LIVE BLOG | Spania – România 25-27. Vamos! Suntem la un punct de semifinale. Neagu&Co s-au impus după un început dificil

LIVE BLOG | Spania - România 25-27. Vamos! Suntem la un punct de semifinale. Neagu&Co s-au impus după un început dificil
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • Rusia e singura formație care și-a asigurat prezența în penultimul act.

LIVE Spania – România 25-27
Arbitri: Ana Vranes și Marlis Wenninger (Austria)

â–ºRomânia: Dedu, Dumanska – portari; Ardean Elisei, Florică, Neagu, Perianu, Polocoșer, Buceschi, Laslo, Dragut, Geiger, Udriștioiu, Chiper, Pintea, Rațiu, Băcăoanu. Antrenor: Ambros Martin

â–ºSpania: Navarro, Castellanos Soanez – portari; Berenguer, Ardeius Martin, Cesareo Romero, Garcia Avila, Abaurrea, Ortega, Lopez Jimenez, Fraga, Martinez, Rodriguez, Serrador, Gil de la Vega, Monserrat, Gonzalez Alvarez. Antrenor: Carlos Viver

â–ºMinutul 60 Fluier final! România se impune cu 25 – 27 și e la un punct de prezența în semifinale. Am început greu, dar ne-am trezit și am reușit să revenim pe tabelă. În minutul 42, România a trecut pentru prima oară în avantaj. Un egal cu Ungaria ne trimite în semifinale.

â–ºMinutul 59 E aproape gata! Eliza Buceschi marchează pentru 27-24, suntem la un pas de victorie. Buceschi a ajuns la cota 36 la acest turneu final.

â–ºMinutul 58 Au mai rămas două minute! Conducem cu două goluri în acest final de meci și avem atacul.

â–ºMinutul 56 Înscriem în inferioritate numerică! Valentina Ardean-Elisei o învinge pe Navarro la capătul unui atac prelungit.

â–ºMinutul 55 Tremurăm pe final. Cristina Neagu a trimis violent în transversală, iar Spania a plecat pe contraatac. Carmen Martin a scăpat cu Denisa Dedu și a marcat pentru 24-22. Cristina Florică a primit o eliminare de două minute.

â–ºMinutul 53 Keep calm! Laura Chiper primește de la Eliza Buceschi și catapultează mingea în vinclu, din flancul drept. Schema a mers până la capăt și România se desprinde din nou la trei goluri.

â–ºMinutul 50 Navarro a parat în fața Cristinei Neagu, iar Hernandez Serrador a înscris pe contraatac. Spania se apropie al un gol: 20-19.

â–ºMinutul 48 Adios, Espana! Crina Pintea duce scorul la 20-17, iar fetele lui Carlos Viver dau impresia că au cedat inițiativa.

â–ºMinutul 47 Ne-am desprins! Cristina Florică înscrie pentru 19-17 și e pentru prima oară când ne ducem la două goluri în fața Spaniei.

â–ºMinutul 46 Trecem din nou în avantaj. Crina Pintea a trecut ca prin brânză de apărarea Spaniei și duce scorul la 18-17. Carlos Viver solicită time-out.

â–ºMinutul 44 Eliminarea Gabrielei Perianu își spune cuvântul. Spania înscrie două goluri consecutive și conduce cu 17-16.

â–ºMinutul 42 Preluăm conducerea! Am avut nevoie de 42 de minute pentru a trece în avantaj. Florică a scăpat cu Navarro și a înscris pentru 16-15.

â–ºMinutul 31 A început repriza a doua!

â–ºMinutul 30 Pauză la Nancy: Spania – România 12 – 10. România a lăsat mult de dorit în primele 30 de minute. Extremele n-au contat nici de această dată. Doar Cristina Florică a marcat. Eliza Buceschi și Cristina Neagu au dus greul, reușind să înscrie de trei, respectiv patru ori. Au mai punctat Crina Pintea și Gabriela Perianu, în timpă ce Denisa Dedu a salvat în repetate rânduri. Vom începe în inferioritate partea secundă, după ce Perianu a fost eliminată în minutul 29.

â–ºMinutul 24 Ratare uriașă a Crinei Pintea. Pivotul nostru a scăpat de marcajul adversarelor, dar a zguduit serios bara din dreapta. Rămâne 10-8 în favoarea Spaniei.

â–ºMinutul 21 A doua rachetă! Cristina Neagu trimite puternic de la 9 metri și România revine la două goluri în spatele Spaniei. Ar fi ideal ca elevele lui Ambros Martin să egaleze până la pauză, iar în partea secundă să preia controlul partidei.

â–ºMinutul 20 Cristina Neagu a lansat prima rachetă. Optarul nostru a ajuns la cota 30 la acest turneu final, după ce a trimis imparabil într-un moment în care ne aflam în prepasiv. 8-6 pentru Spania, dar Carlos Viver a solicitat time-out.

â–ºMinutul 18 Venim la trei goluri. Cristina Florica a înscris pentru 8-5.

â–ºMinutul 17  A doua eliminare pentru Spania. Carmen Martin e trimisă pe tușă, iar Cristina Neagu va arunca de la 7 metri. Înscrie Cristina Neagu! Spania conduce cu 8-4, dar putem profita de avantajul numeric.

â–ºMinutul 16 Mireya Gonzalez Alvarez înscrie și reface diferența de cinci goluri. 8-3 în favoarea Spaniei.

â–ºMinutul 14 Am marcat al doilea gol în minutul 14! Eliza Buceschi a luat o acțiune pe cont propriu și a marcat al 34-lea gol de la EURO, dar situația este în continuare una extrem de complicată.

â–ºMinutul 13 România nu a reușit să înscrie în superioritate numerică. Jocul nostru lasă mult de dorit, în timp ce Spania profită la aproape fiecare atac.

â–ºMinutul 10 România suferă. Fernandez Fraga a profitat după o nouă pasă greșită și a scăpat singură cu Denisa Dedu, care n-a mai putut face nimic. Fraga a reușit să înscrie al treilea gol, din a treia aruncare. Ambros Martin solicită time-out. Spania – România 6-1.

â–ºMinutul 5 Carmen Martin a scăpat singură cu Denisa Dedu, dar portarul nostru a respins în transversală, spre disperarea ibericilor.

â–ºMinutul 4 Primul gol al României. După ce Fernandez Fraga a înscris de două ori, Eliza Buceschi reduce din diferență și ajunge la cota 33 la acest turneu final.

â–ºMinutul 2 S-a marcat primul gol al meciului. Spania a deschis scorul la Nancy, prin Fernandez Fraga.

â–ºMinutul 1 A început meciul dintre Spania și România! Plecăm cu prima șansă și în cazul unui succes, suntem cu un picior în semifinale. Fetele noastre au nevoie să obțină cel puțin trei puncte în meciurile cu Spania și Ungaria pentru a se califica matematic în penultimul act al turneului final. Rusia e prima formație care s-a calificat în semifinale.

18:30 Au mai rămas 30 de minute până la meci. Câte goluri credeți că va marca astăzi Cristina Neagu, care este în prezent marcatoarea all-time a Campioantelor Europene. La turneul final din Franța, Neagu a marcat 28 de goluri în cele patru meciuri disputate până acum. Nu e însă cea mai bună marcatoare a României. Eliza Buceschi are la activ 32 de reușite. Cea mai bună marcatoare de la EURO este Katarina Krpez Slezak (Serbia) cu 45 de goluri.

Ambros Martin și Horațiu Pașca revin la formula de echipă din partida cu Germania de la Brest, câștigată de echipa României cu 29-24. Astfel, Daniela Rațiu intră în lotul de „16″ pentru partida cu Spania (azi, ora 19:00), urmând să o înlocuiască pe Mădălina Zamfirescu.

Staff-ul tehnic a operat prima schimbare în echipă în Main Round, din cele două pe care le are la dispoziție. În total, fiecare delegație are dreprul la șase modificări pe parcursul întregului Campionat European.

Așadar, la meciul cu Spania, în teren va intra următoarea echipă: Dedu, Dumanska – portari; Ardean Elisei, Florică, Neagu, Perianu, Polocoșer, Buceschi, Laslo, Dragut, Geiger, Udriștioiu, Chiper, Pintea, Rațiu, Băcăoanu.