Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Radu Voina, antrenorul Oltchimului** până pe 1 ianuarie 2012

Radu Voina, antrenorul Oltchimului** până pe 1 ianuarie 2012

UPDATE 15:21: Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a anunțat, marți, că antrenorul Radu Voina a acceptat să semneze un contract valabil până la 1 ianuarie 2012 cu gruparea vâlceană. "Este cea mai bună soluție pe care am găsit-o. Radu Voina are avantajul că le cunoaște bine pe fete cu care a mai lucrat și la Oltchim și la echipa națională. Sperăm să facem treabă bună împreună, așa cum am făcut și la precedentul său mandat la Vâlcea, când Oltchim a ajuns până în finala Ligii Campionilor. CS Oltchim ține să-i mulțumească președintelui FRH, Cristian Gațu, pentru sprijinul acordat la aceste tratative, pentru faptul că l-a sfătuit pe Voina să accepte oferta noastră. E și spre binele echipei naționale", a spus Gavrilescu.
Radu Voina, antrenorul Oltchimului** până pe 1 ianuarie 2012

UPDATE
15:21:
Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a
anunțat, marți, că antrenorul Radu Voina a acceptat să semneze un
contract valabil până la 1 ianuarie 2012 cu gruparea vâlceană.

„Este cea mai bună soluție pe care am găsit-o. Radu
Voina are avantajul că le cunoaște bine pe fete cu care a mai
lucrat și la Oltchim și la echipa națională. Sperăm să facem treabă
bună împreună, așa cum am făcut și la precedentul său mandat la
Vâlcea, când Oltchim a ajuns până în finala Ligii Campionilor. CS
Oltchim ține să-i mulțumească președintelui FRH, Cristian Gațu,
pentru sprijinul acordat la aceste tratative, pentru faptul că l-a
sfătuit pe Voina să accepte oferta noastră. E și spre binele
echipei naționale”
, a spus Gavrilescu.

Miercuri dimineață, la ora 10.30, Voina va conduce primul
antrenament al campioanelor, după care va face deplasarea cu echipa
la Cluj-Napoca, acolo unde Oltchim joacă joi derbiul campionatului
cu Universitatea Jolidon.

Radu Voina a antrenat campioana României i în sezonul trecut,
ajungând până în finala Ligii Campionilor, piuerdută în fața
campioanei din Danemarca, Viborg.

Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a declarat, luni, că
înțelegerea cu antrenoarea daneză Anja Andersen a fost reziliat pe
cale amiabilă.

Anja Andersen a fost numită în data de 3 februarie în funcția de
antrenor al echipei Oltchim Râmnicu Vâlcea, înlocuindu-l pe ungurul
Peter Kovacs. Această schimbare de pe banca tehnică a campioanei
României s-a produs cu trei zile înaintea debutului în grupele
principale ale Ligii Campionilor.


UPDATE 13:45
Ion Gavrilescu,
despre viitorul antrenor al echipei Oltchim: „Ori Voina, ori
nimeni!”

Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a declarat, marți, că
managerul general al SC Oltchim, Constantin Roibu, discută pentru a
trei oară cu antrenorul Radu Voina, pentru a-l convinge să preia
condcuerea tehnică a echipei vâlcene.

„Ieri am spus la derută că suntem în discuții cu doi
antrenori. O spun pe cea dreaptă, așa am considerat că e bună
strategia. Concluzia la care am ajuns a fost, de fapt, ori Voina
ori nimeni!”
, a afirmat oficialul echipei vâlcene.


Radu Voina s-a înțeles cu Oltchim Râmnicu Vâlcea pentru a prelua
banca tehnică, post rămas vacant în urma demiterii danezei Anja
Andersen. În acest moment sunt puse la punct ultimele detalii, iar
la ora 17:00 selecționerul României ar putea conduce primul
antrenament de la revenire.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]