România, în stare de şoc! Neagu a marcat 13 goluri cu Cehia, dar naţionala a fost trimisă acasă. Cronica meciului România - Cehia

11 dec 2017 36529 afişări Comentează şi tu Handbal
  • România a fost eliminată de la Campionatul Mondial, după ce a fost învinsă de Cehia cu 28-27. Naţionala este în stare de şoc

România a sosit la Leipzig din postura de câştigătoare de grupă, aşa cum a făcut-o şi Suedia în ziua precedentă. Isabelle Gullden & co au demonstrat că nu au muncit în zadar săptămâna trecută şi au învins Slovenia destul de categoric, scor 33-21. Bella este şi una din personalităţile importante de la Mondiale care ne transmite o anumită siguranţă: ”România va câştiga, Cehia oboseşte destul de repede”. Pe aceeaşi idee merge şi Linnea Torstensson, fostul apărător de fier al CSM Bucureşti, prezentă în Germania în postura de ... jurnalist TV. Fraţii Muller, foşti pe banca tehnică ai echipei Rulmentul, dau la rândul lor un verdict cât se poate de clar în favoarea României cu câteva minute înainte de start.

În suflet există o oarecare linişte, transmisă şi de ceea ce a realizat echipa până în prezent la Campionatul Mondial. Emoţiile, tensiunea sunt însă prezente, până la urmă este un joc decisiv, totul se joacă în 60 de minute: câştigi, visezi la medalii, pierzi, îţi faci bagajele.

Liniştea de 2 zile de la Leipzig este ”spartă” de sunetul tobelor româneşti. Până la câştigarea unei medalii, tricolorele mai au de învins trei adversari, primul este Cehia. În afara terenului, suporterii români au câştigat încă de la Trier o medalie. Tribuna românească este viu colorată în culorile naţionale, are efervescenţă şi încearcă să transmită energie şi echipei.

În minutul 59 suntem în stare de şoc, Jerabkova înscrie pentru 26-25, mingea este repusă rapid în atac, Geiger egalează, dar şi Cehia răspunde la fel. Scoate 7 metri şi eliminare, a 10-a a României. Cehia marchează pentru 27-26. Finalul este teribil, România încearcă cu disperare să ajungă în faţa porţii, salvarea vine de la Buceschi - scoate 7 metri, şi Cristina Neagu, care trage ireproşabil: 27-27 cu 11 secunde înainde de final. Cehia ia time-out şi atacă 7 contra 5. Golul extremei Hrbkova vine ca un pumnal în ultimele 2 secunde. Cehia învinge cu 28-27 şi trimite România acasă.

România – Cehia 27-28 (17-14)

Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu 2, Szucs, Geiger 4, Buceschi 3, Neagu 13, Laslo, A.M. Popa, Ardean Elisei 1, Florianu, Pintea 2, Berbece, Tomescu, Tătar, Dragut 2. Antrenor: Ambrosio Martin

Satrapova, Muellnerova, Kudlackova – portari; Galuskova, Rysankova 5, Salcakova, Manakova 1, Kordovska, Hrbkova 3, Luzumova 6, Adamkova, Marcikova, Setelikova, Zachova 1, Jerabkova 7, Mala 5. Antrenor: Jan Basny

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?