Povestea meciului România – Slovenia a fost în primul rând despre spiritul de luptă al echipei. Cum au comentat Denisa Dedu și Crina Pintea revenirea naționalei de la minus 5 goluri în prima parte la plus 3 goluri la final

Redactor:
Marius Hutu
Povestea meciului România - Slovenia a fost în primul rând despre spiritul de luptă al echipei. Cum au comentat Denisa Dedu și Crina Pintea revenirea naționalei de la minus 5 goluri în prima parte la plus 3 goluri la final

Naționala feminină a scris duminică, la Trier, o altă poveste frumoasă pentru handbalul românesc. Atât prin prisma scorului final cu Slovenia, scor 31-28, dar și prin modul cum au decurs ostilitățile. Echipa a fost condusă la un moment dat la 5 goluri de o națională care arată surprinzător de bine la acest Campionat Mondial, dar pe parcurs a reușit să revină și să câștige la o diferență care s-ar putea să conteze în economia grupei.

După minutul 20 al jocului, România a arătat potențial și a jucat bine în mai multe poziții, cu linia de 6 metri, cu linia de 9 metri, dar și cu poarta. Denisa Dedu a apărat toate cele 60 de minute după ce cu Paraguay a intrat doar în partea secundă. Procentajul final a fost de 25%, dar intervențiile ei au fost mai mult decât oportune. Cea mai importantă a venit în minutul 58, la scorul de 28-27 pentru România, când a blocat-o pe Ana Gros din situație de unu la unu.

„Mă bucur foarte mult și sunt mândră de noi că am reușit să ne revenim chiar dacă ne conduceau cu 5 goluri. Am crezut în noi până la sfârșit, am luptat pentru asta și eu zic că merităm din plin această victorie. Am revenit pentru că am fost foarte unite, avem spirit de echipă, ne-am luptat pentru fiecare minge, toate acest lucruri au contat foarte mult”, a declarat Denisa Dedu, convinsă că fiecare victorie obținută de România „lucrează” mult și la capitolul moral.

Denisa Dedu a fost suprinsă în prima repriză de torpilele expediate de Ana Gros, dar în partea secundă a fost rândul ei să zâmbească, momentul decisiv al jocului aparținându-i. „Ana Gros este o jucătoare foarte valoroasă, are calități. În a doua repriză fetele au reușit să-i facă față, nu au mai lăsat-o să arunce, normal că m-au ajutat și pe mine. Este normal ca fiecare să ne aducem aportul în momentele importante. Mă bucur că am reușit și eu lucrul acesta, consider că fiecare a contribuit din plin în momentele cheie”, a susținut portarul echipei naționale.

• „După prima zi și noi am fost destul de surprinse de rezultatele care s-au înregistrat. În acest Campionat Mondial se poate întâmpla orice, important este și forma de moment”, Denisa Dedu, portar
  • O zi de pauză ne prinde bine, au fost două meciuri. Avem timp să ne recuperăm și să ne punem la punct pentru meciul care urmează cu Spania”, Denisa Dedu, portar

România a arătat bine la mai multe capitole, dar a rămas pe retină în special imaginea spiritului de luptă al echipei în momente decisive. „Nu cred că am pierdut spiritul de echipăă în niciun moment. Este foarte important că am reușit să luptăm și să să încheiem primele două zile cu victorii. Nu a fost un joc de la agonie la extaz, ci am început noi mai greio, ci e foarte important că nu am cedat în niciun moment. Am luptat păentru fiecare minge, atât în atac, dar și în apărare”

• „A fost foarte important să anihilăm jucătoarea lor forte, Ana Gros. Am reușit să o oprim în repriza a doua, nu a mai înscris în partea secundă, iar asta cred că ne-a ajutat foarte mult”, Crina Pintea, pivot

După primele două meciuri la Campionatul Mondial, România are maximum de puncte în grupa de la Trier

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?