România, învinsă de Ungaria la Europeanul de handbal sub 19 ani. Echipa lui Ion Crăciun a fost nevoită să alerge după egalare încă din minutul 6

27 iul 2017 2693 afişări Handbal

Naţionala feminină de handbal sub 21 de ani a debutat cu o înfrângere la Campionatul European din Slovenia, scor 21-26 cu Ungaria, într-un meci din Grupa A. Următoarea partidă a României este vineri, de la ora 16:00, în compania Suediei.

Ungaria este un obstacol care nu poate fi trecut de România la generaţia 98-99. După medalia de bronz pierdută în urmă cu 2 ani la turneul final de junioare şi înfrângerea din turneul amical de la Balaton, din urmă cu două săptămâni, ca să menţionăm cele mai proaspete ”imagini” în confruntările dintre cele două echipe, reprezentatuva sub 19 ani a României a pierdut în faţa rivalei istorice şi la Celje. Diferenţa a fost tot de 5 goluri, ca şi în jocul amical din Ungaria, doar că din dreptul fiecărei naţionale s-a ”tăiat” 10 goluri.

Trupa lui Ion Crăciun a pierdut ritmul încă după primele 5 minute. De fapt, a avut 5 minute negre, între minutele 6 şi 10, pentru care echipa a ”plătit” tot meciul. De la scorul de 2-2, Ungaria s-a desprins la 6-2, speculând din plin minusurile din tabăra României. Naţionala de tineret a avut 10 minute foarte slabe, în care a ratat 5 aruncări, dintre care trei din situaţie unu la unu, a comis două greşeli tehnice şi a mai lovit o dată bara prin Sorina Tîrcă. În plus, Teodora Popescu a văzut o eliminare de 2 minute chiar în minutul 4, de care adversara a profitat din plin.

După un time-out cerut de Ion Crăciun, lucrurile s-au mai aşezat în tabăra tricoloră, în sensul că interii Daria Bucur şi Sorina Tîrcă au început să înscrie de ”afară”, iar portarul Daciana Hosu a avut trei intervenţii în următoarele 10 minute. România a revenit, astfel, la 7-9 (min. 20). Atât i-a permis Ungaria să se apropie, care a rămas în continuare la conducerea jocului. Naomi Hafra a făcut ce a vrut la linia de 9 metri în prima repriză, iar Ungaria a intrat la cabine la adăpostul a 3 goluri, 14-11.

În partea secundă, naţionala a jucat destul de timid, a plimbat mult mingea, parcă a avut o viteză în minus. Şi totuşi, România a avut şanse de a intra în joc, după ce Daciana Hosu a închis poarta la două aruncări de la 7 metri. Selecţionata ţării noastre s-a apropiat la 15-16, pe atac fiind de remarcat combativitatea extremei dreapta Ionela Leuştean. Mai mult de atât nu s-a putut, deşi Ungaria nu a dat senzaţia că a prins o zi foarte bună, iar Daciana Hosu a mai avut o intervenţie la 7 metri. România a cedat în cele din urmă la 5 goluri diferenţă, scor 21-26, rezultat în urma căruia şansele de a face un turneu la superlativ s-au diminuat. Sigur, nimic nu este terminat. Vineri, tricolorele vor înfrunta naţionala Suediei, iar pentru a juca în turneul 1-8 victoria este obligatorie.

Ungaria – România 26-21 (14-11)

Bino, Hlogyik, Suba – portari; Faluvegi, Fodor 2, Giricz, Hafra 8, Hornyak 2, Hudak, Klujber, Kuti, Marton 5, Pasztor 2, Roman, Szabo 1, Tovizi 5

Nagy, Kelemen, Hosu – portari; Badea, Banciu 1, Bucur 4, Lăcătuş 1, Leuştean 5, Panaite, Petruş, Popescu, Severin, Tecar 1, Tîrcă 7, Vacariu 1, Verde 1

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?