Patru șocuri în sferturile Mondialului de handbal masculin!** Croația – Franța, un meci cât o finală!

Patru șocuri în sferturile Mondialului de handbal masculin!** Croația - Franța, un meci cât o finală!

Spania, Croația, Slovenia și Ungaria au reușit să se califice aseară în sferturile Mondialului de handbal masculin, acolo unde vor juca cu Germania, Franța, Rusia, respectiv Danemarca.

Spaniolii nu le-au dat nicio șansă sârbilor

Cel mai important meci al serii de ieri a fost cel dintre Serbia și Spania. Țara gazdă venea după o înfrângere la două goluri împotriva Croației, în ultimul meci din grupă, care i-a făcut pe iberici să intre pe jumătatea mai ușoară de tablou a fazei eliminatorii, evitând un sfert cu Franța și o potențială semifinală cu Danemarca. Iar jucătorii antrenați de Valero Rivera au demonstrat de ce specialiștii îi consideră favoriți la o medalie. Cu Rocas (foto, 7 goluri) și Aguinagalde în mare formă, ibericii au dominat meciul cu medaliata cu argint de la Europeanul de anul trecut fără urmă de îndoială, distanțându-se la cinci goluri încă de la jumătatea primei reprize (9-4, min.15). Iar la pauză scorul era deja 20-12, o diferență insurmontabilă chiar și pentru o echipă care are în lot jucători precum Momir Ilic sau Zarko Sesum. Astfel, gazdele și-au dominat adversarii și în partea secundă, atunci când Rivera a trimis în teren și rezervele, iar Spania s-a calificat în sferturi după o victorie cu 31-20. În următorul act, Spania va întâlni câștigătoarea grupei A, Germania.

Croația și Slovenia, victorii fără drept de apel

În cel mai dezechilibrat duel al optimilor, cel puțin pe hârtie, Slovenia a câștigat cu 31-26 meciul cu Egipt. Fără să forțeze, slovenii s-au distanțat pe finalul primei reprize (19-11) și apoi au redus din viteză, permițându-le egiptenilor să se apropie periculos (26-24), după ce echipa slovenă n-a mai marcat decât un gol preț de zece minute. Finalul le-a aparținut însă tot europenilor, care au câștigat cu 31-26 și s-au calificat în sferturi, unde vor juca cu Rusia. Într-un alt meci cu o favorită clară, Croația s-a impus cu 33-24 în fața Belarusului, după ce l-a scos perfect din joc pe starul Rutenka (4 goluri). Ex-iugoslavii au dominat permanent partida, decisă după doar 15 minute de joc (10-4). În partea secundă, tehnicianul Ivica Udovic și-a odihnit titularii pentru sfertul de foc cu Franța. Un meci cât o finală pentru croați, care au pierdut ultimul act al Campionatului Mondial din 2009 cu Franța, scor 19-24, la finele unui turneu disputat pe teren propriu de ex-iugoslavi.

Polonezii au pierdut meciul pe propriile greșeli

Partida dintre Ungaria și Polonia trebuia să fie una dintre cele mai echilibrate ale acestei faze a Mondialului. Iar calculele hârtiei au fost respectate cel puțin în prima repriză, în care liderul jocul s-a schimbat permanent, iar ungurii au intrat la cabine cu un avantaj de un gol (10-9). Totul s-a rupt între minutele 40 și 46, când polonezii nu au mai înscris în poarta lui Mikler, iar Ivancsik și Nagy au găsit soluțiile pentru a sparge defensiva adversă (17-11, min.46). Fără idei în atac și cu ratări ale interilor Bielecki, Lijewski, polonezii au cedat lupta și au pierdut categoric, scor 19-27. Ungaria joacă cu Danemarca în sferturile de finală ale competiției.

Rezultatele de aseară

Slovenia – Egipt 31-26 (19-11)

Slovenia: Dolenec 6, Dobelsek 4, Zvivej M. 4, Bezjak 3, Marguc 3, Kavticnik 2, Gaber 2, Zorman 2, Gajic 2, Skube 1, Bundalo 1

Egipt: Mostafa 10, Mamdouh 5, Alaa 4, Ahmed A. 3, Zein 2, Ahmed M. 1, Hisham 1

Serbia – Spania 20-31 (12-20)

Serbia: Nenadic 4, Ilic 3, Sesum 3, Vujin 2, Nikcevic 2, Toskic 2, Krsmancic 1, Mitrovic 1, Zelenovic 1, Marsenic 1

Spania: Rocas 7, Sarmiento 5, Aguinagalde 4, Tomas 3, Rivera 3, Entrerrios 2, Maqueda 2, Guardiola 2, Canellas 1, Montoro 1, Arino 1

Ungaria – Polonia 27-19 (10-9)

Ungaria: Ivancsik 6, Csaszar 5, Szollosi 3, Mocsai 3, Harsanyi 3, L. Nagy 3, Putics 2, Kr. Nagy 2

Polonia: B. Jurecki. 5, Wisniewski 3, Kubisztal 3, K. Lijewski 2, Bielecki 2, Jaszka 1, Jurecki M. 1, Grabarczyk 1, Orzechowski 1

Croația – Belarus 33-24 (21-9)

Croația: Stepancic 6, Nincevic 5, Bicanic 4, Cupic 4, Duvnjak 3, Sprem 3, Maric 2, Mandalic 2, Vuckovic 2, Horvat 1, Musa 1

Belarus: Kajaneuski 4 goluri, S. Rutenka 4, D.Rutenka 4, Șilovici 4, Babicev 3, Puhouski 2, Bruka 1, Kamișik 1, Țitu 1