Magie cu Denisa Dedu! CSM București a obținut primele puncte în Liga Campionilor, având un portar care a făcut minuni

Redactor:
Marius Hutu

CSM București a debutat cu dreptul în grupele Ligii Campionilor, reușind să se impună cu 24-22 pe terenul echipei Team Esbjerg. Portarul Denisa Dedu a făcut una dintre cele mai bune partide ale carierei.

• MVP-ul echipei Bucureștene a terminat meciul cu 17 parade, având inclusiv 3 intervenții la aruncările de la 7 metri. Prima repriză a terminat-o cu 53%.
  • Până la ora jocului, CSM București a reușit să refacă patru jucătoare cu probleme medicale, pe Andrea Lekic, Crina Pintea, Gabriela Perianu și Elizabeth Omoregie. Ultima a disputat și primul meci oficial al sezonului.
  • În următorul joc în Liga Campionilor, ”tigroiacele” vor înfrunta, vineri, Rostov Don. Va fi un meci mai mult decât interesant, având în vedere că pe banca tehnică a adversarei se va regăsi Ambros Martin, până nu demult selecționerul României.
  • Tot în Grupa B, Rostov Don a învins Lublin cu 31-21.

CSM București a început un nou capitol în această săptămână, cu Adrian Vasile la timonă, dar și cu un meci de „totul sau nimic” în Liga Campionilor, cu Team Esbjerg. Punctele directe cu formația daneză se contabilizează foarte probabil și în Main Round, astfel că „tigroaicele” aveau nevoie de un debut pozitiv. Mai ales că Esbjerg nu este cea mai puternică adversară din grupă.

Cu mai multe jucătoare revenite în ultimele zile în echipă, CSM București a fost în tonus de la bun început. Tonul victoriei l-a dat Denisa Dedu, care în minutul 7 a apărat un prim contraatac, și tot ea a fost cea care a avut ultimul cuvânt de spus, în minutul 60, când a închis poarta la o aruncare de la 7 metri. Atunci, CSM avea 23-21, dar și o jucătoare eliminată.

Până la ultimul minut de magie al Denisei, „tigroaicele” au avut tot timpul jocul sub control, dar cele două reprize au fost totuși diferite. În prima parte, CSM a jucat pragmatic, și-a asumat puține riscuri și în general a tras la poartă doar atunci când a ajuns în situații ideale. De altfel, eficiența șuturilor la poartă la finalul primelor 30 de minute vorbește de la sine – 68%. Reprezentanta României a avut probleme în prima parte doar cu forțările în atac, dar și în aceste condiții a reușit să ia un avans de cinci goluri, 13-8. Bineînțeles, meritul nr. 1 l-a avut Denisa Dedu, cu 9 intervenții și 53% procentaj.

Imediat după reluare, CSM București a ajuns la șase goluri diferență, 15-9 (min. 36), un alt capitol la care a stat foarte bine până atunci fiind jocul în inferioritate. La două eliminări, „tigroaicele” nu au primit niciun gol, ba chiar au înscris o dată.

Esbjerg nu a renunțat la luptă și a început să conteze mai mult în joc după ce s-a apărat mult mai bine. CSM București a dat senzația că a obosit, și-a pierdut din luciditate și a continuat să facă forțări. Gazdele au revenit la 15-16 (min. 47) și au aprins meciul pentru ultima parte. La fel ca și în prima parte, Adrian Vasile a intervenit atunci când trebuia cu un time-out. ”Tigroiacele” s-au linișit, iar la reluare au marcat două goluri consecutive. Omoregie s-a descătușat după un debut mai timorat, în care și-a căutat reperele.

Meciul a continuat să fie la fel de dificil, mai ales că echipa bucureșteană a văzut nu mai puțin de patru eliminări în ultimele 10 minute. Cu o jucătoare în minus aproape tot timpul, CSM București a făcut față cu greu adversarei. Dar atunci când avea nevoie de aer, a intervenit din nou briliantul Denisa Dedu. Portarul „tigroaicelor” a avut cinci intervenții providențiale în ultimele nouă minute, ajutându-și echipa să reziste până la final. În atac, Andrea Lekic a venit cu ruperea de ritm în minutul 57, iar CSM a intrat în ultimele două minute cu 22-19. Avantajul a fost suficient pentru o victorie, dar pentru a fi sigură că nimic nu se mai poate întâmpla, Denisa Dedu a închis poarta în minutul 60 la o nouă aruncare de la 7 metri!

Victoria cu 24-22 aduce o infuzie importantă de moral pentru CSM București, după o lună grea pe plan intern.

Team Esbjerg – CSM București 22-24 (8-13)

Granlund, Poulsen – portari; Breistol 3, Danielsson, Frafjord, Frey 4, Halicevic, Ingstad, Jacobsen 3, Jonsdottir 1, Jorgensen, Nielsen, Polman 6, Solberg 3

Dedu, Grubisic, Ion – portari; Constantinescu, Curea 2, Cvijic 2, Grbic 1, Klikovac 2, Lekic 5, Martin 2, Moisă 1, Omoregie 4, Perianu 1, Pintea 3, Torstensson 1, Vâlcan

Fotografii: PAUL URSACHI și REMUS BADEA / MEDIAFAX