Paula Ungureanu, fenomenală, CSM Bucureşti, joc în suferinţă timp de 50 de minute! "Tigroaicele" au trecut de Midtjylland şi au rămas neînvinse pe teren propriu în acest sezon

4 mar 2018 11243 afişări Comentează şi tu Handbal
Paula Ungureanu, fenomenală, CSM Bucureşti, joc în suferinţă timp de 50 de minute! "Tigroaicele" au trecut de Midtjylland şi au rămas neînvinse pe teren propriu în acest sezon Foto: Alexandru DOBRE / MEDIAFAX 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/17048470/2/paula-ungureanu-midjy.jpg

CSM Bucureşti a învins FC Midtjylland cu 29-24 în ultimul meci de pe teren propriu în grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin

• Campioana României a avut o primă repriză destul de slabă cu reprezentanta Danemarcei. Cea mai bună dovadă este că portarul - Paula Ungureanu - a fost MVP-ul reprizei, cu 10 intervenţii. Paula Ungureanu a dat recital şi în partea secundă, având alte 8 intervenţii utile echipei
  • CSM Bucureşti a condus pentru prima dată în meci abia în minutul 30, când Mehmedovic a reuşit să înscrie în poarta goală. A fost şi singura ocazie când ”tigroaicele” au profitat cu adevărat de superioritate numerică în cele 6 minute pe care le-a avut la dispoziţie în prima parte.
  • FC Midtjylland a avut pe foaia de joc doar 13 jucătoare, după ce pivotul Loseth s-a accidentat la ultimul antrenament. Aproape jumătate din echipă (6 handbaliste) au avut maximum 21 de ani.
  • Bianca Bazaliu a dat emoţii tuturor la antrenamente. Ea s-a accidentat şi a fost scoasă cu ajutorul staff-ului de pe teren. Până la urmă, interul stânga a luat loc pe banca tehnică.
  • Următorul meci al CSM Bucureşti este programat la sfârşitul săptămânii viitoare, în Rusia, cu Rostov Don. În respectiva întâlnire se va juca locul 2 în grupă. Campioana României are nevoie de un rezultat de egalitate cu cel puţin 22 de goluri marcate.

CSM Bucureşti continuă să sufere din punct de vedere al formei sportive. După 22-22 cu Rostov Don pe teren propriu şi 24-28 cu Gyor, campioana României s-a chinuit vizibil să se desprindă de FC Midtjylland, pe care a învins-o într-un final la 5 goluri diferenţă.

Acea răbufnire de orgoliu aşteptată de toată lumea după eşecul din Ungaria nu a venit, cel puţin nu la partida cu reprezentanta Danemarcei. ”Tigroaicele” au vrut, au încercat, dar au arătat că suferă în această perioadă la relaţiile de joc. Faze rezolvate individual şi parade excepţionale ale Paulei Ungureanu au fost cele mai importante ingrediente ale victoriei cu FC Midtjylland.

Campioana României s-a chinuit o repriză pentru a conduce măcar o dată formaţia daneză, care a pierdut în acest sezon la 11 goluri la Gyor şi la 7 goluri la Rostov Don. Midtjylland a crezut totuşi într-un miracol la Bucureşti şi a reuşit să fie în prim-plan graţie unei viitoare handbaliste a echipei Gyor, Veronika Kristiansen, care a dat mari bătăi defensivei bucureştene. Dar problema ”tigroaicelor” nu a fost neapărat cu jucătoarea-lider din tabăra adversă, ci cu propriul joc de atac destul de poticnit, chiar şi în superioritate numerică. CSM Bucureşti a ratat mult, a şi pierdut mingi, astfel că în primele 30 de minute a fost nevoită să alerge permanent după egalare. În minutul 12 s-a văzut condusă chiar la 4 goluri, scor 3-7.

Surprinzător, dar aşa a fost, campioana României a rămas în joc graţie Paulei Ungureanu, care a făcut o adevărată demonstraţie între buturi. Portarul CSM Bucureşti a prins nu mai puţin de 10 mingi, cu ajutorul cărora colegele au reuşit la penultima fază a reprizei să preia conducerea, 13-12, scor ce avea să rămână şi la pauză.

Paula Ungureanu a rămas ”on fire” şi în partea secundă. În primele 7 minute de la reluare, ea a venit cu alte trei intervenţii, iar CSM a luat puţină viteză, 15-12. Nu însă definitiv pentru a câştiga jocul, întrucât Midjylland, cu multe fete tinere în echipă, a continuat să ”hărţuiască” CSM-ul. Până la urmă, tot Ungureanu avea să iasă în evidenţă şi să ”rupă” jocul. La scorul de 20-19, în minutul 48, portarul a avut o paradă unu la unu, care avea să fie decisivă. Cristina Neagu a depăşit la rândul ei perioada mai puţin fastă, în care a lovit barele de patru ori, şi a ”mitraliat” poarta daneză în două rânduri, astfel că CSM s-a desprins decisiv la 25-20 (min. 54). Diferenţa s-a dus chiar şi mai sus, dar până la urmă scorul final a fost 29-24.

CSM Bucureşti a câştigat fără probleme, ai putea spune dacă nu ai văzut meciul, dar în realitate nu a convins. Rămâne să tragem alte concluzii la sfârşitul săptămânii viitoare, după partida retur cu Rostov Don, una de calibrul unui Final 4.

CSM Bucureşti – FC Midtjylland 29-24 (13-12)

Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu, Frafjord, Gullden 2, Curea 2, Neagu 6, Jacobsen, Jorgensen 1, Ayglon Saurina, Bazaliu, Manea 2, Kurtovic 6, Niombla 3, Hagman 4, Mehmedovic 2.

Ryde, Englert – Sans Serra 2, Fauske 5, Hansen 2, Kristiansen 6, Ellebaek 1, Friis 2, Bjerregaard 1, Jensen, Jakobsen 3, Augustesen, Burgaard 2.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?