Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Liberă!?

Liberă!?

Este sau nu liberă de contract Cristina Neagu? Aceasta a fost întrebarea care a „măcinat" ieri lumea handbalului, iar răspunsul poate fi dat azi de FRH. Forul de la București a dat termen până pe 23 februarie echipei Rulmentul Urban pentru a le plăti restanțele financiare Cristinei Neagu și Patriciei Vizitiu. Dacă, în cazul ultimei handbaliste, gruparea brașoveană s-a împăcat cu ideea că o va pierde, în schimb, în cazul Cristinei Neagu a încercat să găsească soluții disperate pentru a o păstra la echipă. Rulmentul a virat după-amiază o parte din bani în contul jucătoarei, însă nu
Liberă!?

Este sau nu liberă de contract Cristina Neagu? Aceasta a fost întrebarea care a „măcinat” ieri lumea handbalului, iar răspunsul poate fi dat azi de FRH.

Forul de la București a dat termen până pe 23 februarie echipei Rulmentul Urban pentru a le plăti restanțele financiare Cristinei Neagu și Patriciei Vizitiu. Dacă, în cazul ultimei handbaliste, gruparea brașoveană s-a împăcat cu ideea că o va pierde, în schimb, în cazul Cristinei Neagu a încercat să găsească soluții disperate pentru a o păstra la echipă. Rulmentul a virat după-amiază o parte din bani în contul jucătoarei, însă nu întreaga sumă, de 83.000 de euro, pe care handbalista a reclamat-o. Pentru a-i achita și restul, clubul i-a mai cerut câteva zile de păsuire. Interul stânga a rămas însă ferm pe poziție și a vrut toți banii până la miezul nopții, situația nefiind însă rezolvată până la închiderea ediției. Cristina Neagu și finanțatorul Teodor Florescu nu au putut fi contactați pentru a-și preciza punctul de vedere. Într-un fel sau altul, cazul va fi ratificat azi de FRH.

Oltchim și Viborg, gata să acționeze

Oltchim Rm. Vâlcea și Viborg și-au exprimat deja interesul pentru Cristina Neagu și sunt gata să acționeze imediat ce jucătoarea ar putea fi declarată liberă de contract. Președintele campioanei României, Ioan Gavrilescu, a susținut pentru ProSport că Neagu este o handbalistă pe care și-o dorește la Vâlcea, dar nu poate să discute pe seama acestui subiect până astăzi, când va ști cu certitudine situația ei. Neagu nu mai are drept de joc pentru Liga Campionilor în acest sezon, întrucât a apucat să evolueze după 2 februarie în meciuri intercluburi, dar poate să evolueze în orice competiție internă.

Emoții pentru patru echipe

HCM Constanța își va afla azi, la ora 12:00, adversara din sferturile Cupei Cupelor. Posibili adversari ai lui Stănescu & Co. sunt: Bosna Sarajevo, Valladolid, Nordhorn, Pick Szeged, Metalurg Skopje, Kadetten, Amicitia Zürich. În Challenge Cup avem trei reprezentante în urne, pe Reșița, Bacău și Suceava. Posibili adversari: Besiktas, Buducnost, Krems, Proleter, Bern Muri.