Taifun! Cristina Neagu înscrie opt goluri pentru Buducnost şi campioana Europei bate cu 29-24 la Baia Mare, în "sferturile" Ligii Campionilor. Românca a fost cea mai bună marcatoare a partidei

2 apr 2016 9339 afişări Handbal

HCM Baia Mare a pierdut cu 29-24 manşa tur cu Buducnost Podgorica din sferturile de finală ale Ligii Campionilor şi pare că se îndreaptă cu paşi repezi către un final de ciclu extraordinar, întins pe durata a 3 ani. Echipa Cristinei Neagu este la un pas de o nouă prezenţă în turneul Final 4, partida retur din 10 aprilie fiind mai degrabă o formalitate.

Fosta campioană a României se pregăteşte să iasă cu capul sus din Liga Campionilor, după o repriză secundă cu Buducnost în care a dovedit încă o dată că a avut calitate în acest sezon. Dacă oamenii care au făcut promisiuni fără număr înaintea acestui sezon şi le-ar fi respectat, cu siguranţă că altfel ar fi arătat şi tot parcursul HCM în sezonul 2015-2016, inclusiv în faţa campioanei Europei.

• Buducnost a câştigat manşa tur din România, dar a avut ceva emoţii în partea secundă a jocului. Drept dovadă, Dragan Adzic a jucat tot meciul cu titularele pentru a-şi asigura un retur mai liniştit în "Moraca"

HCM Baia Mare a intrat în luptă cu doar 13 handbaliste, iar după primele 30 de minute părea a fi doar carne de tun pentru Buducnost. Problemele de la club au fost mai evidente ca niciodată în acest sezon al cupelor europene. Jucătoarele nu s-au putut aduna, au părut destul de deconectate de la tensiunea unui meci cu cea mai bună echipă din lume. Pe fondul unor greşeli repetate în atac, Buducnost s-a desprins cu lejeritate pe tabela de marcaj, scor 10-3 (minutul. 19), lovind cu predilecţie pe contraatac. De obicei, Neagu şi Bulatovic sunt jucătoarele care ies în evidenţă la Podgorica, dar prima repriză a aparţinut extremelor Mehmedovic şi Petrovic, care au înscris atât în urma unor acţiuni rapide de contraatac, dar şi în urma unor scheme bine lucrate, la finalul cărora au fost puse de echipă în poziţii de unu la unu cu portarul Ionica Munteanu.

• Diferenţa de 7 goluri s-a înregistrat şi la pauză, scor 17-10.

În partea secundă, jocul s-a schimbat radical. În primul rând, Baia Mare nu a mai părut o echipă învinsă. Fetele au realizat probabil momentul în care se află, au depăşit starea latentă şi au arătat în primul rând atitudine. Aşa cum au făcut-o în alte ocazii în acest sezon, deşi cineva le-a trădat în mai multe rânduri. Jucătoarele au jucat în primul rând pentru ele şi chiar au reuşit să pună în mare dificultate campioana României. Semnalul unei evoluţii la înălţimea adversarului a venit de la portarul Ionica Munteanu, care oricum se remarcase şi în prima parte. Paradele din situaţii limită s-au înmulţit, iar atacul s-a descătuşat. Lângă Alliosn Pineau a apărut şi Patricia Vizitiu, care şi-a luat inima în dinţi şi a aruncat cu curaj la poartă, a mai fost şi răutatea unui Pitbull cu care ne-a obişnuit Valentina Ardean, a apărut şi "elementul" surpriză Timea Tătar.

De la opt goluri diferenţă, 10-18, scorul a ajuns la 24-25 (minutul 51), care a aprins şi o sală mai amorţită ca niciodată în ultimii ani, oarecum resemnată la rândul ei după toată situaţia în care a ajuns clubul. Speranţele gazdelor au fost însă de scurtă durată, pentru că Buducnost şi-a încordat muşchii. Iar până la final a reuşit să mai înscrie 4 goluri, fără să primească niciunul. Cristina Neagu a fost principala marcatoare a meciului, cu 8 goluri, iar Buducnost a obţinut un scor suficient pentru calificarea în Final 4.

Formaţia din Podgorica îşi poate face deja planuri pentru a atinge vârful de formă în luna mai, în timp ce HCM Baia Mare trebuie să găsească o soluţie rapidă de supravieţuire.

HCM Baia Mare - Buducnost 24-29

Munteanu, Dumanska - portari; Do Nascimento 1, Tănăsie, Pineau 7, Abbingh 4, Perianu 3, Ardean 1, Jezic 2, Marin, Tătar 2, Preda, Vizitiu 4. Antrenor: Aurelian Roşca

Zderic, Abdallah, Nenezic - portari; Petrovic 7, Neagu 8, Jaukovic, Agovic, Irman, Kovacevic, Bulatovic 3, Ramusovic, Cvijic 4, Mehmedovic 5, Pavicevic 1, Achruck 1, Raicevic 1. Antrenor: Dragan Adzic

EVOLUŢIA SCORULUI

Partida se termină cu victoria echipei Buducnost, scor 29-24

58' Soarta calificării în Final 4 începe să se contureze. Dragana Cvijic a înscris nestingherită, iar scorul a devenit 24-29

56' Cristina Neagu a obţinut un 7 metri, Petrovic revine la linia de aruncări şi marchează, 24-28

55' Ionica Munteanu face minuni în poarta gazdelor, iar procentajul ei a crescut cu aproape 10% faţă decât era la pauză.

53' Valentina Ardean este eliminată pentru 2 minute, Cristina Neagu execută o aruncare de la 7 metri, iar diferenţa începe să crească din nou, 24-27

52' Cristina Neagu a ajuns cea mai bună marcatoare a meciului, alături de Alliosn Pineau, cu 7 goluri, 24-26

51' Ce repriză reuşeşte Baia Mare în partea a doua. Abbingh înscrie de la 7 metri, iar scorul devine 24-25

49' Tot Tătar reduce diferenţa la 2 goluri, 23-25

48' HCM are un tonus excelent în această perioadă, iar după ce Munteanu prinde o nouă minge a lui Bulatovic şi lansează contraatacul. Înscrie Tătar, 22-25

47' Baia Mare ajunge la plus patru în partea secundă, după un contraatac fructificat de Pineau, 21-24. Cristina Neagu aduce ceva linişte în tabăra oaspetelor, 21-25

45' Patricia Vizitiu face o repriză a doua perfectă. Aruncă de la şold şi mingea ajunge din nou în plasî, 20-24

44' Mehmedovic înscrie pe contraatac, 19-24. Extremele formaţiei oaspete au marcat 11 goluri.

43' Patricia Vizitiu aruncă din alergare şi scorul devine 19-23

42' Dragabna Cvijic primeşte o pasă ideală de la Petrovic, care a suprins apărarea lui HCM. Pivotul de la Buducnost a înscris cu sânge rece, 18-23

41' După o ratare, Bulatovic marchează cu şansă, 17-22. Diferenţa de 4 goluri se păstrează după o repunere rapidă de la centru. A marcat Gabriela Perianu, 18-22

40' Perianu şi Petrovic îşi trec în cont noi goluri, 16-21. Baia Mare este mult mai combativă în atac, după ce şi Viyitiu apare tot mai

des la finalizare, 17-21

38' Allison Pineau aruncă plasat, dar mingea loveşte bara. Ionica Munteanu se remarcă la o aruncare a Katarinei Bulatovic.

37' Cristina Neagu a ajuns la cota 5, 15-20

36' Allison Pineau mai apică încă o lovitură, 15-19, şi îl obligă pe Dragan Adzic să solicite time-out. Ardean recuperează încă o minge în defensivă prin Ardean, dar Aabbingh iroseşte ocazia unei apropieri la 3 goluri.

35' Baia Mare are un debut ideal de repriză. Allison Pineau aruncă prin suprindere de la distanţă, din zona şoldului, şi o învinge pe Zderic, 14-18. Cristina Neagu pune punct unei serii de 4 goluri consecutive înscrise de gazde, 14-19

33' Ionica Munteanu a avut deja două intervenţii în partea secundă. HCM profită la maximum de superioritatea numerică şi mai fructifică încă o acţiune, prin Ardean, 13-18

32' Katarina Jezic are o replică imediată şi înscrie pentru 11-18. Scoate şi o eliminare la Dragana Cvijic. Patricia Vizitiu vede un culoar liber, pătrunde şi reduce din diferenţă, 12-18.

31' Repriza a doua s-a reluat cu un 7 metri finalizat de Katarina Bulatovic, 10-18

30' Petrovic transformă în al doilea pivot şi măreşte din nou avansul echipei sale la 8 goluri, 9-17. Gabriela Perianu nu stă mult pe gânduri şi trimite o "ghiulea", fără speranţă pentru Zderic, 10-17. Ultima reuşită a reprizei este trecută în contul portarului Ionica Munteanu, care a avut încă o paradă la un şut al Cristiei Neagu. PAUZĂ: 10-17

29' Golul reprizei a fost înscris de Neagu, care s-a înălţat la 9 metri şi a trimis direct sub bară, 9-16

28' Baia Mare reuşeşte o primă fază de mare echipă. Jocul este făcut pentru Do Nascimento, care a rămas singură şi a înscris, 9-15.

27' Vine primul gol pentru Baia Mare şi dintr-o aruncare de la 7 metri, îsncris de Lois Abbingh, 8-14. Katarina Bulatovic aruncă pe colţul scurt şi scorul devine 8-15

25' Buducnost şi-a făcut un meci foarte uşor cu ajutorul apărării şi a contraatacului. Achruk înscrie pntru 6-14. Apare din nou la finalizare Alliosn Pineau, 7-14

23' Lois Abbingh are o tresărire în ultimele minute şi marchează de la distanţă, 6-12. Cristina Neagu reface rapid diferenţa de 7 goluri, 6-13

22' Baia Mare este KO. Petrovic zburdă pe contraatac şi măresşte diferenţa la 7 goluri, 5-12

21' Prima reuşită şi pentru Katarina Jezic, 5-11.

20' După aproape 12 minute, Baia Mare găseşte din nou drumul spre gol prin Lois Abbingh. Îşi face simţită prezenţa pe lista marcatoarelor şi Cristina Neagu, 4-11

19' Mehmedovic înscrie gol după gol, 3-10

17' Ionica Munteanu este cea mai bună handbalistă a echipei HCM, apără încă o dată o aruncare de la 7 metri. Tot Cristina Neagu blochează un atac al gazdelor, trimite minge pe contraatac, iar Mehmedovic înscrie, 3-9. Scprul a luat deja proporţii

16' Cvijic se întoarce cu 2-3 adversare în spate şi scoate 7 metri. Radmila Petrovic mai marchează încă o dată, 3-8

14' O nouă pasă la intercepţie dată de HCM. Mingea ajunge pe contraatac, iar Buducnost se desprinde, 3-7. Time-out Aurelain Roşca

12' Apărarea lui HCM Baia Mare cedează din nou. Combinaţiile echiopei Buducnost a adus-o într-o postură liberă pe Petrovic, care a finalizat, 3-6

11' Pineau se reveanşează şi obţine la rândul ei o aruncare de la 7 metri. Alexandra Do Nascimento o loveşte direct îbn faţă pe Nenezic

10' Lois Abbingh scoate un 7 metri, dar Pineau are o primă ratare. A trimis pe lângă poartă de la 7 metri

9' Viitoarea jucătoare a CSM Bucureşti, Majda Mehmedovic este găsită liberă în extrema stângă, pătrunde şi marchează, 3-5

8' Allison Pineau ţine steagul sus pentru HCM şi mai loveşte încă o dată, 3-4

7' Raicevic are o explozie în braş, înscrie din inter dreapta un gol direct în vinclu, 2-4

5' Bulatovic obţine o aruncare de la 7 metri, Radmila Petrovic marchează fără probleme, 2-3

4' Allison Pineau înscrie şi din acţiune. Se înalţă pe zonă centrală şi o suprinde pe Zderic, 2-2

3' Allison Pineau restabileşte egalitatea dintr-o aruncare de la 7 metri, 1-1. Raicevic o angajează pe semicerc pe Cvijic, care reuşeşte să se întorcă spre poartă şi să marcheze, 1-2

1' Partida a înceout cu HCM Baia Mare în atac. Katarina Bulatovic a reuşit o intercepţie, Mehmedovic a plecat pe contraatac şi a deschis scorul, 0-1

Calificată pentru al doilea an consecutiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, HCM Baia Mare are o "dublă" de gală şi în acelaşi timp de foc în această fază a competiţiei, cu deţinătoarea trofeului, Buducnost Podgorica. Manşa tur se va desfăşura sâmbătă, pe teren propriu, cu începere de la ora 14:00

• Partida va fi transmisă la TV pe Digi Sport şi Dolce Sport, iar în format LIVE SCORE ŞI LIVE TEXT pe prosport.ro

Echipa pregătită de Aurelain Roşca va avea ca adversară cea mai bună formaţie de handbal din lume a momentului, care o are în componenţă şi pe cea mai bună jucătoare din lume a momentului, Cristina Neagu. Interul stânga va înfrunta pentru prima dată o HCM Baia Mare, într-un joc oficial, de când s-a transferat în Muntenegru, la Podgorica. În 2015, HCM şi Buducnost au fost adversare la Bucharest Trophy (competiţie amicală) într-una din cele două grupe, iar reprezentanta României s-a impus surprinzător cu 23-22. Cu siguranţă însă că datele vor fi acum cu totul altele.

Parzoda de la Baia Mare gravitează în jurul Cristinei Neagu, pe bună dreptate având în vedere că handbalista este şi starul echipei naţionale. De altfel, jocul dintre HCM şi Buducnost poate fi privit şi altfel: naţionala României fără Cristina Neagu vs Buducnost plus Cristina Neagu. În ultima vreme, prima reprezentativă a fost construită pe scheletul echipei HCM. La Mondialul din 2015, România a avut nu mai puţin de 10 jucătoare de la trupa lui Aurelian Roşca. De partea cealaltă, Buducnost se confundă practic cu echipa naţională a Muntenegrului. Formaţia de club este însă mai puternică având în vedere că are alte trei piese de rezsitenţă, Neagu, Cvijic şi Byzdra Achruk.

Pentru manşa tur de pe teren propriu, HCM are patru mari absenţe, Ada Nechita, Melinda Geiger, Paula Ungureanu şi Gabriella Szucs. De altfel, antrenorul Aurelian Roşca are la dispoziţie numai 13 jucătoare.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?