„Știința Bacău este încă o echipă românească. HCM Constanța a început să arate ca o formație occidentală”

Marius Hutu
  • Directorul general al HCM Constanța, Nurhan Ali, a explicat motivele pentru care campioana României a reușit să-și treacă în cont încă un trofeu intern, deși a trecut prin momente dificile duminică seara, la Ploiești
  • Constanța a ajuns la 29 de meciuri consecutive fără înfrângere, însumând toate meciurile jucate pe plan intern și în cupele europene
  • Jucătorii HCM-ului au primă maximă 2.000 de euro, în funcție de aportul fiecărui component

HCM Constanța a câștigat a treia finală consecutivă de Cupa României în fața echipei Știința Bacău, după un meci care a intrat în istoria handbalului. Campionana României s-a impus cu 45-44 la capătul a 80 de minute de joc și 24 de aruncări de la 7 metri. În minutul 50, HCM-ul avea un deficit de șapte goluri (scor 20-27), însă în numai opt minute a marcat șapte goluri consecutive și a aprins finala. „Mai aveam puține speranțe să revenim în minutul 50. Din fericire băieții nu au cedat, HCM are un nucleu de jucători deosebiți. Știința Bacău este încă o echipă românească, HCM a început să arate ca o formație occidentală, care luptă până în ultima secundă. Până nu demult, conduceam la 6-7 goluri și cedam în cupele europene, acum noi am fost cei care am venit din urmă, nu numai cu Știința, ci și cu Fuchse Berlin sau Chambery”, ne-a declarat Nurhan Ali, directorul general al HCM Constanța.

Ce a urmat, a fost de domeniul fantasticului: goluri marcate în ultimele secunde, răsturnări de situații fără precedent într-un meci de handbal în România, toate pe parcursul a 20 de minute de prelungiri. În tot acest timp, cele două formații nu s-au mai putut desprinde una de cealaltă, astfel că s-a ajuns la 36-36 și la executarea aruncărilor de la 7 metri. „Experiența europeană a fost în favoarea noastră. Dacă până acum eram acuzați că insistăm cu jucători străini, de această dată am dovedit că se poate face performanță și cu handbaliști autohtoni”, a mai spus Nurhan Ali.

Oficialul Constanței a explicat și jocul mai puțin convingător al echipei sale până spre minutul 50: „S-a văzut clar că băieții au fost superobosiți. Avem mai mulți accidentați, dar și traseul nostru a fost mai dificil. Ei s-au încăzit cu Știința 2, nu s-au comparat meciurilor lor până în finală cu cele disputate de noi, în condițiile în care i-am avut pe traseu pe Tg. Jiu și Potaissa Turda. Nu știu cine a gândit un astfel de sistem de desfășurare, dar este total neomenesc să susții patru meciuri în cinci zile, nici la Mondiale, Europene sau Jocuri Olimpice nu se joacă atâtea jocuri în acest interval de timp. O echipă mare câștigă însă și când vine după oboseală”. Nurhan Ali are și o teamă după disputarea Cupei României, ca oboseala acumulată la Ploiești să nu se răsfrângă asupra echipei la următoarele meciuri care vor urma în Cupa EHF: „Aceste jocuri ne-au cam secătuit. Sper să mai avem resurse pentru meciurile cu Fuchse Berlin sau Chambery”.

Alte meciuri celebre de handbal cu o încărcătură emoțională deosebită, dare au avut nevoie de prelungiri

• 2006, finala Cupei României: Rulmentul – Oltchim 29-26. S-a jucat 70 de minute. Brașovul a reușit să trimită meciul în prelungiri după ce era condusă cu două goluri la intrarea în ultimul minut, iar Oltchim avea și atacul
  • 2007, sferturi de finală CM (feminin): România – Franța 34-31. S-a jucat 80 de minute. Tricolorele au revenit de la un handicap de șase goluri
  • 2007, finala mică CM (feminin): România – Germania 35-36. S-a jucat 70 de minute. Naționala țării noastre a cedat, deși în minutul 50 avea un avantaj de șapte goluri
  • 2012, finala mică a JO: Spania – Coreea de Sud 31-29. S-a jucat 80 de minute
  • 2013, finala Champions League: Hamburg – FC Barcelona 30-29. S-a jucat 70 de minute

Până aseară, HCM Constanța pierduse două finale de Cupa României la aruncările de departajare, în 2008 în fața Stelei și în 2010 în fața echipei UCM Reșița. Respectivele întâlniri nu au  avut și reprize de prelungiri, ci după timpul regulamentar s-a trecut direct la linia de 7 metri. De această dată, „marinarii” au avut noroc și au reușit să-și păstreze trofeul pentru al patrulea an consecutiv. Pentru ultima Cupă câștigată, jucătorii vor fi răsplătiți cu prime de până la 2.000 de euro, în funcție de aportul fiecărui handbalist. „La noi, locul 2 nu se mai premiază de mulți ani”, a punctat directorul general al HCM.

HCM Constanța a scăpat ca printr-o minune de o înfrângere în finala Cupei României, astfel că a ajuns la 29 de meciuri consecutive fără înfrângere pe toate fronturile. Marinarii începuseră cu stângul sezonul, cu o înfrângere în grupele preliminare ale Champions League (scor 22-26, 1 septembrie). La câteva zile, HCM-ul învingea Știința Bacău în Supercupa României, iar de atunci nimeni nu a mai oprit-o. Au urmat 19 meciuri fără înfrângere în Liga Națională, alte cinci partide cu victorii și egaluri în Cupa EHF și o serie de patru jocuri în Cupa României care a condus Constanța la câștigarea trofeului. Bilanțul? 24 de victorii și 5 egaluri!