HCM Roman - Corona Braşov, scor 22-21, în optimile Cupei EHF la handbal feminin

10 ian 2016 1244 afişări Handbal

Echipa de handbal feminin HCM Roman a învins, duminică, în deplasare, formaţia Corona Braşov, cu scorul de 22-21 (9-10), în manşa tur din optimile de finală ale Cupei EHF.

Principala marcatoare a meciului a fost Irina Glibko, de la HCM Roman, cu 12 goluri.

Manşa retur este programată în 17 ianuarie, la Braşov, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală ale Cupei EHF.

În turul trei al competiţiei, HCM Roman a eliminat formaţia islandeză Fram (scor general 56-47), iar Corona Braşov a trecut de polonezele de la Pogon Baltica Szczecin (48-44).

Tragerea la sorţi pentru meciurile din sferturile de finală va avea loc în 19 ianuarie, iar cele două manşe sunt programate în 20-21 februarie, respectiv 27-28 februarie.