Dinamo a învins la Lisabona! Formația din Ștefan cel Mare este la 60 de minute de o performanță excepțională pentru handbalul românesc, calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Redactor:
Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:

Dinamo București a învins Sporting Lisabona cu 26-25 în manșa tur a play-off-ului Ligii Campionilor la handbal masculin. Partida retur va avea loc pe 1 martie, în Ștefan cel Mare, iar învingătoarea se califică în optimile de finală ale competiției. PSG, cea mai bogată a lumii din handbalul masculin, a devenit cea mai probabilă adversară.

FINAL: Sporting Lisabona – Dinamo București 25-26

Dinamo București a arărat cu adevărat ca o echipă mare la Lisabona, reușind să țină ritmul de la început și până la final într-o partidă foarte densă. Alb-roșii au condus și cu patru goluri la pauză, 13-9, reușind să termine cu o victorie la limită la final, deși a plouat cu eliminări în repriza a doua. Este greu de evidențiat un singur jucător după cum a evilua campioana României, pentru că mai mulți handbaliști s-au autodepășit azi.

Pentru Dinamo urmează încă 60 de minute cu Sporting. În Ștefan cel Mare va fi nebunie pe 1 martie. Sala a fost „vândută” integral în 20 de minute, în urmă cu aproximativ două săptămâni.

Cronica meciului Sporting – Dinamo poate fi citită AICI

Sporting – Dinamo 25-26 (9-13)

Sporting: Cudic, Skok; Araujo, Bingo 4, Carneiro 2, Carol Marzo 3, Frade 3, Gaspar, Ghionea 8, Mladenovic, Rocha, Ruesga, Tavares, Veitia Valdez 2, Vieira, Vujin 3

Dinamo: Heidarirad, Missaoui; Alouini 3, Asoltanei 6, Bannour, Gavriloaia 3, Hossu, Kuduz 7, Shebib 1, Mousavi, Nantes 3, Negru, Savenco, Vrankovic, Vujic 1, Zulfic 2

Cum a decurs meciul Sporting – Dinamo, pas cu pas

Finalul este infart, Shebib trimite în bară, dar Dinamo câștigă la Lisabona!

Saeid Heidarirad apără în fața lui Valentin Ghionea în ultimul minut la scorul de 26-25.

24-26 Gol minunat, Ante Kuduz, de la aproape 10 metri trimite direct în vinclu!

24-25 Shebib ține pe Dinamo în avantaj, mai sunt 2 minute de joc.

24-24 Sporting a restabilit egalitatea în minutul 56.

Zulfic ratează o aruncare de la 7 metri în minutul 56.

23-24 Nantes ratează pe contraatac prin Nantes, Dinamo este taxată imediat de Sporting pe faza a doua.

22-24 Kuduz reface diferența de două goluri. în minutul 54.

22-23 Apare o primă eroare mare în jocul echipei Dinamo. Shebib a pasat la adversar, iar Ghionea a trimis mingea în poarta goală

20-23 Dinamo dă o altă lovitură în inferioritate, a marcat Vujic (min. 53)!

Saeid Heidarirad apără o aruncare de la 7 metri!

20-22 Zulfic a marcat de la 7 metri, aruncare obținută de Kuduz. Tot croatul vede apoi 2 minute eliminare.

20-21 Sporting se apropie la un gol în minutul 50 pe mâna lui Valentin Ghionea, care a finalizat pe contraatac.

19-21 Ghionea ajunge și el la șase goluri, după încă o execuție precisă de la 7 metri.

Vine și a treia eliminare consecutivă în tabăra echipei Dinamo, Mousavi a fost trimis pe bancă pentru 2 minute, dar Dinamo se apără minunat și în cinci jucători.

18-21 Asoltanei face meciul carierei. Este de neoprit pe extrema stângă și ajunge la 6 goluri.

A fost eliminat și Dan Savenco, dar iese din nou în evidență portarul Heidarirad.

17-20 Același Nantes dă lovitura pe contraatac. Cum altfel, decât după o nouă intercepție în defensivă. Defensiva a jucat excepțional în această seară.

17-19 Dinamo se descurcă și cu un om mai puțin pe teren. Nantes își asumă responsabilitatea șutului și sunt din nou două goluri avans.

17-18 Kamel Alouini este eliminat foarte ușor, iar Valentin Ghionea mai punctează încă o dată pentru gazde.

16-18 Sporting Lisabona forțează revenirea în această primă manșă cu Dinamo. Alexandru Asoltanei a înscris două goluri importante pentru campioana României în ultimele minute (min. 43).

11-14 Asoltanei obține un 7 metri, dar scoate și o eliminare în tabăra adversă. Zulfic a transformat în gol șansa avută.

11-13 În superioritate numerică, gazdele reduc din diferență după un atac succesiv dus până în extrema stângă (min. 34).

10-13 Vrankovic a ratat un prima atac pentru Dinamo în partea secundă, Sporting a redus apoi diferență.

9-13 Absolut fabulos ceea ce face Dinamo la Lisabona! Apărarea recuperează o nouă minge, Gavriloaia este din nou primul pe contraatac și închide tabela la patru goluri diferență după primele 30 de minute!

9-12 Dinamo zburdă în aceste momente, se marchează de pe toate pozițiile. Ultima reușită i-a aparținut lui Nantes (min. 28).

9-11 Tunisianul Alouini este One Man Show și marchează și al treilea gol consecutiv, cu care Dinamo se desprinde pentru a doua oară!

9-10 Kamel Alouini are momente de magie. Două goluri consecutive, cu aruncări care a suprins defensiva adversă (min. 26).

7-8 Gavriloaia explodează pe contraatac, iar Dinamo este în avantaj la Lisabona (min. 23).

Alexandru Asoltanei a ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 22, scorul rămâne egal, 7-7

Saeid Heidarirad a avut 20 de minute fantastice. El are procentaj 50%, cu șapte parade.

7-7 După câteva minute cu unele ezitări în atac ale echipei Dinamo, Asoltatei a restabilit egalitatea din 7 metri (min. 19).

7-6 Asoltanei a transformat o aruncare de la 7 metri (min. 17)

6-5 Românul Vali Ghionea este în mare vervă la Sporting. Ajunge la rândul lui la cota 3 goluri în minutul 15, pe un contraatac

4-5 Ante Kuduz vine lansat spre poartă, iar Dinamo este din nou în avantaj.

4-4 Asoltanei reușește în minutul 11 cel mai frumos gol al partidei de până acum, după o aruncare cu efect.

4-3 Valentin Ghionea înscrie două consecutive pentru gazde, primul din aruncare de la 7 metri. Amine Bannour se resimte din punct de vedere medical, astfel că este înlocuint cu Vrankovic.

2-3 Croatul Kuduz este omul momentului, plutește peste apărarea adversă și marchează (min. 7).

2-2 După două șanse ratate de campioana României de a se desprinde, Vujin a restabilit egalitatea.

1-2 În mai puțin de 15 secunde, Kuduz și Gavriloaia, ultimul pe contraatac, au adus Dinamo în avantaj (min. 4)

1-0 Marko Vujin, fostul jucător de la Veszprem și Kiel, marchează primul gol al jocului, în minutul 3. Dinamo a aruncat de două ori mingea în bară până acum.

A început meciul! Sporting are primul atac. Heidaridad are o primă paradă.

Sporting Lisabona – Dinamo București, LIVE VIDEO BLOG pe prosport.ro. Jocul va fi transmis de DigiSport 4, Look Sport 2 și Telekom Sport 4.

Dinamo și Sporting s-au întâlnit în aceeași fază a competiției și în 2019. Portughezii au mers mai departe cu scorul general de 59-57, după ce au câștigat ambele partide la un gol diferență.

Pentru jocul din această seară, cei doi antrenori au anunțat următoarele echipe:

Sporting: Cudic, Skok; Araujo, Bingo, Carneiro, Carol Marzo, Frade, Gaspar, Ghionea, Mladenovic, Rocha, Ruesga, Tavares, Veitia Valdez, Vieira, Vujin

Dinamo: Heidarirad, Missaoui; Alouini, Asoltanei, Bannour, Gavriloaia, Hossu, Kuduz, Shebib, Mousavi, Nantes, Negru, Savenco, Vrankovic, Vujic, Zulfic

Declarațiile celor doi antrenori înainte de meci

Thierry Anti, antrenor Sporting: „Am avut un joc bun împotriva lui FC Gaia (n.r. ultimul joc de campionat câștigat cu 40-24) și toți jucătorii au fost fericiți. Acum jucăm însă la cel mai înalt nivel, în EHF Champions League. Nu este același lucru. Pentru a ne califica, trebuie să jucăm acasă și în deplasare și vom vedea ce se întâmplă. Avem nevoie de concentrare maximă. Avem motivație, dar trebuie să fim concentrați pentru că orice minge este importantă. Pentru că vorbim despre Liga Campionilor EHF. Dinamo București este mai bună decât anul trecut, dar Sporting CP este la nivelul adversarei. Suntem capabili să câștigăm acasă și în deplasare, la fel și Dinamo București. Șansele sunt 50-50. Dinamo este singura echipă care nu a pierdut încă un joc în Champions League, sperăm să fim primii care îi vom învinge”.

Constantin Ștefan, antrenor Dinamo: „Pentru dubla asta cu Sporting ne pregătim de la începutul sezonului. Ne dorim enorm să mergem mai departe, mai ales după ce sezonul trecut ne-au eliminat la mare luptă. Și acum vor fi două meciuri foarte echilibrate, sper că acum să fi învățat din greșelile trecutului. Consider că șansele la calificare sunt de 50-50. Cred că forma de moment și randamentul portarilor pot să facă diferența”