Meciul România - Macedonia, din playoff-ul pentru CM, în pericol de a fi oprit! Motivul neaşteptat şi ce s-a întâmplat aseară

13 iun 2018 10555 afişări Comentează şi tu Handbal

Naţionala masculină de handbal a României joacă în această, la Cluj-Napoca (18:30, TVR), meciul retur cu Macedonia, din playoff-ul pentru calificarea la Mondialul din ianuarie2019. Tricolorii nu s-au mai calificat la un CM din 2011! În tur, la Skopje, starul Lazarov şi colegii lui s-au impus la o diferenţă de opt goluri, 32-24.

Oficialii români au luat decizia ca partida să se desfăşoare în sala Horia Demian (2.500 de locuri, fără instalaţie de aer condiţionat), nu în Sala Polivalentă (7.200 de locuri), pentru ca presiunea exercitată de public să fie una suplimentară. Macedonenii au fost iniţial de acord, însă ieri, după antrenamentul oficial, au făcut scandal! Adversarii României au susţinut că nu se poate juca handbal din cauza căldurii sufocante, la ora şedinţei de pregătire termometrul urcând până la 26 de grade Celsius. Oficialul EHF a fost înştiinţat, iar delegatul de la forul continental le-a transmis şefilor tricolorilor în această dimineaţă, la şedinţa tehnică, că dacă în timpul partidei va fi o atmosferă inacceptabilă, cu o temperatură de peste 28 de grade Celsius, oamenii de la masa de joc vor opri meciul!

Salvarea ar putea veni de la vreme, în momentul de faţă, la Cluj-Napoca, plouă, iar temperatura ar putea scădea.

În tur, cu excepţia primelor 3-4 minute de joc, România a fost dominată clar de echipa Macedoniei, care s-a desprins la şase goluri (8-2) încă din minutul 14. Triocolorii au avut trac, au părut încordaţi, iar după primele minute ale partidei au fost nevoiţi să alerge în permanenţă după adversari. La un moment dat, România a reuşit să revină la 3-4 goluri în spatele adversarei, dar nu a avut constanţă în joc, a greşit multe mingi în atac, iar jucători cu mare experienţă precum Lazarov, Manaskov şi Kuzmanovski au taxat prompt fiecare eroare. După 60 de minute, trupa condusă de Xavier Pascual a ieşit cu o înfrângere la 8 goluri, deşi diferenţa maximă în meci a fost şi de 10 goluri.