SCM Craiova este nr. 2 în România după ce a câştigat derby-ul Olteniei cu HCM Rm. Vâlcea

8 feb 2018 3684 afişări Comentează şi tu Handbal

Într-unul din cele mai aşteptate meciuri din această perioadă în Liga Naţională de handbal feminin, SCM Craiova a învins HCM Rn. Vâlcea cu 25-22. Partida s-a desfăşurat în cadrul etapei a 15-a. Tot cu acelaşi scor s-a terminat şi partida Măgura Cisnădie – HC Zalău, disputată ieri.

Derby-ul Olteniei a avut ca miză locul 2 în România sau, dacă vreţi, cine este cea mai bună formaţie din Liga Naţională după CSM Bucureşti. În faţa unor tribune pline, SCM Craiova a dominat cu autoritate partida. Euforia victoriei cu Brest în Cupa EHF (16-15) a fost transpusă în teren şi cu această ocazie.

Cu Yulia Dumanska imbatabilă între buturi, Craiova a ţinut Vâlcea la distanţă până la final. La pauză a avut chiar un avans de 7 goluri (13-6), dar diferenţa s-a mărit în partea secundă şi la 8 goluri, 15-7, 16-8, 17-9. Pe final, gazdele au mai ridicat pedala de pe acceleraţie, având în vedere că o aşteaptă la Randers, la sfârşitul săptămânii, un meci de calificare pentru sferturile de finală ale Cupei EHF. Astfel, Vâlcea a reuşit să iasă din teren cu o înfrângere la 3 goluri, 25-22, un rezultat decent raportat la cum a arătat jocul.

În urma acestui rezultat, Craiova a egalat Vâlcea în clasament, ambele au 33 de puncte, dar formaţia lui Bogdan Burcea are avantajul golaverajului şi al meciurilor directe. Pentru locul 2 se mai luptăşi Cisnădie, care a acumulat 31 de puncte după 15 etape. Lider detaşat este CSM Bucureşti – 45 puncte.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?