5 apr 2019 6945 afişări Handbal
„Vardar girls” şi multă ambiţie, dar insuficient! CSM Bucureşti a avut prea puţine jucătoare care au putut juca la acelaşi nivel cu Metz. Cronica manşei tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

CSM Bucureşti este foarte aproape de eliminare în Liga Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă cu 31-26 de Metz, pe teren propriu, în manşa tur. Returul va avea loc în 13 aprilie, în Franţa. Campioana României a vrut, dar nu a putut mai mult, având puţine jucătoare care au jucat la acelaşi nivel cu Metz. Cele trei jucătoare venite în vara trecută de la Vardar Skopje, Andrea Lekic, Barbara Lazovic şi Jovanka Radicevic au marcat 22 de goluri din cele 26.

Fără Dragana Cvijic, dar cu Andrea Lekic şi Majda Mehmedovic, acestea au fost veştile propuse de CSM Bucureşti înaintea celui mai important meci al sezonului. În orice caz, cu mai multe soluţii faţă de cele disponibile la sfârşitul Main Round, când a pierdut cu Krim Ljubljana şi a terminat la egalitate cu Thuringer, la Bucureşti. Pentru Dragana Cvijic au existat soluţii bune în echipă, cu Oana Manea în atac şi Sabina Jacobsen în centrul apărării.

Campioana României a avut multă dorinţă, dar la fel de multă neputinţă în primele minute ale jocului. Nici nu a început bine manşa tur, iar Metz s-a desprins la 5-0 după 7 minute, în acest timp, Dragan Djukic fiind nevoit să ia şi un timp de odihnă. Echipa franceză a funcţionat ca o adevărată maşină de handbal în debutul partidei, însă a început să se împotmolească după ce a trimis de două ori mingea în bară, la scorul de 6-1, de fiecare dată în superioritate numerică. „Mecanismul” oaspetelor s-a dereglat, CSM Bucureşti a renăscut.

Jovanka Radicevic a promis un meci mare şi s-a ţinut de cuvânt. După ce a înscris primul ei gol în minutul 9, dintr-o aruncare de la 7 metri, extrema dreaptă a tras echipa după ea. A fost un exemplu de dăruire, de sacrificiu şi a pus pe jar puternica defensivă adversă. Astfel, un meci care părea compromis după primele minute, s-a aprins după alte câteva minute: 6-6 (min. 15). Joka a fost motorul echipei, dar a prins aripi şi cu ajutorul porţii, trei parade consecutive ale portarilor Jelna Grubisic şi Paula Ungureanu.

A venit şi rândul lui Mayonnade să reacţioneze, iar la rampă a ieşit interul Xenia Smits, care a făcut diferenţa în ultimele minute ale reprizei, în ciuda faptului că Radicevic a continuat să încrie cu regularitate, 7 goluri în 30 de minute. La cabine s-a intrat cu 11-14.

Imediat după pauză, Metz a repetat scenariul din primele două minute, doar că de această nu a mai fost vorba doar despre apărare şi Laura Glauser, ci şi de situaţii favorabile irosite de CSM Bucureşti. Radicevic a tras în bară dintr-o aruncare de la 7 metri, iar ceva mai târziu nu  a avut parte de mingea dorită pe un contraatac. Astfel, echipa franceză s-a desprins la 19-13 (min. 37).

Campioana României a funcţionat în principal pe mâna a două jucătoare în atac. Când Radicevic nu a mai fost vioara întâi, s-a ridicat Andrea Lekic. Incomplet refăcută, Andrea - „creierul” echipei - a riscat tot. A iuţit ritmul şi a fost de neoprit în atac. Pe mâna ei, CSM Bucureşti a mai revenit o dată în joc, 21-23 (minutul 47).

În ultimele minute s-a jucat cu garda jos, iar fiecare greşeală comisă în atac a costat scump. Având şu un arbitraj care a nemulţumit întreaga sală, campioana României a pierdut pasul pe final. Metz s-a desprins până al 31-26, cu un eurogol în ultima secundă înscris de Zaadi, şi visează la Final Four.

Minuni s-au mai văzut, dar CSM Bucureşti nu a arătat pe întreg parcursul un joc care să o recomande pentru o răstunare de film. Mai rămân totuşi 60 de minute de emoţii la retur.

CSM Bucureşti – Metz 26-31 (11-14)

Ion, Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu, Radicevic 10, Curea 1, Lekic 9, Jacobsen, Bazaliu, Lazovic 3, Omoregie 1, Marin, Constantinescu, Manea 1, Hagman, Mehmedovic 1. Antrenor: Dragan Djukic

Glauser, Kapitanovic, Dos Reis – portari; Edwige 5, Zaadi 5, Flippes 2, N’Gouan 1, Nocandy 2, Houette 3, Levsha, Kanor 4, Zych, Smits 6, Maubon 1, Niombla 2, Di Ricco. Antrenor: Emmanuel Mayonnade.