La o bară distanță de Magdeburg! Dinamo a fost la un pas de a obține o mare victorie pentru handbalul românesc în Cupa EHF

Redactor:
Marius Hutu

Dinamo București a pierdut cu 34-33 partida cu Magdeburg, din Grupa A a Cupei EHF, astfel că rămâne cu 2 puncte după 2 etape disputate. Formația lui Eliodor Voica a fost la un pas de a furniza o mare supriză, după ce a condus și la 5 goluri diferență în prima repriză. Germanii au speculat însă pe final câteva momente de slăbiciune ale gazdelor și au plecat cu ambele puncte din Capitala României.

Cu 24 de ore înainte de meciul cu Magdeburg, Dinamo a primit o grea lovitură. Iranianul Mousavi a suferit o fractură de piramidă nazală la ultimul antrenament, astfel că bucureștenii au pierdut un om important pentru sistemul de apărare. Eliodor Voica a fost astfel nevoit să-l înscrie pe foaia de joc pe Răzvan Răpciugă, nerefăcut după o accidentare, însă baza defensivei a căzut pe umerii lui Diaw și Savenco. Cei doi s-au sincronizat foarte bine în zona centrală și i-au oferit o oarecare siguranță portarului Irimuș, cel puțin în prima repriză.

Protejat la șuturile de la distanță, goalkeeper-ul lui Dinamo a compensat cu câteva intervenții spectaculoase în relațiile unu la unu. Irimuș a început perfect meciul și a dat forță echipei, care a fost explozivă pe contraatac și faza a doua. Multe din paradele lui Irimuș s-au transformat în goluri pentru Dinamo, care cu fiecare reușită a început să prindă tot mai mult curaj. După un început echilibrat de joc, băieții lui Eliodor Voica s-au desprins la 10-7 (min. 17). Oaspeții au solicitat primii time-out, dar jocul a curs în continuare în favoarea lui Dinamo, care și-a mărit și mai mult avansul, 13-8 (min. 20). „Uriașii” lui Magdeburg nu și-au putut face jocul, iar diferența s-a păstrat până spre finalul reprizei. La cabine, Dinamo a intrat cu un avantaj de patru goluri, Ciprian Șandru fiind MVP-ul echipei în atac: 18-14.

Dinamo nu a mai „ratat” startul ca în precedentele partide, Liga Națională și Cupa EHF, însă avea nevoie de încă o repriză la înălțime pentru a doborî o echipă de tradiție a handbalului german, chiar dacă acum se află la mijlocul clasamentului în Budesliga. Și la debutul părții secunde, gazdele au avut inițiativa (20-15, min. 34), motiv pentru jucătorii lui Magdeburg să ajungă să se certe între ei după o altă acțiune oprită de Irimuș (17 intervenții pe durata jocului).

O scurtă cădere a lui Dinamo, cu o eroare și două ratări ale lui Mironescu și Șandru, a fost suficientă pentru ca Magdeburg să revină în joc. Germanii au revenit rapid la 21-19 (min. 37), iar din acel moment și-au regăsit și ritmul. Cu acțiuni rapide de contraatac, primele două apărate de Irimuș (!), oaspeții au preluat conducerea în minutul 42 (scor 23-22) și s-au desprins chiar la 25-22 (min. 44).

â

Dinamo s-a aflat într-o postură nouă în această partidă, să alerge după egalare și a reușit-o în cele din urmă în minutul 56 (scor 31-31), pe fondul unor acțiuni personale ale lui Ragot și într-un entuziasm general atât în arenă, cât și în tribune. Același Ragot a făcut apoi o forțare în atac, iar Magdeburg s-a desprins din nou la 33-31. Vrankovic și-a reglat tirul pe final, un ajutor a venit și din poartă de la Makaria, dar chiar înainte de a se intra în ultimul minut de joc extrema stângă Băluț a irosit un contraatac. A tras în bară la scorul de 32-33, iar Dinamo a ratat practic șansa de a doborî Magdeburg!

Trupei lui Eliodor Voica i-a mai rămas doar varianta unui egal în ultimul minut, dar a fost penalizată cu un 7 metri la Bezjak, contestat de Dinamo. Magdeburg s-a desprins astfel în câștigătoare. Ragot a marcat ultimul gol al jocului, dar cele 2 puncte au „plecat” în Germania: scor final 33-34.

Dinamo a pierdut primul joc în grupele Cupei EHF, dar a ieșit cu capul sus după o excelentă propagandă făcută handbalului. Iar șansele de calificare în sferturi au rămas intacte, grație succesului din prima etapă cu Granollers (29-28 în Spania).

• „N-am avut niciun dubiu că partida este terminată, vâzând scorul la pauză. Până la urmă, câteva erori pe care le-am făcut în momente importante au făcut diferența. Magdeburg a știut să speculeze momentele noastre mai puțin bune. Am pierdut azi, dar mai sunt 4 meciuri în grupă, ne vom jzca șansele până la capăt„, Eliodor Voica, antrenor Dinamo.

Dinamo – Magdeburg 33-34 (18-14)

Irimuș, Makaria, Grigoraș – portari; Răpciugă, Ragot 7, Diaw 1, Asoltanei 3, Mironescu 2, Savenco 2, Băluț, Șandru 9, Cîmpan 2, Vancea, Zulfic, Mocanu 1, Vrankovic 6. Antrenor: Eliodor Voica

Quenstedt, Green – portari; Musa, Rojewski, Bagersted 1, Grafenhorst 3, Haas 1, Bezjak 4, Weber 9, Sohmann 2, Schongarth 2, Damgaard 7, Zelenovic 5, Lemke. Antrenor: Stiebler Steffen

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?