Repetiţie reuşită înainte de Buducnost. HCM Baia Mare - CSM Ploieşti 36-31, în etapa 24 din Liga Naţională

6 apr 2016 1814 afişări Handbal

Repetiţie reuşită pentru HCM Baia Mare, înaintea returului cu Buducnost din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Aurelian Roşca a învins, miercuri, scor 36-31 pe CSM Ploieşti, în etapa a 24-a din Liga Naţională de handbal feminin.

HCM Baia Mare avea mare nevoie de victorie în meciul cu CSM Ploieşti din Liga Naţională feminină de handbal pentru a mai avea speranţe la câştigarea campionatului, deşi şansele pentru vicecampioana României sunt destul de mici. Până la partida directă dintre CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, care se va disputa în Sala Lascăr Pană din Baia Mare, CSM Bucureşti va mai juca, două meciuri pe teren propriu, cu CSM Unirea Slobozia şi Universitatea Cluj, echipe aflate în subsolul clasamentului.

Cu mari probleme financiare, după ce primarul Cătălin Cherecheş a declarat că Primăria nu va mai sprijini echipa feminină de handbal, HCM Baia Mare, a început mai bine meciul cu CSM Ploieşti şi intrat la pauză cu avantaj de trei goluri, 19-16. Şi în repriza secundă, echipa din Baia Mare s-a aflat la conducerea partidei şi s-a impus în final la o diferenţă de 5 goluri, scor 36-31.

Cu două etape înainte de finalul campionatului, HCM Baia Mare ocupă locul 2, cu 66 de puncte, la 3 în spatele liderului CSM Bucureşti, care are un meci în minus, în timp ce CSM Ploieşti se află pe locul 6, cu 37 de puncte.

Pentru HCM Baia Mare, urmează returul cu Buducnost din sferturile de finală din Liga Campionilor, de la Podgorica. În turul de la Baia Mare, campioana Europei, care a avut în românca Cristina Neagu cea mai bună marcatoare, cu 8 goluri, s-a impus cu scorul de 29-24 şi este favorită pentru calificarea în Final Four-ul de la Budapesta.