România-Turcia 35-29 în preliminariile CE 2010 la handbal masculin

Condusă de Aihan Omer, naționala masculină a debutat cu victorie în preliminariile CE 2010: 35-29 în Antalya Turcia nu a avut secrete pentru Aihan Omer. Antrenorul naționalei României, supranumit „Turcul" din cauza originilor sale... tătare, i-a citit perfect pe osmanlâi. Omer cunoaște bine limba turcă, dar și mai bine limba handbalului. Așa că a găsit destule puncte slabe în jocului primului adversar din preliminariile CE 2010, de altfel cel mai accesibil din grupa 1 preliminară, una de foc, din care mai fac parte Suedia, Polonia și Muntenegru. Repliere rapidă, mișcare multă în atac și mai ales punerea în valoare a extremei Valentin Ghionea au fost ingredientele care au făcut diferența în prima parte a jocului. Extrema dreaptă de la Pick Szeged a marcat opt goluri în primele 30 de minute, fiind alături de Stavrositu motorul echipei tricolore. La pauză, România avea deja un avantaj liniștitor: 19-14. Neam de războinici, turcii nu au despus însă armele. În partea a doua, în ciuda câtorva intervenții de senzație ale portarului Bârză, gazdele s-au apropiat incredibil la un singur gol. De la 25-19 (min. 29) s-a ajuns în numai cinci minute la 25-24! Omer a cerut însă time-out, a calmat spiritele, iar diferența s-a refăcut. România s-a impus cu 35-29, iar duminică așteaptă la Buzău (ora 11:00), vicecampioana mondială, Polonia. Tot în prima etapă, Polonia - Muntenegru 30-20. România: Stănescu, Bârză - Buricea, Timofte 2, Petrea 3, Șania 1, Stavrositu 5, Fenici 1, Iacob 3, Jurcă
România-Turcia 35-29 în preliminariile CE 2010 la handbal masculin

Condusă de Aihan Omer, naționala masculină a debutat cu victorie în preliminariile CE 2010: 35-29 în Antalya

Turcia nu a avut secrete pentru Aihan Omer. Antrenorul naționalei României, supranumit „Turcul” din cauza originilor sale… tătare, i-a citit perfect pe osmanlâi.

Omer cunoaște bine limba turcă, dar și mai bine limba handbalului. Așa că a găsit destule puncte slabe în jocului primului adversar din preliminariile CE 2010, de altfel cel mai accesibil din grupa 1 preliminară, una de foc, din care mai fac parte Suedia, Polonia și Muntenegru.

Repliere rapidă, mișcare multă în atac și mai ales punerea în valoare a extremei Valentin Ghionea au fost ingredientele care au făcut diferența în prima parte a jocului. Extrema dreaptă de la Pick Szeged a marcat opt goluri în primele 30 de minute, fiind alături de Stavrositu motorul echipei tricolore. La pauză, România avea deja un avantaj liniștitor: 19-14.

Neam de războinici, turcii nu au despus însă armele. În partea a doua, în ciuda câtorva intervenții de senzație ale portarului Bârză, gazdele s-au apropiat incredibil la un singur gol. De la 25-19 (min. 29) s-a ajuns în numai cinci minute la 25-24! Omer a cerut însă time-out, a calmat spiritele, iar diferența s-a refăcut. România s-a impus cu 35-29, iar duminică așteaptă la Buzău (ora 11:00), vicecampioana mondială, Polonia. Tot în prima etapă, Polonia – Muntenegru 30-20.
România: Stănescu, Bârză – Buricea, Timofte 2, Petrea 3, Șania 1, Stavrositu 5, Fenici 1, Iacob 3, Jurcă 2, Ghionea 13, Georgescu, Pârâianu 5, Cozma.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]