Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Ioan Gavrilescu: „CSM București are prima șansă în Liga Campionilor”. Cel mai longeviv conducător din sportul românesc este fericit că, după dispariția CS Oltchim, handbalul vâlcean trăiește

Ioan Gavrilescu: „CSM București are prima șansă în Liga Campionilor”. Cel mai longeviv conducător din sportul românesc este fericit că, după dispariția CS Oltchim, handbalul vâlcean trăiește

Ioan Gavrilescu: "CSM București are prima șansă în Liga Campionilor". Cel mai longeviv conducător din sportul românesc este fericit că, după dispariția CS Oltchim, handbalul vâlcean trăiește

Fost președinte timp de 33 de ani la CS Oltchim, Ioan Gavrilescu a fost prezent în weekend la jocul din Sala Traian, HCM Rm.Vâlcea – Dunărea Brăila 31-21 și este convins că echipa pregătită de Aurelian Roșca va juca din toamnă în cupele europene. Fostul conducător a vorbit despre Vâlcea și CSM București, formației din Capitală oferindu-i prima șansă la câștigarea Ligii Campionilor. CSM București va juca luni, de la ora 20:00, cu Gyor, într-un meci din grupa principală 1 a Ligii Campionilor, miza fiind locul 1.

„Am văzut o echipă bună la Vâlcea, care promite și care poate ocupa la final locurile 2-3, care asigură participarea în cupele europene. Oamenii din Vâlcea trăiesc și pentru handbal, acest sport este o parte din viața lor și merită o echipă în cupele europene. Sufletul meu este tot aici, Vâlcea va juca în Cupa EHF și sunt ferm convins că ambițiile locale vor conduce la adjudecarea acestei cupe, pe care Oltchim a câștigat-o prima dată în 1984. Vâlcea a avut cel puțin o clasă valorică peste Brăila, plec cu o mare satisfacție, nu pentru rezultatul în sine, ci pentru că am văzut o echipă care poate și mai mult și care cu siguranță va juca în sezonul viitor în Cupa EHF” a declarat Ioan Gavrilescu, care este acum stabilit în Capitală.

Cel mai longeviv conducător din sportul românesc este fericit că, după dispariția CS Oltchim, handbalul vâlcean trăiește prin HCM. „Felicit pe toți cei care se ocupă în prezent de handbal la Vâlcea, în primul rând Primăria care sponsorizează echipa, se cunoaște mâna primarului Mircia Gutău, dar și a președintelui clubului, colegul meu Petre Berbecaru, cu care am lucrat peste 30 de ani la Oltchim. Personal, am o mare satisfacție că handbalul în Vâlcea trăiește la un nivel destul de bun, se punea problema să dispară în 2013, dar primarul atunci, Gigi Matei a înființat această echipă, cu evoluții modeste în primii ani. Poate că, peste 2-3 ani, vom vedea din nou la Râmnicu Vâlcea din nou o echipă campioană”.

„CSM București are prima șansă în Liga Campionilor

Ioan Gavrilescu crede că CSM București are cel mai bun lot din Liga Campionilor și vede echipa din Capitală ca fiind principala favorită la câștigarea trofeului. „CSM București este o echipă cu jucătoare foarte bune, din ce am văzut până acum, are prima șansă în Liga Campionilor, dar știți cum este, nu există joc dinainte câștigat. Va fi un turneu final de patru echipe la Budapesta, va fi echilibrat, și Gyor are șanse, și Rostov pe Don. Eu sunt însă convins că trofeul va veni din nou în România, pentru că, valoric, CSM București este puțin mai bună decât celelalte competitoare”.

„Scorul strâns de la FRH este benefic handbalului”

Fostul conducător de la CS Oltchim a vorbit și despre lupta pentru șefia Federației de Handbal, adjudecată de Alexandru Dedu.  „Rezultatul alegerilor de la FRH spune multe, nu cred că a existat vreodată așa un echilibru, ca postul de președinte să fie adjudecat cu un singur vot diferență. Opiniile sunt împărțite, însă actualului și vechiului președinte acest scor strâns trebuie să îi dea de gândit, lăsând la o parte că 50% plus unul l-au votat, 50% minus unul au fost pentru schimbare.  Acest scor foarte strâns cred că este benefic pentru viitorul handbalului, actualul președinte va încerca cred să schimbe câteva lucruri care i-au fost imputate ca nereușite. Să fim corecți, a avut și realizări în cei patru ani, dar se poate și mai bine!” a mai spus Ioan Gavrilescu.

Text: Adrian GEORGESCU

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Surse: Nicușor Dan este furios după ce s-a întâmplat ieri cu Bolojan
Mediafax
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Cancan.ro
Imagini incredibile de la exercițiile militare din Coreea de Sud: un roi de 50 de drone este spulberat cu arme laser și tunuri Vulcan
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Ce s-a ales de Ramona Gabor, după ce a părăsit definitiv România! Fosta cumnată a lui Irinel Columbeanu e total schimbată. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Râzi cu lacrimi
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Descopera.ro
Cu cât cresc pensiile de la 1 ianuarie 2027, 2028 și 2029. Care pensionari români primesc 870 lei în plus
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cât costă noul GTA VI în România și cum poate fi cumpărat
Go4Games
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Promotor.ro