Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Tomas Ryde, noul selecționer al reprezentativei feminine de handbal: „Trebuie lucrat la capitolele tactic și unitate de grup”

Tomas Ryde, noul selecționer al reprezentativei feminine de handbal: „Trebuie lucrat la capitolele tactic și unitate de grup”

Noul selecționer al reprezentativei feminine de handbal, suedezul Tomas Ryde, a declarat, într-un interviu acordat departamentului media al FR Handbal, că jucătoarele române sunt talentate, dar la echipa națională mai trebuie lucrat la capitolele tactic și unitate de grup.
Tomas Ryde, noul selecționer al reprezentativei feminine de handbal: "Trebuie lucrat la capitolele tactic și unitate de grup"

Noul selecționer al reprezentativei feminine de handbal, suedezul Tomas Ryde, a declarat, într-un interviu acordat departamentului media al FR Handbal, că jucătoarele române sunt talentate, dar la echipa națională mai trebuie lucrat la capitolele tactic și unitate de grup.

(…) Există într-adevar mult talent în echipă. Jucătoarele au o tehnică foarte bună în regim de viteză. Probabil va fi nevoie sa lucrăm totuși mai mult tactic și la capitolul unitate de grup pentru că jucătoarele provin de la multe echipe. Voi face propria cercetare și voi discuta cu toate jucătoarele pentru a descoperi eventualele probleme”, a afirmat Ryde.

El își propune să îmbunătățească atât aparărarea, cât și atacul echipei, în vederea barajului din luna iunie, cu Serbia, pentru calificarea la Campionatul Mondial. „Să implementez o strategie pentru formulele defensive cinci plus unu și șase în linie pe semicerc. Apoi îmi doresc același lucru și în atac și voi lucra teme invididuale cu fiecare jucătoare pentru barajul cu Serbia”, a spus el.

Cristina Neagu va primi un rol mai mare în defensivă, a precizat suedezul, care se bazează pe modul în care jucătoarea echpei Buducnost se mișcă pe semicerc. „În primul rând să creeze situații de a marca pentru restul jucătoarelor. Când ea este în ofensivă, adversarele consumă multă energie pentru a o anihila și putem valorifica asta. Mă gândesc totodată la metode de a optimiza faza defensivă cu ajutorul ei, deoarece Cristina se mișcă foarte rapid pe semicerc și înțelege bine jocul tactic”, a declarat tehnicianul.

Întrebat când poate deveni handbalul o industrie în România, antrenorul suedez, care este și om de afaceri, a răspuns: „Începând chiar de acum! Întotdeauna există oportunități să faci business cu o asemenea echipă de valoare și cu interesul fanilor români pentru handbal. E nevoie doar să unim cele două lucruri și de o viziune că putem deveni cei mai buni din lume.”

Ryde va debuta pe banca tehnică a României la Trofeul Carpați, competiție care are loc vineri și sâmbătă, la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, iar antrenorul speră ca „tricolorele” să joace în finala mare a competiției.

„Este o oportunitate excelentă să arătăm fanilor handbal de calitate. Brazilia are un stil atractiv pentru spectatori, diferit de cel al naționalelor din Europa. Se bazează mult pe calitatea individuală a jucătoarelor și pe handbalul în situații unu la unu, de aceea va fi o provocare pentru noi. De partea cealaltă, Suedia și Germania au tradiție în handbal și un joc bine organizat tactic. Sper ca vom juca în finala mare”, a precizat Ryde.

Suedia – Germania, vineri, de la ora 18.00 și România – Brazilia, vineri, de la ora 20.00, sunt meciurile din prima zi a Trofeului Carpați. Finala mică va avea loc, sâmbătă, de la ora 18.30, iar finala mare de la ora 20.15.

Mediafax

Parteneri
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Mediafax
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Cancan.ro
O româncă de 17 ani, protagonista uneia dintre cele mai spectaculoase campanii publicitare internaționale alături de Usain Bolt
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV – DOCUMENTE | România, bună de plată cu 340 de milioane de lei, după ce Compania de Drumuri a pierdut un arbitraj cu italienii de la Pizzarotti pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda
Economedia
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Râzi cu lacrimi
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Descopera.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Event epic pentru jucătorii de World of Tanks
Go4Games
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Promotor.ro