27 ian 2018 3187 afişări Handbal
SCM Craiova a bătut echipa lui Trefilov fără drept de apel în Cupa EHF şi a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale competiţiei Foto: Remus BADEA / MEDIAFAX

SCM Craiova a obţinut a doua victorie în Grupa A a Cupei EHF, după ce a învins Kuban Krasnodar (Rusia) cu 30-24 în faţa a aproximativ 4.000 de fani. În urma acestui joc, echipa lui Bogdan Burcea a urcat pe locul 2 şi se află într-o poziţie foarte bună pentru a ataca accederea în sferturile de finală ale competiţiei. Pasul decisiv poate fi făcut pe 3 februarie, când SCM va juca tot pe teren prorpriu cu Brest Bretagne.

SCM Craiova a avut un oaspete de seamă în acest weekend, pe Evgeny Trefilov, campion olimpic en-titre şi cvadruplu campion mondial, aflat azi pe banca tehnică a echipei Kuban Krasnodar. Formaţia din Bănie nu a fost însă timorată în niciun caz de această prezenţă, din contră a avut o poftă de revanşă, după înfrângerea nu tocmai ”ortodoxă” de săptămâna trecută din Rusia cu 28-26. Dincolo de aceste ambiţii, reprezentanta României a avut ca principală motivaţie cele două puncte, singurele care ar fi menţinut-o în cursa pentru calificarea în sferturile de finală.

Cristina Florianu şi-a pus de la bun început echipa pe trasa câştigătoare, cu 2 goluri care au ajutat SCM să se desprindă la 3-0. Craiova a avut elan şi a avut şi soluţii pe mai multe poziţii. Lângă Cristina s-au ridicat Nikolic, Ardean, Klikovac, Vizitiu, dar şi portarul Dumanska, jocul lor colectiv reuşind să-l scoată pe Trefilov din starea de confort încă după primele minute. Gazdele s-a desprins la 6-1 (min. 6), 8-2 (min. 10) şi 13-6 (min. 18), încercând să-şi facă meciul cât mai uşor.

Fără principala marcatoare din meciul tur, fără Zhilinskayte, dar cu Kalinina şi alte câteva jucătoare arţăgoase, Kuban nu s-a predat chiar atât de repede. Iar când au găsit o primă şansă de a reveni, nu au ezitat. Cristina Florianu a suferit o mică accidentare pe finalul primei reprize, interul stânga s-a dus pe banca tehnică, iar echipa a resimţit momentul ca pe un mic şoc. De la 17-10 (min. 26), rusoaicele au înscris trei goluri consecutive şi au intrat cu un rezultat de la care putea spera la o răsturnare de situaţie.

Craiova a părut puţin incomodată de jocul mai agresiv al echipei Kuban la reluare şi a început să piardă teren. Până în minutul 44 a mai pierdut încă 2 goluri din diferenţă, 23-21, rezultat puţin nedrept pentru cum s-a jucat în prima parte. La momentul oportun, Florianu a găsit din nou calea spre gol, iar coechipierele au luat din nou ”aer”. Şi-a intrat în rol şi Dumanska, cu trei intervenţii consecutive, a apărut şi elementul surpriză, Carmen Şelaru, transformată în al doilea pivot, astfel că SCM s-a desprins din nou la 6 goluri, 27-21 (min. 49)

Meciul a fost înschis de portarul Yulia Dumanska, după o altă intervenţie spectaculoasă, la 28-22 în minutul 55. Diferenţa s-a păstrat până la final, 30-24, iar Craiova este acum într-o poziţie foarte bună de a ataca prezenţa şi în următoarea fază a competiţiei. Cu trupa luI Trefilov are deja rezultatele directe ca avantaj, în cazul unei egalităţi de puncte.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?