Ne-au liniștit după 7 minute! Cronica unui meci de coșmar, CSM București – Vardar Skopje 33-38

Redactor:
Marius Hutu
Ne-au liniștit după 7 minute! Cronica unui meci de coșmar, CSM București - Vardar Skopje 33-38
  • CSM București nu își mai poate apăra trofeul Ligii Campionilor, după de a fost învinsă de Vardar Skopje cu 38-33 în a doua semifinală a turneului Final 4 de la Budapesta. Jocul a fost în antiteză cu ce s-a întâmplat anul trecut. Acum, Vardar a fost formația care a zburdat pe teren, în timp ce echipa campioană a României a trăit un adevărat coșmar. Cele 38 de goluri încasate vorbesc de la sine!

„Vardar se află la a patra semifinală consecutivă de Liga Campionilor, dar nu s-a calificat niciodată în finală. Poate azi este ziua ei”, spune speaker-ul înaintea prezentării campioanei Macedoniei. Poate nu, nutrim speranțe, iar „La vita e Bella” și cu această ocazie, precum banner-ul afișat de suporterii români din tribune.

Per Johansson este fluierat de suporterii maghiari atunci când este prezentat, dar trecem rapid peste acest moment pentru că partida nici nu începe bine, iar Vardar face 2-0 după numai 54 de secunde! Herrem „fură” o minge în apărare și destabilizează reprezentanta României, care se transformă rapid într-o echipă foarte moale. Lipsa de forță este evidentă în atacul României, „tigroaicele” adună nu mai puțin de patru greșeli în șase minute, iar adversara se desprinde la 5-1. Per Johansson este obligat să reacționeze cu un time-out neprogramat încă din minutul 6. Deficitul este deja unul important după nici 10 minute de joc.

La reluare, jocul CSM București nu se îmbunătățește, iar Vardar ne „liniștește” cu tirul interului Penezic și cu contraatacurile Camillei Herrem, care zburdă pe teren. Pe parchet, în tabăra campioanei României apar alte patru jucătoare, Ungureanu, Manea, Brădeanu și Niombla, însă declinul continuă. Lucrurile devin evidente când cele mai importante jucătoare ale echipei, Isabelle Gullden și Carmen Martin, nu reușesc să înscrie nici de la 7 metri. În total, cele două handbaliste ratează nu mai puțin de 3 aruncări de la 7 metri.

Vardar continuă să apese pe accelerație și se desprinde la un incredibil 19-8 după numai 23 de minute. Meciul este în antiteză cu semifinala de anul trecut, când CSMB era echipa pe val. Totuși, 19 goluri în numai 23 de minute sunt foarte multe pentru a emite pretenții. Până la pauză, echipa din Macedonia mai vede două eliminări, apar și primele contraatacuri ale CSM București, dar diferența cu care se intră la cabine, 8 goluri, pare inaccesibilă: 13-21.

Repriza a doua începe la fel de prost, deși „tigroaicele” sunt în superioritate, după descalificarea rusoaicei Khmyrova. Mehmedovic trage în Leynaud, iar la faza imediat următoare Lazovic înscrie în amenințare de joc pasiv. Niombla „rupe blestemul” de la 7 metri în minutul 35, publicul român prinde un moment de speranță și își intensifică încurajările, dar Covic, Penezic și Radicevic refac din nou diferența de 10 goluri, 27-17 (min. 38).

A patra eliminare în tabăra lui Vardar se soldează și cu prima „superioritate” fructificată ca la carte de CSM București, care se apropie la 7 goluri, 20-27 (min. 39) motiv pentru adversară să solicite time-out. Relaxarea formației din Skopje dispare rapid după minutul de pauză, Radicevic & Co repornesc motoarele, marchează din toate pozițiile, extremă, pivot, de la distanță, astfel că în minutul 43 avem din nou 10 goluri diferență: 31-21. Nu a fost ziua echipei CSM București, a fost de fapt acea zi în care nu a ieșit nimic. Până la final, campioanei României nu i-a mai rămas decât să reducă diferența, Per Johansson atacă și cu șapte fete, scorul se mai strânge, dar visul unui nou trofeu se stinge în 2017! Vardar se impune cu 38-33 și va juca în premieră pentru trofeu. CSMB va evolua duminică în meciul de consolare cu Buducnost.

CSM București – Vardar Skopje 33-38 (13-21)

Iordache, Ungureanu, Grubisic – Gullden 4, Curea 2, Dache, Ayglon 1, Bazaliu 1, Brădeanu 1, Torstensson 5, Martin 4, Manea 2, Niombla 8, Lobach 3, Mehmedovic 2, Bohme

Leynaud, Suslina, Pessoa – Radicevic 7, Klikovac, Herrem 4, Mavsar, Damnjanovic 2, Lazovic 2, Althaus 1, Penezic 7, Covic 3, Lacrabere 5, Khmyrova 1, Lekic 6, Ristovska