În regres! România U19 a pierdut partida decisivă cu Olanda la Euro şi continuă în turneul de clasament pentru locurile 9-16

30 iul 2017 2152 afişări Handbal

Naţionala feminină sub 19 ani a fost învinsă de Olanda cu 31-24 şi a ieşit din lupta pentru medalii la Campionatul European din Slovenia. Echipa pregătită de Ion Crăciun s-a clasat pe locul 3 în Grupa A şi continuă în turneul pentru locurile 9-16.

• Generaţia 98-99 se află în regres raportat la parcursul de acum 2 ani la categoria sub 17 ani, când a încheiat turneul final pe locul 4

Înaintea partidei cu Olanda, România avea două variante din trei pentru a se califica între cele mai bune 8 echipe ale Europei la această categorie de vârstă, dar în acelaşi timp avea nevoie şi de un joc mult mai bun pentru a câştiga ultimul meci din Grupa A. Debutul de partidă a fost destul de încurajator, 4-1 (min. 7), dar naţionala de tineret s-a stins destul de repede. Jocul a fost static, cu multe greşeli, faza din minutul 18 fiind antologică: în dublă superioritate, România a dat o pasă la intercepţie, noroc însă cu Daciana Hosu care a rezolvat situaţia de contraatac a Olandei. Şansele au mai surâs de câteva ori pe parcursul jocului pentru România, dar totul avea să fie în zadar...

Tricolorele au fost la conducere până în minutul 23, când adversarele au restabilit egalitatea la 11-11, iar apoi au preluat şi iniţiativa. Mai mereu cu o viteză în plus, Olanda a speculat la maximum erorile României în atac, iar la pauză a intrat la cabine cu 16-14.

După pauză, ”Portocala mecanică” a continuat să schimbe vitezele după bunul plac, România nu a avut reacţie şi a fost depăşită cu lejeritate în defensivă, astfel că s-a desprins la 20-15 (min. 35). Adversara nu a fost o superechipă, a greşit la rândul ei destule mingi, dar a avut agresivitate, a fost combativă.

Jocul a fost decis între minutele 52-54. Mai întâi, portarul Raluca Kelemen a parat o aruncare de la 7 metri la scorul de 24-26, dar echipa a comis la faza imediat următoare o nouă greşeală în atac. A urmat apoi o superioritate în atac, dar tot Olanda a înscris, chiar în două rânduri, astfel că s-a desprins decisiv la 29-24. România nu a mai găsit drumul către poartă până la finalul jocului, părând că şi-a pierdut definitiv busola. Olanda, echipă care la precedentul European s-a clasat pe locul 12, iar la Mondiale nici nu s-a calificat cu această generaţie a trecut deja peste România, după 31-24 la final. În schimb, o generaţie a României care nu a fost băgată în seamă aproape deloc îşi are în aceste condiţii parcursul firesc, în scădere.

• România va continua la Campionatul European în turneul 9-16, urmând să joace în prima grupă cu Macedonia şi probabil Croaţia. Va avea totuşi 2 puncte, după succesul cu Suedia, 26-23

România – Olanda 24-31 (14-16)

Hosu, Nagy, Kelemen – portari; Badea 4, Banciu 3, Bucur 3, Lăcătuş, Leuştean 2, Panaite, Petruş, Popescu, Severin, Tecar, Tîrcă 7, Vacariu 1, Verde 4

Van de Polder, ten Holte – portari; Drent, Freriks 4, Beugels 4, Molenaar 2, Hilbrands, Housheer 12, Klomp, Nooitmeer, Nusser 2, Oostveen, Peeters, Van der Linden 3, Van Wetering 3, Zeldenthuis 1.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?