Naționala lui Bogdan Burcea, record negativ la Campionatul European de handbal! România nu a mai trecut prin așa ceva de 14 ani

Handbalistele romance in frunte cu Cristina Georgiana Neagu se incurtajeaza inaintea meciului de handbal feminin dintre Romania si Germania din cadrul Campionatului European 2020, disputat in Sydbank Arena din Kolding-Danemarca, joi 3 decembrie 2020. © FOTO:Sorin Pana/Sport Pictures

După eșecul din primul meci, cu Germania, România a pierdut și prima repriză a meciului cu Polonia. Cristian Neagu și compania și-au revenit pe parcurs și s-au calificat în Main Round-ul turneului din Danemarca. Este pentru prima dată când naționala nu conduce la un turneu final în primele trei reprize, din 2006.

România a câștigat cu Polonia, 28-24, iar Neagu și compania sunt deja cu gândul la meciurile de Main Round, unde vor intra cu zero puncte.

Naționala a fost condusă cu patru goluri la pauza meciului cu Polonia, dar a câștigat pe finalul meciului. Cristina Laslo a fost aleasă cea mai bună jucătoare de pe teren.

În ciuda victoriei și a calificării, naționala lui Bogdan Burcea are motive de îngrijorare. Tricolorele au reușit să conducă pe teren abia după a treia repriză jucată la turneul final din Danemarca.

Este un adevărat record negativ, care durează din 2006, atunci când România a ratat prezența la turneul final.

Mai mult de atât, este abia a treia oară când România în ultimele 14 turnee finale când România nu conduce din primul meci.

În meciul de debut al tricolorelor, România a pierdut, 19-22, cu Germania. În ultima partidă din grupe, România va întâlni Norvegia.

• Campionatul European 2020 – 108 minute (am condus în minutul 48 al meciului cu Polonia)
  • Campionatul Mondial 2019 – 62 minute (n-a condus în primul meci, cu Spania)
  • Campionatul European 2018 – 2 minute (am deschis scorul în primul meci, victorie cu Cehia)
  • Campionatul Mondial 2017 – 2 minute (am deschis scorul în primul meci, victorie cu Paraguay)
  • Campionatul European 2016 – 2 minute (am deschis scorul în primul meci, înfrângere cu Norvegia)
  • Campionatul Mondial 2015 – un minut (am deschis scorul în primul meci, victorie cu Puerto Rico)
  • Campionatul European 2014 – 61 minute (n-a condus în primul meci, cu Norvegia)
  • Campionatul Mondial 2013 – 6 minute (2-1 cu Tunisia în primul meci, câștigat de România)
  • Campionatul European 2012 – 6 minute (2-1 cu Rusia în primul meci, terminat la egalitate)
  • Campionatul Mondial 2011 – un minut (am deschis scorul cu Tunisia, meci câștigat)
  • Campionatul European 2010 – 8 minute (4-3 cu Spania în primul meci, câștigat de România)
  • Campionatul Mondial 2009 – un minut (am deschis scorul cu Chile, meci câștigat)
  • Campionatul European 2008 – 4 minute (am deschis scorul în primul meci, câștigat cu Ungaria)
  • Campionatul Mondial 2007 – 33 minute (China ne-a condus până după pauză, am reușit victoria)

7 decembrie, ora 21:30 » România – Norvegia

Nu am avut niciun moment emoții că nu vom câștiga. Chiar daca polonezele au condus la pauză.