Naționala României pleacă din București pentru meciul cu Israel din preliminariile Campionatului European, iar ProSport a aflat de ce această partidă se va disputa la Mioveni, într-un oraș care a închis „robinetul” pentru echipa din Liga 2.
Prima reprezentativă va da peste Israel pe 16 martie, primul meci urmând să se dispute în deplasare.
Iubitorii handbalului din Mioveni au motive de satisfacție! În orașul din județul Argeș va ajunge în curând naționala României, care va întâlni Israel în preliminariile pentru următorul turneu final.
Sala Polivalentă din București n-a fost luată în calcul nici de această dată, Federația Română de Handbal preferând să meargă iar în provincie, acolo unde beneficiază de mai multe avantaje. În primul rând, emulația fanilor este alta față de ceea ce se întâmplă în București, iar costurile sunt mult mai mici, cu sprijinul oamenilor politici. „Bugetul Federației de handbal nu este atât de mare și atunci nu îți permiți costuri mari. De obicei, atunci când te duci în provincie, îți plătesc cantonamentul, masa, sau ajungi să joci gratis, ori pe o sumă modică. E un mare avantaj. Ca să joci în Sala Polivalentă, te costă 5.000 de euro. În plus, fanii sunt mai aproape de echipă, mai ales în orașele unde nu sunt multe evenimente sportive importante, așa cum este și Mioveni”, susțin sursele ProSport.
În ultimii ani, Mioveniul a mai găzduit meciuri tari de handbal, având o sală modernă, mult peste ceea ce oferă în acest moment Bucureștiul. Aici a ajuns și echipa de handbal feminin a Rapidului pentru meciurile din Liga Campionilor, atunci când Sala Polivalentă nu a fost disponibilă.
Partida cu Israel se va disputa pe 16 martie, prima manșă urmând să aibă loc aproape de România, în Serbia. Întâlnirea va avea loc la Kraljevo.
Pentru dubla cu Israel, naționala României se bazează pe patru oameni care evoluează cu Dinamo în Liga Campionilor, în frunte cu vedeta Ionuț Iancu.
„Din păcate, din cauza accidentărilor, Robert Nagy a fost înlocuit de Daniel Susanu, iar Demis Grigoraș de Bogdan Mănescu”, a fost anunțul făcut de FRH.
Naționala României a pierdut ambele meciuri de până acum și este pe ultimul loc, în timp ce liderul Portugalia a acumulat deja patru puncte în clasament.
În luna noiembrie a anului trecut, România a pierdut dramatic partida cu Polonia, scor 27-28, după o primă repriză în care a marcat doar 9 goluri. Și acel meci s-a jucat în afara Bucureștiului, varianta aleasă la vremea respectivă fiind Buzău.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER