Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Selecționerul României a făcut spectacol cu Gyor în Liga Campionilor: 31-19 cu Midtjylland

Selecționerul României a făcut spectacol cu Gyor în Liga Campionilor: 31-19 cu Midtjylland

ETO Gyor, formație antrenată de selecționerul României, Martin Ambros, a învins de o manieră categorică, scor 31-19, pe FC Midtjylland, în primul meci din grupele Ligii Campionilor.
Selecționerul României a făcut spectacol cu Gyor în Liga Campionilor: 31-19 cu Midtjylland

ETO Gyor, formație antrenată de selecționerul României, Martin Ambros, a învins de o manieră categorică, scor 31-19, pe FC Midtjylland, în primul meci din grupele Ligii Campionilor.

Gyor, finalistă în sezonul trecut al Ligii Campionilor, când a pierdut ultimul act în fața echipei CSM București, a început perfect întâlnirea cu danezele de la FC Midtjylland și a reușit să se desprindă la un neverosimil 11-3, încă din primul sfert de oră. Până la pauză, handbalistele lui Martin Ambros și-au consolidat avantajul și au condus cu 16-7.

Diferența de nouă goluri a fost liniștitoare pentru Gyor, care s-a mulțumit să conserve rezultatul în partea secundă. Mai mult, tehnicianul maghiarelor a dat șansa și tinerelor din lot să evolueze pentru câteva minute în primul meci din Liga Campionilor. S-a terminat 31-19 pentru Gyor, care se va deplasa în etapa a doua a grupelor în Rusia, unde va întâlni pe Rostov Don.

FC Midtjylland, formație la care românca Eliza Buceschi a marcat un gol, va primi vizita campioanei Europei, CSM București, în reeditarea unei partide din sezonul trecut, când cele două formații s-au întâlnit în grupele principale.

Heidi Loke, cu 8 goluri a fost cea mai bună marcatoare din tabăra maghiarelor, urmată de norvegianca Nora Mork, cu 7 reușite și Anita Gorbicz, cu 4 goluri.

Din formația daneză, s-a evidențiat Sabine Pedersen, cu 6 goluri.

Sursa: MEDIAFAX

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]