17 feb 2018 4628 afişări Comentează şi tu Handbal
Se ştiu primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Două echipe din Top 4, eliminate în ”optimi” FOTO: Remus BADEA / MEDIAFAX

CSM Bucureşti, CSM Bistriţa, Dunărea Brăila, Corona Braşov, Danubius Galaţi şi CSM Roman s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Dacă deţinătoarea trofeului şi-a rezolvat problemele încă de la începutul anului, când a învins AHCM Slobozia cu 34-19, celelalte formaţii au avansat în competiţie în cursul acestei zile.

CSM Bistriţa nu a avut nicio problemă în partida cu ”U” Cluj, câştigată cu 33-27, după ce diferenţa a fost şi mai mare la pauză: 21-12. Echipa lui Horaţiu Paşca a făcut, aşadar, un prim pas spre reeditarea performanţei din sezonul trecut, când a încheiat pe locul 3.

Dunărea Brăila s-a calificat după victoria cu 28-23 în partida cu Măgura Cisnpdie. Fetele lui Florentin Pera au câştigat fără emoţii, oprind motoarele în minutul 50, când aveau o diferenţă de 10 goluri: 27-17. Măgura Cisnădie este echipă de Top 4 în Liga Naţională în acest sezon, cel puţin până la această dată.

Un rezultat şi mai neaşteptat s-a consemnat la Roman, acolo unde echipa locală CSM a eliminat SCM Craiova cu 27-22. Formaţia olteană este finalista ultimei ediţii, calificată în sferturile Cupei EHF şi clasată pe locul 2 în Liga Naţională.

Alte rezultate: Minaur Baia Mare - Corona Braşov 21-31. SCM Gloria Buzău – Danubius Galaţi 17-29. Partida HC Zalău – CSM Slatina se desfăşoară luni, programul ”optimilor” urmând a fi încheiat cu jocul Rapid – HCM Rm. Vâlcea, care va avea loc miercuri.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?