Tadici scoate pe "şine" o nouă generaţie! Două jucătoare sub 23 de ani au fost decisive pentru Zalău la Deva

8 ian 2014 4150 afişări Handbal
Tadici scoate pe "şine" o nouă generaţie! Două jucătoare sub 23 de ani au fost decisive pentru Zalău la Deva 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/11868808/2/csm-niculae.jpg
  • Astăzi, în etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin s-au înregistrat rezultatele: SCM Craiova - CSM Bucureşti 31-24, Dunărea Brăila - CSM Ploieşti 24-21, Cetate Deva - HC Zalău 26-27
  • Mâine, de la ora 18:00, se joacă ultimul meci al rundei, "U" Jolidon Cluj - HCM Baia Mare

CSM Cetate Deva - HC Zalău 26-27

HC Zalău s-a impus dramatic în cel mai tensionat meci al etapei a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, 27-26 pe terenul echipei CSM Cetate Deva. Dacă până în prezent apărarea lui Tadici câştiga meciurile, astăzi decisive au fost două handbaliste sub 23 de ani, Claudia Constatinescu (inter stânga, 19 ani) şi Adina Mureşan (portar, 22 de ani). Prima a tras practic echipa după ea în atac şi a marcat de fiecare dată în momentele în care Zalăul avea mare nevoie să fie salvată de cineva. Adina Mureşan are meritul să fi susţinut bine din spate apărarea care a cedat mai uşor cu Deva, dar mai ales pentru ultima intervenţie a meciului. Valentina Ardean a scăpat pe contraatac la ultima fază, însă nu a putut să o învingă pe tânăra de 22 de ani. La final, Tadici a intrat în teren pentru a-şi îmbrăţişa jucătoarea (!)

Altfel, HC Zalău a avut un meci nesperat de uşor în primele 40 de minute, timp în care a condus şi cu şase goluri (21-15). Deva nu a cedat şi a sperat până în ultima clipă că poate întoarce rezultatul. Lucru pe care l-a şi făcut în mai puţin de 15 minute (scor 25-24, min. 54). Constatinescu a întors însă din nou meciul pe final cu goluri din poziţii incomode. Gazdele puteau scaote un egal însă şansa a ţinut cu HC Zalău.

SCM Craiova a fost penalizată cu un punct

19:30: Înainte partidei de la Deva se cântă "Deşteaptă-te române!" Gazdele au adus o fanfară. La pauză, HC Zalău a intrat la cabine cu 16-13. Jucătoarea primei reprize a fost Claudia Constantinescu (Zalău), un inter stânga de 19 ani, care a marcat multe goluri de la 9 metri, din situaţii limită.

Dunărea Brăila - CSM Ploieşti 24-21

Dunărea Brăila s-a chinuit la primul meci din 2014 în faţa echipei CSM Ploieşti. Succesul a fost conturat abia în final, după ce gruparea pregătită de Dumitru Muşi a ţinut aproape până spre minutul 50.

17:05: Cu 13 minute înainte de final, Brăila are un avantaj minim. Dumitru Muşi a cerut time-out şi încearcă să dea marea lovitură. După foarte multă vreme, Dunărea are din nou două goluri în faţa CSM-ului, 19-17 (min. 49). Pe final, formaţia gazdă pare mai proaspătă şi are din nou trei goluri (20-17, min. 51). Brăila scapă în câştigătoare după ce se desprinde la 23-19 cu trei minute înainte de final. A plouat cu eliminări pe final de joc, dar şi cu goluri în poarta Ploieştiului. Brăila a ajuns la 24-19 (min. 59).

18:45: Ada Moldovan deschide partea secundă cu un nou gol, după o ratare a formaţiei oaspete. Dunărea Brăila a decis să joace om la om la Daciana Curtean, una dintre cele mai periculoase jucătoare din tabăra CSM-ului. Arbitrii au dictat prima eliminare şi la gazde, Bianca Eşanu a fost trimisă pe bancă pentru două minute. După un time-out cerut de Dumitru Muşi, CSM Ploieşti a ajuns iar la un gol diferenţă de Brăila, scor 15-14 (min. 38). Deşi s-au scurs două treimi din meci, Brăila încă nu a reuşit să se desprindă. După aproximativ cinci minute fără gol, CM Ploieşti egalează prin Zamfirescu. Gazdele trăiesc periculos pe final.

18:30: După o nouă ratare a Gabrielei Perianu, CSM Ploieşti a făcut 10-9, pe faza a doua, prin Dinu. Oaspeţii au avut şansa de a se desprinde la două goluri, însă Dobre şi-a salvat echipa din situaţie de unu la unu. Ada Moldovan evită surpriza după primele 30 de minute, după ce a reuşit două goluri consecutive. La pauză, Brăila are un avantaj minim, scor 12-11.

18:15: După câteva ratări de ambele părţi, Brăila face 4-1 prin Ada Moldovan. Elena Dobre este la înălţime şi are deja câteva intervenţii importante pentru Dunărea. Al doilea gol al CSM-ului este marcat de Curtean. Tricolora Gabriela Perianu are două ratări consecutive, una din mingi s-a dus în bară. Surprinzătior, Ploieştiul revine în joc şi egalează, 4-4. Roman pare una din cele mai active jucătoare din tabăra oaspeţilor. Mai mult, CSM trece în avantaj la mijlocul primei reprize, 5-4. Perianu reuşeşte să spargă gheaţa în acest meci şi egalează. Brăila revine la conducere cu două goluri marcate din şapte metri de Horjea (7-6, min. 20). Farcău şi Moldovan aduc ceva mai multă linişte în tabăra gazdelor după ce au distanţat Dunărea la 9-7. Ambele echipe joacă destul de haotic, încă nu şi-au intrat în ritm după vacanţă. Din nou egalitate după ce a marcat Zamfirescu, 9-9.

18:00: Brăila a început în atac, iar primul gol a fost înscris de Safta. Gazdele sunt decise să nu piardă contactul cu primele două echipe, Corona Braşov şi HCM Baia Mare, şi încep tare, 3-0 (min. 3). Farcău şi Horjea şi-au făcut deja simţită prezenţa pe lista marcatoarelor. CSM Ploieşti a redus din handicap prin Roman, Dumitru Muşi a cerut time-out după numai 5 minute. Formaţia oaspete a văzut prima eliminare, prin aceeaşi Roman, dar Brăila a irosit o primă şansă de a reveni la trei goluri distanţă. Farcău a ratat un şapte metri.

17:40: De la ora 18:00, Dunărea Brăila va înfrunta CSM Ploieşti. Gazdele au pe banca tehnică un nou antrenor principal, pe Viorel Alexandru. La meci asistă şi Alexandru Dedu, preşedintele Ligii Profesioniste de Handbal şi candidat la şefia FRH. Alegerile sunt programate 27 ianuarie, la Bucureşti.

SCM Craiova - CSM Bucureşti 31-24

Formaţia pregătită de Carmen Amariei a obţinut azi o victorie importantă în Liga Naţională, după ce s-a impus cu 31-24 în faţa echipei CSM Bucureşti. Primele 30 de minute au avut mai tot timpul la conducere jucătoarele pregătite de Vasile Mărgulescu, care n-au reuşit însă să se desprindă niciodată la mai mult de două goluri. După 13-14 la pauză, SCM Craiova s-a descătuşat în partea secundă şi a marcat gol după gol. În numai 12 minute, gazdele au ajuns la 22-16, astfel că finalul a fost fără emoţii. SCM s-a impus cu 31-24, victorie care o menţine în lupta pentru play-off.

3.HCM Roman10613233-21119
4.Dunărea Brăila9612211-19019
6.CSM Bucureşti10514255-25016
7.HC Zalău9504202-18815
9.Cetate Deva9225218-2128
11.CSM Ploieşti9108211-2803

17:00: Gazdele au început tare repriza secundă, iar în minutul 37 a ajuns la o diferenţă de patru goluri, 19-15. Craiova continuă recitalul şi s-a desprins la 22-16 (min. 42). În repriza secundă, scorul este de 9-2. SCM-ul a scăpat în învingătoare după ce a ajuns la o diferenţă de opt goluri în minutul 50, scor 26-18. La final, SCM Craiova s-a impus cu 31-24, după ce a marcat şi în dublă inferioritate.

16:40: CSM Bucureşti a intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 14-13. Primele 30 de minute au fost destul de echilibrate, avantajul maxim în meci fiind de două goluri, în favoarea echipei bucureştene.

16:10: La meci asistă aproximativ 1.000 de spectatori. Emilia Turey nu joacă nici azi pentru CSM Bucureşti, actele extremei ruse încă nu au fost definitivate. După aproximativ 10 minute în care CSM  a fost la conducere, Craiova a restabilit egalitatea, scor 4-4. Trupa Cristinei Vărzaru continuă să conducă ostilităţile. În minutul 20, Amariei a cerut time-out la scorul 7-9. După 25 de minute de joc, gazdele preiau pentru prima dată avantajul (11-10).

16:00: Partida de la Craiova a debutat cu formaţia gazdă în atac. SCM Craiova este obligată să obţină azi toate cele trei puncte pentru a rămâne cu şanse la accederea în play-off. La sfârşitul sezonului regulat, primele şase formaţii joacă pentru titlu şi cupe europene.

Liga Naţională de handbal feminin programează azi alte trei partide: CSM Craiova - CSM Bucureşti (ora 16:00), Dunărea Brăila - CSM Ploieşti (ora 18:00) şi CSM Cetate Deva - HC Zalău. Dacă partida de la Brăila pare dezechilibrată, în schimb, celelalte două jocuri sunt deschise oricărui rezultat.

Partida SCM Craiova - CSM Bucureşti propune un duel între două foste coechipiere de echipă naţională, dar şi la Oltchim sau Slagelse, aflate acum în posturi diferite, Carmen Amariei (antrenor) vs Cristina Vărzaru (jucătoare). Meciul zilei se dispută însă la Deva, mai ales prin prisma orgoliilor. Gazdele promit o atmosferă incendiară, cum nu s-a mai văzut în România. Intarea este liberă, astfel că n-ar fi exclus ca la ora jocului să rămână şi spectatori în afara sălii. "Va fi cu siguranţă full în tribune, aşteptăm peste 1.500 de spectatori. Am pregătit şi o coregrafie cum nu s-a mai văzut în istoria handbalului din România", a declarat Marian Muntean, finanţatorul echipei. Jocul s-a aprins deja, în condiţiile în care fanii HC Zalău nu au acces în sală ca şi galerie. "Trebuiau să anunţe cu 14 zile înainte că fac deplasarea în mod organizat, ca să putem, să luăm măsuri de siguranţă. Noi am primit însă fax abia acum două zile. Îi primim la meci, dar ca persoane fizice, nu ca galarie".

Ultima partidă a etapei este programată mâine între "U" Jolidon Cluj şi HCM Baia Mare (ora 18.00). Ieri s-au disputat jocurile: Corona Braşov - HCM Roman 23-20, Neptun Constanţa - HCM Rm. Vâlcea 19-17