Readuse cu picioarele pe pământ! CSM București a pierdut primul meci al sezonului, 22-25 cu Nykobing în Liga Campionilor

Redactor:
Marius Hutu

CSM București nu mai este invincibilă în acest sezon. La primul examen adevărat, campioana României a fost surprinsă de Nykobing în Liga Campionilor. Campioana Danemarcei s-a impus cu 25-22 într-un meci din Grupa A. După trei etape, cele două formații sunt la egalitate de puncte și se vor califica foarte probabil la braț în grupele principale.

• Paula Ungureanu a fost desemnată de Helle Thomsen să apere acest meci, iar alegerea a fost mai mult decât inspirată. Portarul a făcut o altă partidă grozavă, apărând printre altele și două aruncări de la 7 metri. Prima repriză a încheiat-o cu procentaj de 41%. Paula și-a ajutat echipa să revină din momente mai grele în ambele reprize. 16 parade a adunat Ungureanu pe parcurs, dar colegele nu au avut același nivel de joc.
  • CSM București a început destul de greu partida, în special în atac unde a comis destule erori. În prima prepriză, echipa campioană a pierdut 7 mingi, dintre care 6 numai în primele 15 minute. Astfel, „tigroaicele” s-au văzut conduse cu 7-4 în minutul 11
  • Sabina Jacobsen, apărătoarea numărul 1 a echipei CSMB, a văzut două eliminări în primele 14 minute
  • Cristina Neagu, golgheterul echipei, a avut parte de o supraveghere atentă din partea adversarelor. Interul stânga a marcat pentru prima dată în minutul 20, când CSM a egalat pentru prima dată, la scorul de 8-8. Nu a fost deloc ziua Cristinei cu Nykobing: meciul l-a terminat cu procentaj 25%, 2 goluri din 8 aruncări
  • În fiecare repriză, CSM București a avut perioade de aproximativ 8 minute în care nu a marcat niciun gol. Și de fiecare dată, Nykobing s-a desprins la 3 goluri, 7-4 și 21-18 (min. 48)

CSM București a sosit în Danemarca după 9 victorii consecutive, majoritatea obținute la peste 10 goluri. Nicio partidă jucată însă până acum nu a avut gradul de dificultate precum cel cu Nykobing. De altfel, s-a văzut că meciurile de antrenament din Liga Națională, inclusiv cel cu SCM Craiova – locul 2 în campionat – nu prea a ajutat-o pe campioana României.

Campioana Danemarcei a început tare jocul, reușind să impună ea ritmul partidei. Debutul chiar a surprins-o puțin pe CSMB, care a făcut trei erori în atac în primele 5 minute: Neagu – pași, Frafjord – a călcat semicercul, Kurtovic – forțare. Nykobing a profitat la maximum de aceste greșeli, care s-au dublat până în minutul 15, și s-a desprins la 7-4. A reușit să o „scoată” din joc inclusiv pe Sabina Jacobsen, care a văzut două eliminări în 14 minute, astfel că handbalista suedeză a trebuit să fie prudentă până la final. De aici au apărut multe alte scăpări ale defensivei, sancționate pe parcursul jocului de Nykobing.

Paula Ungureanu a fost singura handbalistă „on-fire” din tabăra CSM încă de la început. În prima jumătate a reprizei 1 a limitat proporțiile scorului, după ce a parat un contraatac la japoneza Ikehara și un 7 metri în fața centrului „Mulle” Kristiansen, apoi și-a ajutat colegele să revină. Portarul a terminat prima repriză cu 9 intervenții și un procentaj de 41%, iar CSM în avantaj cu 14-13, scor care putea fi puțin și mai clar dacă nu ar fi existat ratările de unu la unu de pe extreme, la Hagman și Mehmedovic.

În partea secundă, Nykobing a fost de asemenea echipa mai agresivă, mai implicată, iar până în minutul 48 s-a desprins din nou la trei goluri, 21-18. Doar patru goluri pentru o echipă precum CSMB în acest interval, înseamnă că au fost ceva probleme! Și într-adevăr au fost! Apărarea a fost de câteva ori depășită, dar și atacul a avut un randament destul de scăzut. Cristina Neagu și Isabelle Gullden au prins o zi slabă, iar campioana României a fost serios pusă în dificultate.

Helle Thomsen a decis pentru atac 7 vs 6, iar lucrurile au mers pentru câteva minute. Jocul cu doi pivoți a dat roade, Oana Manea a scos un 7 metri important în minutul 54, iar CSMB a trecut din nou în avantaj, 22-21. A fost însă și ultimul moment în care echipa a marcat! Majda Mehmedovic a aruncat la poartă inexplicabil în minutul 55 la 22-22, Nykobing a plecat rapid în atac și a înscris pentru 23-22, iar de acolo s-a tăiat definitiv filmul. Campioana României nu a mai găsit calea să înscrie, astfel că la final a fost nevoită să se recunoască învinsă de o echipă mult mai combativă, scor 25-22.

Chiar la jocul oficial cu numărul 10, CSM București a cedat pentru prima dată. Iar la cum au arătat lucrurile în primul examen veritabil al sezonului, drumul campioanei României către Budapesta nu este chiar simplu de parcurs.

Nykobing Falster – CSM București 22-25 (13-14)

Greve, Sahlholdt, Soerensen – portari; Ikehara, Iversen 3, C. Kristiansen 2, K. Kristiansen 6, Lagerquist 1, Merg, Nielsen, Olsen, Pedersen 5, Wallen 1, E. Westberg, J. Westberg 6. Antrenor: Jakob Larsen

Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari; Bazaliu, Curea 2, Frafjord 4, Gullden 6, Hagman 2, Jacobsen, Jorgensen 1, Kurtovic 3, Manea 1, Mehmedovic 1, Neagu 2, Niombla, Udriștioiu. Antrenor: Helle Thomsen

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?