Naționala feminină universitară de handbal s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de la Malaga

Redactor:
Marius Hutu
  • România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial Universitar de Handal de la Malaga, turneul feminin, după ce s-a impus în ultimul meci din grupă cu 23-22 în fața Japoniei. Fetele pregătite de Costică Buceschi și Nicoleta Alexandrescu vor înfrunta Rusia pentru accederea în finală, partida fiind programată vineri. În cealaltă semifinală se vor întâlni Polonia și Spania.

„Studentele” au fost puse serios la încercare în ultimele două meciuri din grupă, cu Spania și Japonia, dar au reușit să se mobilizeze în momentele importante și au terminat pe primul loc în grupă. După un succes cu mari emoții în fața gazdelor (scor 20-19), pentru România a urmat o altă partidă cu un final incendiar, cea cu Japonia (23-22). Față de meciul precedent, tricolorele au impus tempoul mai bine de 45 de minute, dar pe final și-au făcut singure viața dificilă în fața unei naționale care a evoluat fără complexe.

În minutul 52, Perianu & Co aveau un avantaj confortabil, scor 23-19, dar până la final nu au mai reușit să găsească deloc calea spre gol. De fapt, în ultimele 12 minute ale partidei, România a mai înscris doar 2 goluri.

În minutul 54, naționala a ratat o aruncare de la 7 metri, la scorul de 23-20, astfel că situația a început să se precipite. Japonia a revenit la un gol diferență în minutul 58 și a arătat decisă să dea și lovitura de grație. Complicațiile au apărut cu adevărat în minutul 58:42, când Alexandra Orsivshi a fost eliminată 2 minute, iar Japonia a primit și o aruncare de la 7 metri.

De pe bancă a venit o decizie inspirată, înlocuirea Denisei Dedu, care apărase foarte bine până în acel moment, cu Elena Șerban. A fost, dacă vreți, o mișcare asemănătoare cu cea din finala Ligii Campionilor, când la CSMB a avut loc schimbarea Grubisic – Pessoa. Portarul de la CSM Ploiești a reușit să apere acel 7 metri, handbalista niponă a recuperat mingea și … a obținut din nou 7 metri! Aceeași Șerban a închis poarta, adversara trimițând mingea în bară. A fost momentul în care a devenit evident că România este în semifinale, întrucât Japonia mai avea nevoie de 2 goluri pentru a răsturna situația.

Cătălina Preda, în inimile celor de pe margine

România s-a calificat în semifinalele Mondialului Universitar, dar pentru a câștiga și o medalie mai este destul de muncit. Adversarii nu sunt de neglijat, chiar dacă pe hârtie nu impresionează prin distribuțiile prezentate. Trupa lui Buceschi și Alexandrescu are însă nervii tari, iar prin calificarea în semifinale după o partidă încinsă cu Japonia a câștigat mult la capitolul team-spirit. Acest lucru s-a desprins din bucuria care și-a făcut simțită prezența imediat după succesul cu naționala niponă.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?