Ungaria stă pe o mină de aur în handbal! Cu trei generaţii consecutive câştigătoare de turnee majore în ultimul an, vecinii anunţă un viitor de poveste la feminin

12 aug 2019 2918 afişări Handbal

Ungaria este noua campioană europeană la handbal sub 17 ani, după ce a învins Suedia cu 28-24 în finala mare de la Celje (Slovenia). Ţara vecină a câştigat toate cele şapte meciuri de la turneu final, pe traseu reuşind să bată şi România cu 39-32. Tricolorele au terminat pe locul 11, iar România a ratat şi calificarea la Campionatul Mondial din 2020.

Ungaria se concentrează de câţiva ani pe câteva discipline sportive, în sensul că le susţine intens, a avut o strategie coerentă la handbal, iar de curând au început să apară şi primele rezultate.

La feminin, în ultimul an, a reuşit să câştige trei tiluri majore, cu trei generaţii diferite! În 2018, generaţia 1998-1999 a câştigat Campionatul Mondial U20, iar trei jucătoatre din echipa respectivă au şi fost promovate în naţionala mare, care a evoluat în decembrie la Euro, este vorba despre Noemi Hafra, Rita Lakatos şi Petra Tovizi. De asemenea, Katrin Kujber a ajuns la FTC Rail Cargo şi a devenit rapid interul dreapta titular în Liga Campionilor. În 8 meciuri, handbalista a marcat 54 de goluri şi probabil că la rândul ei va face parte din naţionala care în decembrie va juca la Campionatul Mondial de senioare.

În această vară, Ungaria a câştigat alte două trofee majore, Campionatul European U19 şi Campionatul European U17. În ambele cazuri, selecţionatele au obţinut victorii pe linie. Cel puţin la categoria U19, dominaţia a fost categorică. Spre exemplu, Ungaria a câştigat meciul cu România cu scorul de 31-21 în Main Round (tricolorele au terminat pe locul 5), iar în finala mare a învins Olanda cu 27-20.

Cu trei echipe campioane la trei generaţii consecutive, Ungaria pare că şi-a asigurat viitorul. Poate pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, Ungaria va avea o echipă prea crudă, dar după 2020 va fi una dintre naţiunile care vor fi sus în următorul deceniu, alături de Norvegia şi Franţa în principal. Mai mult, toate aceste rezultate au creat emulaţie şi cu siguranţă că interesul pentru handbal a crescut substanţial, în special în rândul copiilor. Iar rezultatele nu sunt doar la fete, ci încep să apară şi la băieţi. Spre exemplu, naţionala U19 a învins Franţa zilele trecute la Campionatul Mondial din Macedonia de Nord!

Tot parcursul Ungariei din ultima vreme ar trebui să fie măcar temă de reflecţie şi pentru handbalul românesc.