România – Muntenegru 28-25. Dureros: s-a ratat și calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo!

Redactor:
Marius Hutu

România a învins Muntenegru cu 28-25, insuficient pentru a se califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Tricolorele aveau nevoie de o victorie la o diferență de cel puțin 5 goluri diferență.

În primele două jocuri ale turneului preolimpic, Muntenegru a învins Norvegia cu 28-23, iar România a cedat cu reprezentativa nordică, 24-29.

România – Muntenegru 28-25. Jocurile Olimpice de la Tokyo, la televizor

Reprezentativa României nu a reușit să infirme calculele hârtiei, ci a terminat pe ultimul loc cu Norvegia, campioana en-titre, și Muntenegru, țara gazdă. Tricolorele au luptat atât cât au putut în acest turneu, dar adversarii au fost în final mai buni.

A câștiga la 5 goluri în Muntenegru a devenit un obiectiv aproape imposibil de realizat. Speranțele au fost întreținute doar de faptul că ambele reprezentative s-ar fi putut califica împreună.

În teren, România s-a străduit în cea mai mare parte a timpului să se desprindă, dar nu a reușit să pună mai mult de 2 goluri avans pe tabela de marcaj. Muntenegru s-a ținut tot timpul de tricolore și chiar a preluat conducerea cu 10 minute înainte de final. Doar după ce a ajuns la 25 de goluri, gazdele s-au oprit. Adică atunci când mai erau mai puțin de 4 minute de joc. Scorul era 25-25.

România a sperat până în ultima secundă, dar nu a putut să înscrie mai mult de 3 goluri. Victoria cu 28-25 nu a fost nici ca o consolare. Jocurile Olimpice de la Tokyo vor fi văzute doar la televizor.

România – Muntenegru, LIVE TEXT pe prosport.ro

Statistica echipei României:

S-a terminat! România ratează calificarea la Jocurile Olimpice.

28-25. Gol Cristina Neagu. Mai este un minut.

27-25. Eliza Buceschi duce România la 2 goluri. Mai sunt 2 minute

Kim Rasmussen a cerut time-out.

26-25. Cu 3 minute înainte de final, România revine în avantaj. Cristina Neagu a ajuns la 11 goluri.

24-24. Cristina Neagu egalează cu 5 minute înainte de final

23-24. Cristina Neagu ajunge la 8 goluri în minutul 54.

Sonia Seraficeanu este eliminată în minutul 53.

22-23. Sonia Seraficeanu înscrie un gol ușor.

Ljubica Nenezic de la Dunărea Brăila a făcut un meci fabulos. A apărat încă o minge unu la unu cu Lorena Ostase.

21-23. Situația este tot mai dificilă. Jaukovic a marcat din nou. Adrian Vasile a luat și ultimul time-out. România are nevoie de un 7-0 în acest moment, cu 10 minute înainte de final.

21-22. În inferioritate, Djurdjina Jaukovic aduce Muntenegru în avantaj în minutul 48. România a pierdut încă un atac.

Muntenegru rămâne și fără Nikolina Vukcevic, după ce a văzut a treia eliminare.

Adrian Vasile solicită time-out la 21-21 și le spune fetelor că trebuie să dea absolut totul. Mai sunt 13 minute de joc.

21-20. Cristina Neagu menține România în avantaj.

20-19. Cu excepția unui fault în atac, Laura Pristăvița a făcut un meci solid. Printr-o acțiune individuală a deblocat atacul, iar România este din nou în avantaj.

Crina Pintea a văzut cartonașul roșu + S-au ratat 4 aruncări de la 7 metri

INCREDIBILI! România ratează a patra aruncare de la 7 metri. Cristina Neagu este cea care a ratat în minutul 44.

Partida se transformă într-una de luptă veritabilă. S-au scurs 43 de minute de joc.

Eliza Buceschi ratează de la 7 metri!

19-19. Muntenegru profită de moment și egalează.

Moment dificil pentru echipa națională: Crina Pintea a văzut cartonașul roșu în minutul 41. Pivotul este în lacrimi

Ema Ramusovic a fost eliminată 2 minute. Din nou echilibru numeric în teren. Laura Pristăvița face fault în atac.

19-18. Itana Grbic pătrunde în zona centrală și strânge rezultatul.

Anca Polocoșer este eliminată 2 minute în minutul 39.

România ratează ratează două șanse uriașe să se deprindă la 3 goluri diferență, la 19-17. Laura Moisă din extremă și Cristina Neagu de la 7 metru nu au putut să o învingă pe Nenezic.

18-16. Cristina Neagu face slalom în defensiva adversă în minutul 35. Începe să scoată și poarta. Denisa Dedu a avut o paradă unu la unu cu Jovanka Radicevic.

17-16. Cristina Neagu înscrie de la 7 metri. Vukcevic vede a doua eliminare.

16-15. România înscrie prima și în partea secundă, prin Laura Moisă.

Principalele marcatoare după prima repriză::

România și Muntenegru au intrat la egalitate la pauză

Detalii de statistică România – Muntenegru:

15-15. Cele două reprezentative au plecat la egalitate la cabine.

14-14. După un time-out al lui Adrian Vasile, Crina Pintea a restabilit egalitatea.

13-14. Cristina Neagu a tras în bară de la 7 metri. Muntenegru a trecut în față pentru prima dată în minutul 27.

13-13. Defensiva tricoloră este surprinsă de o pătrundere a extremei Majda Mehmedovic, care scoate 7 metri, transformat de Jovanka Radicevic. Sonia Seraficeanu este eliminată 2 minute. Muntenegru înscrsie imediat și cu poarta goală.

13-11. Cristina Neagu duce România la 2 goluri avans.

Dublă superioritate pentru România. Matea Pletikosic o faultează dur pe Laura Pristăvița și este descalificată!

12-11 Crina Pintea obține maximum în minutul 23. Înscrie și scoate 2 minute eliminare la Jaukovic.

11-10. Relația de joc Cristina Neagu – Crina Pintea funcționează din nou.

Muntenegru a cerut primul time-out

10-9. Sonia Seraficeanu este într-o formă sportivă foarte bună și readuce naționala în avantaj. Primul time-out este cerut de Muntenegru în minutul 20.

9-8. Cristina Neagu a marcat în minutul 20 primul gol din acțiune.

8-8. Muntenegru egalează prin Jaukovic în minutul 19. Ljubica Nenezic a început să adune intervențiile în poartă.

8-6. Sonia Seraficeanu a înscris în superioritate numerică. Nikolina Vukcevic a fost eliminată 2 minute.

7-6. Laura Pristăvița intră în inter dreapta și marchează primul ei gol în acest turneu.

6-5. Cristina Neagu înscrie de la 7 metri. Căpitanul României face doar faza de atac.

România – Muntenegru 5-5 după 11 minute de joc

5-4. A fost eliminată și Gabriela Perianu la câteva secunde distanță. Jovanka Radicevic a redus din handicap de la 7 metri

Crina Pintea este eliminată pentru 2 minute, în minutul 10, la scorul de 5-3. România a lovit bara în două faze consecutiv.

5-3. Laura Moisă menține România la 2 goluri avans. Procentaj sută la sută în atac în primele 6 minute de joc.

4-2. Cristina Neagu înscrsie de la 7 metri. Djurdjina Jaukovic este eliminată 2 minute.

3-2. Trei atacuri, trei goluri. Cristina Florica fructifică prima acțiune personală. Yuliya Dumanska are prima intervenție.

2-1. Pasă decisivă Cristina Neagu, gol Crina Pintea.

1-0. România a început partida în atac. Iar Eliza Buceschi deschide scorul, după o pătrundere în inter dreapta.

Meciul este transmis pe Prima TV.

Adrian Vasile a operat o schimbare în lot, a ieșit Laura Popa și a intrat Andreea Popa.

Echipa României pentru partida cu Muntenegru

Dedu, Dumanska; Florica, Iuganu, Neagu, Perianu, Polocoșer, Laslo, Buceschi, A, Popa, Pristăvița, Moisă, Seraficeanu, Pintea, Ostase, Băcăoanu.

România - Muntenegru
România este la 60 de minute distanță de calificarea la Jocurile Olimpice © FOTO:Sorin Pana/Sport Pictures

România și Muntenegru s-au înfruntat ultima dată la Mondialul din 2019. Tricolorele au cedat atunci cu 27-26. Cele două reprezentative au fost adversare și în precedentele două turnee preolimpice. În 2012, Muntenegru a câștigat cu 34-23 și a lăsat România în afara JO de la Londra. În 2016, România și Muntenegru și-au văzut interesul comun, au terminat 23-23 și au lăsat Danemarca acasă.

Și cu această ocazie există un scenariu prin care ambele naționale se pot califica împreună. Tricolorele se impun la o diferență de 5 goluri, iar Muntenegru marchează cel puțin 25 de goluri. Toate calculele le puteți citi AICI.

„Tot ce contează pentru noi este să ne concentrăm pe victorie. Este clar că acesta este primul aspect la care trebuie să ne gândim. Dacă după meci se va întâmpla ca ambele naționale să fie calificate, e perfect. Tot ce îmi doresc este ca România să fie calificată. Care o să fie a doua națională, să fiu sincer nu mă interesează”, a declarat Adrian Vasile înaintea acestei partide.

„Nu este nimic imposibil, credem în șansa noastră. Există o șansă și vom da totul pe teren pentru a obține acest drept. Cu siguranță că o să fie greu, dar o să fie o implicare totală din partea noastră”, a susținut Denisa Dedu.