Steaua, victorie dramatică în SEHA League

14 sep 2018 1419 afişări Comentează şi tu Handbal

Steaua a câştigat a treia etapă a fazei grupelor din SEHA League. A trecut de sârbii de la Vojvodina Novi Sad, 28-27, după un meci strâns, disputat în Sala Polivalentă.

Steaua păstrează şanse la accederea în play-off-ul competiţiei internaţionale. Graţie acestui succes, bucureştenii au urcat pe locul 5, la egalitate cu echipa de pe poziţia a patra, PPD Zagred, ultima care asigură accederea în următoarea fază a turneului.

Deşi pornea cu prima şansă, Steaua nu a avut un meci uşor. A început greu partida, iar Vojvodina a condus o bună parte din prima repriză. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat la mijlocul primei părţi, când sârbii s-au distanţat la 4 goluri, 10-6. Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a revenit, iar scorul la pauză a fost egal, 14-14. Lucrurile au stat la fel şi în repriza secundă. S-a mers cap la cap, iar cu 3 minute înainte de final, scorul era 25-25. În cele din urmă, Steaua s-a impus la un gol diferenţă, 28-27, graţie unei reuşite a lui Grbovic.

Golurile bucureştenilor au fost reuşite de Javier Humet (10), Ionuţ Georgescu (6) Alin Roşu (4), Nemanja Grbovic (2), Krsto Milosevic (2), Octavian Bizău (1), Mihai Becheru (1), Marius Stavrositu (1) şi Marin Vegar (1).

Rezultatele Stelei în SEHA Cup: Steaua – Presov 26-25; PPD Zagreb – Steaua 24-17; Steaua – Vojvodina 28-27

După primele 3 etape, clasamentul este condus de Vardar, care a acumulat 9 puncte. Următoarele două clasate sunt Meshkov Brest şi Nexe, cu acelaşi număr de puncte, dar cu golaveraj mai slab.