România, în fața meciului decisiv pentru calificarea la Campionatul European. Cu Belarus se joacă la Craiova. Xavi Pascual: „În tur i-am învins datorită elementului-surpriză, acum va fi mult mai greu”

Naționala de handbal a României dispută joi, de la ora 19:00, în Sala Polivalentă din Craiova, un meci decisiv pentru calificarea la Campionatul European din 2018. Dacă nu trec de bieloruși în Bănie, tricolorii își cam risipesc șansele de
România, în fața meciului decisiv pentru calificarea la Campionatul European. Cu Belarus se joacă la Craiova. Xavi Pascual: "În tur i-am învins datorită elementului-surpriză, acum va fi mult mai greu"
  • Naționala de handbal a României dispută joi, de la ora 19:00, în Sala Polivalentă din Craiova, un meci decisiv pentru calificarea la Campionatul European din 2018. Dacă nu trec de bieloruși în Bănie, tricolorii își cam risipesc șansele de calificare.
  • Ghionea și compania se pregătesc de câteva zile în Bănie sub comanda lui Eliodor Voica, iar selecționerul Xavier Pascual a sosit luni seara, după ce a câștigat cu formația de club, FC Barcelona, finala Cupei Regelui.

Tehnicianul iberic atrage atenția că partida va fi una mult mai dificilă decât cea din toamna trecută, câștigată de tricolori la Minsk cu 26-23, deoarece adversarii sunt acum avertizați de schimbările din formula noastră. „Va fi un meci foarte dificil, fiindcă Belarus este o echipă bună, care a participat la toate turneele finale din ultimii ani. În tur i-am învins datorită elementului-surpriză, acum va fi altceva, știu și bielorușii la ce să se aștepte. Mulți jucători sunt obosiți la final de sezon, dar sperăm că și adversarii sunt obosiți. Oricum, în astfel de meciuri trebuie să dai totul pe teren. Nu putem promite victoria, dar cu siguranță ne vom dărui total. Nu mă preocupă situația Belarusului sau cum stă Polonia fără Talant Dușebaev, mă preocupă doar echipa mea, mă preocupă recuperarea lui Savenco, spre exemplu”, a spus Pascual.

El s-a referit și la nivelul pe care l-a atins naționala României de când el a preluat-o: „Echipa a crescut în ultima perioadă, a prins și încredere, nu am nimic de reproșat băieților la capitolul atitudine, dar trebuie să ne mai îmbunătățim jocul. Avem deja un model de joc implementat, dar trebuie să-l dezvoltăm și mai mult. Există presiune și asta e bine, fiindcă dacă aveam zero puncte nu mai era nicio presiune. Nu ne este teamă, fiindcă este sport, facem asta de plăcere. Trebuie să recunoaștem că suntem a patra echipă ca și cotă din această grupă, urna valorică spune asta”.

„Una dintre cele mai importante partide din ultimii 22 de ani”

Fostul mare portar al Universității Craiova din anii 90, Sorin Toacsen, acum antrenor federal, speră ca oltenii să fie în număr mare alături de echipa națională. „Este un moment greu, dar românii se adună în astfel de momente și cred că ne putem califica. Acești băieți merită un turneu final, așa cum și România merită o calificare. Eu am jucat la ultimul European la care a participat România și sper să fiu la un astfel de turneu final și din aactuala postură. Aștept ca oltenii să ne susțină așa cum făceau cu Universitatea Craiova în anii 90, când am fost campioni, cu 3.000 de oameni în tribunele Polivalentei și alte câteva mii la porțile sălii. Sper să le fi fost dor de handbal masculin oamenilor de aici, care sunt obișnuiți acum cu handbalul feminin”, a spus Sorin Toacsen.

Chiar dacă echipa locală, CS Universitatea Craiova, nu a mai evoluează de ani buni în Liga Națională, Bănia are un reprezentant la națională, Vali Ghionea fiind născut aici.

Căpitanul tricolorilor, portarul Mihai Popescu, a declarat că partida cu Belarus este una dintre cele mai importante din ultimii 22 de ani. „Acest joc este unul dintre cele mai importante din ultimii 22 de ani și avem mare nevoie de public să ne susțină, să fie al optulea jucător. Prezența la Euro nu ar fi importantă doar pentru noi, ci și pentru viitorul handbalului românesc. Și colegul meu de la St. Raphael, Karalek, mi-a spus că și naționala lor va da totul în meciul de joi, nu se gândesc la cel din urmă, cu Serbia”, a declarat Mihai Popescu.

Clasamentul grupei a 2-a preliminare: 1. Serbia – 6 puncte, 2. Belarus – 5 puncte, 3. România – 4 puncte, 4, Polonia – 1 punct. Au mai rămas de disputat jocurile: România – Belarus, Serbia – Polonia, Polonia – România, Belarus – Serbia. Primele două echipe se califică la Euro 2018.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Mărturisirea incredibilă a lui David Popovici, după aurul de la Paris
Mediafax
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Cancan.ro
Cât a plătit un turist pentru 4 nopți în Costinești, lângă Nibiru. Camera i-a surprins pe internauți
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Râzi cu lacrimi
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Descopera.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Promotor.ro