contraatac, scor 7-9, și a scos și o eliminare de 2 minute.

18′ Andrea Lekic înscrie cu siguranță de la 7 metri, iar Vardar Skopje prea consducerea: 7-8. Rasmussen a solicitat time-out

15′ Gullden întrerupe seria bună a gazdelor, după o acțiune personală: 7-6

14′ După un time-out cerut de Pytlick, Vardar a înscris 3 goluri consecutive: 6-6

12′ Carmen Martin a obținut o aruncare de la 7 metri, transformată de Gullden: 6-3

11′ Grubisic este jucătoarea începutului de meci. Portarul croat apără minge după minge.

9′ Un atac succesiv al echipei CSM se încheie cu un gol marca Maria Fisker: 5-3

8′ Axa Brădeanu – Manea funcționeayă perfect. Prima jucătoare i-a oferit un assist pivotului care a înscris pentru 4-2.

7′ Grubisic a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Penezic

6′ Carmen Martin a marcat pe contraatac (scor 3-2). Extrema dreaptă a reușit să scoată și o eliminare de 2 minute, Dembele fiind trimisă pe bancă.

3′ Gullden și Fiscker au marcat primele două goluri pentru CSM București (scor 2-1)

18:31 Într-o altă partidă din Grupa 2, Gyor a învins Buducnost cu 22-20, după un meci foarte frumos. Portarul norvegian Grimsbo a fost numărul 1.

Capul de afiș este fără îndoială partida dintre Vardar Skopje și CSM București, având în vedere situația echipei bucureștene în acest moment în Grupa 2 principală a Ligii Campionilor și pespectivele pe care le are în această competiție. La începutul fazei secunde a LC, formația lui Kim Rasmussen se află pe locul 2 (5 puncte), în spatele echipei Buducnost (7 puncte) și în fața echipelor Gyor (5 puncte) și Vardar Skopje (4 puncte). Așadar, CSM se află într-o poziție ideală pentru a ataca o calificare în sferturile de finală. Iar cu o linie de 9 metri precum Torstensson – Gullden – Brădeanu, campioana României poate visa chiar la mai mult de un sfert de finală în sezonul 2015-2016.

„Începem, sâmbătă, cu Vardar în deplasare și pot spune că va fi greu de jucat împotriva unui public ostil. Vom juca într-o sală unde Vardar nu îmi aduc aminte să fi pierdut decât cu Gyor… pentru că acum doi ani a făcut egal cu Buducnost acolo. Deci, Vardar este o echipă care acasă pune mari probleme și e foarte periculoasă. Dar eu sunt optimistă. Chiar dacă am pierdut două jucătoare pe partea dreaptă am recâștigat-o pe Linnea (Torstenson), care înseamnă foarte mult, motiv pentru care pot spune că suntem pe plus, pentru că Mica Brădeanu s-a redescoperit la Campionatul Mondial pe postul de inter dreapta. Avem soluții pentru a juca un handbal de valoare care să ne ducă acolo unde ne dorim. Pentru mine strategia este una singură, câștigăm meciul următor. Iar meciul următor este cel cu Vardar. Vreau, cred și sper că vom câștiga cu Vardar„, a declarat Cristina Vărzaru, înaintea partidei de la Skopje.

• „A revenit Linnea, care nu este la sută la sută din potențial, sunt unele mici probleme și cu Rodrigues. Am lucrat la un nou stil de handbal, la un nou sistem, chiar îmi place acest sistem. Întâlnim trei echipe excepționale în grupa principală, toate trei putând avea pretenții la Final 4. Întotdeauna am mers la victorie și așa voi face și sâmbătă, la Vardar. Va fi un meci fizic, se va juca din primul până în ultimul minut. Portarii vor fi foarte importanți, defensiva noastră trebuie să fie puternică. Vardar este favorită, joacă acasă, dar noi mergem să câștigăm”, Kim Rasmussen, antrenor CSM.

Isabelle Gullden se află deja printre remarcatele acestei ediții a Ligii Campionilor. Coordonatorul de joc din Suedia a marcat până acum 35 de goluri și ocupă locul 5 în topul celor mai bune marcatoare. În fața ei sunt patru handbaliste care au avut sau încă au legătură cu Liga Națională!

Allison Pineau (HCM Baia Mare) este în frunte în această ierarhie cu 45 g, fiind urmată de Alexandrina Barbosa (fostă la Rulmentul și Oltchim) – 39 g, Katarina Bulatovic (fostă Oltchim) – 38 g și Cristina Neagu(fostă la Rulmentul și Oltchim) – 37 g.

Pentru partida de la Skopje, CSM București mizează doar pe 14 jucătoare, dintre care 3 sunt portari. Lotul deplasat în capitala Macedoniei este următorul: