România a învins Croaţia şi a câştigat grupa intermediară din turneul 9-16 al Campionatului European feminin sub 19 ani din Slovenia

1 aug 2017 2373 afişări Handbal

Naţionala de tineret a înregistrat a doua victorie la Campionatul European din Slovenia, după ce a învins Croaţia cu 29-23 în grupa intermediară a turneului de clasament pentru locurile 9-16. În urma acestui rezultat, România nu se poate clasa mai jos de locul 12 la turneul final, fiind sigură că va termina pe locul 1 într-o grupă cu Suedia, Croaţia şi Macedonia.

Scăpată de presiunea rezultatelor, naţionala U19 a evoluat ceva mai relaxată în compania Croaţiei, având şi cel mai bun debut de meci de la Celje, scor 6-1 (min. 8). Constanţa în joc a fost însă o problemă şi cu această ocazie, în special în prima repriză, iar Croaţia a egalat la 7-7 în minutul 19. Egalitatea s-a consemnat şi la sfârşitul primei părţi, scor 13-13, în ciuda faptului că Tecar şi Tîrcă au reuşit să marcheze două goluri în inferioritate numerică la scorul de 10-10.

Adversara a preluat conducerea după pauză, 14-13, dar a fost şi singura ocazie în care a mai contat în această partidă. Echipa s-a aşezat tot mai bine în apărare, în atca s-a jucat mai mult şi cu linia de 6 metri, factorul de încredere a început să crească concomitent cu fiecare realizare, astfel că diferenţa s-a mărit la 23-17 (min. 50). Ion Crăciun a efectuat mai multe schimbări în echipă faţă partidele precedente, iar revelaţia a fost Andreea Tecar, care a marcate câteva goluri importante de la distanţă.

Până la final, România şi-a păstrat avantajul de 6 goluri (scor 29-23), chiar dacă a mai dat un scurt ”rateu” între minutele 53 şi 55, când Croaţia a revenit de la 25-19 la 25-22.

România – Croaţia 29-23 (13-13)

Nagy, Kelemen, Hosu – portari; Badea 6, Banciu, Bucur 1, Lăcătuş, Leuştean 1, Panaite, Petruş 1, Popescu 4, Severin, Tecar 7, Tîrcă 5, Vacariu, Verde 4

Besen, Ecimovic – portari; Adamic 1, Dobric 3, Japundza 4, Jurlin, Kalcic, Kapetanovic 1, Karlovcan 1, Kaselj 1, Lukic 7, Mikolic, Mrazovic 3, Mrden 2, Pavlovic, Zderic

Meciul de mâine cu Macedonia, programat de la ora 14:00, este doar de antrenament, având în vedere că nu are nicio importanţă pentru niciuna din cele două naţionale.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?