Minaur Baia Mare a învins SCM Rm. Vâlcea în „meciul vedetă” al turneului de la Sf. Gheorghe. A fost și un „derby al suferinței”!

Redactor:
Marius Hutu

Minaur Baia Mare a învins SCM Rm. Vâlcea cu scorul de 32-31, într-un joc din cadrul etapei a 4-a în Liga Florilor. Cele două formații s-au întâlnit în „meciul vedetă” al turneului de la Sf. Gheorghe.

Meciul vedetă Minaur Baia Mare – SCM Rm. Vâlcea a avut 19 absențe

Minaur Baia Mare și-a propus să revină în bătălia pentru titlu, astfel că în pauza competițională a transferat mai bine de zece handbaliste. În primul mare meci al sezonului, gruparea din Nordul țării a prins SCM Rm. Vâlcea în mare încurcătură. Ultima campioană a României a fost afectată de Covid-19, astfel că nu a putut prezenta la Sf. Gheorghe decât 11 handbaliste, două fiind transferate pe ultima sută de metri de la Centrul Național de Excelență de la Rm. Vâlcea.

„Meciul vedetă” al întrecerii de la Sf. Gheorghe a fost și „derby-ul suferinței”, pentru că și Minaur a avut probleme. Clubul s-a deplasat la turneu fără 10 jucătoare (absente din cauza accidentărilor, Covid-19 și lipsă permis de muncă), dar și fără antrenorii antrenorii Costică Buceschi și Magda Kovacs. Totuși, până la partida cu Vâlcea, Baia Mare a recuperat două handbaliste, pe Andreea Popa și Oana Borș, astfel că pe foaia de joc a putut înscrie 14 handbaliste.

• Absențele echipei SCM Rm. Vâlcea: Daciana Hosu, Maren Aardahl, Jelena Trifunovic, Asma Elghaoui, Diana Ciucă, Evgenija Minevskaja, Zeljka Nikolic, Marta Lopez, Cristina Florica, Iryna Glibko, Roberta Stamin
  • Absențele echipei Minaur Baia Mare: Cristina Ciaușescu, Larissa Araujo, Mikaela Massing, Helena Rysankova, Petruța Argyelan, Yaroslava Burlachenko, Karoline Helena de Souza, Sonia Seraficeanu

Minaur Baia Mare a avut, așadar, mai multe soluții de a alinia măcar un prim „7” apropiat de cel ideal, iar asta s-a reflectat în evoluția scorului încă din primele minute ale jocului. Echipa coordonată de pe margine de președintele echipei, Liviu Bala, a avut apărare, dar mai ales un atac exploziv, în care a excelat interul stânga Jovana Kovacevic. De partea cealaltă, Vâlcea a avut o linie de 9 metri de Liga Campionilor, cu Liscevic, Fernandez și Gonzalez, dar nu a avut apărare, în extrema dreaptă a jucat cu interul Daria Bucur, iar pe pivot cu junioara Andreea Țîrle. Aceasta din urmă a fost în cele din urmă și marele câștig al jocului, dincolo de rezultatul înregistrat pe tabela de marcaj (a marcat 3 goluri și a obținut multe aruncări de la 7 metri, rezistând aproape 60 de minute pe teren).

Jovana Kovacevic a fost ca o „mitralieră”, cel puțin în prima repriză (a marcat 13 goluri pe parcursul întâlnirii), iar Minaur Baia Mare a plecat cu scorul de 4-1, pentru ca mai târziu să se desprindă la 15-8 în minutul 22. Echipa băimăreană părea că va câștiga la scor acest joc, dar s-a relaxat prematur. Vâlcea a încercat să profite de fiecare moment favorabil, iar până la pauză a redus din diferență: 15-17.

În partea secundă, trupa lui Florentin Pera a făcut eforturi mari să reziste în joc, Liscevic, Fernandez și Gonzalez încercând să găsească rezerve suplimentare de energie, deși, la un moment dat păreau stoarse de energie. Pera a pierdut-o și pe Dăscălete, astfel că a rămas fără încă o jucătoare în apărare, care le-a mai ajuta pe cele din linia întâi să-și mai tragă sufletul. Vâlcea a egalat la 25-25 în minutul 47, dar nu a putut să treacă în niciun moment peste adversară.

Pe final de joc, Minaur Baia Mare a avut jucătoarea care a făcut diferența, portarul Filippa Idehn. Revenită în teren după minute de odihnă, componenta naționalei Suediei a avut două parade unu la unu, dintre care un 7 metri apărat la Ostergaard, astfel că a reușit să „înghețe” diferența de două goluri pe tabela de marcaj (32-30). Vâlcea a mai înscris un gol în ultimele secvențe, dar Minaur a obținut trei puncte uriașe și a depășit SCM în clasament. Cu acest rezultat, Minaur anunță că este gata să se implice în lupta la vârf în acest sezon special.