HC Zalău s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF! Încă un weekend fabulos pentru handbalul feminin. Tadici: ”Handbalul românesc poate să producă atunci când vrei să produci”

4 feb 2018 4037 afişări Comentează şi tu Handbal

HC Zalău s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF, după ce a învins Larvik cu 25-22 într-un meci din Grupa D. Formaţia lui Gheorghe Tadici şi-a asigurat matematic prezenţa între cele mai bune 8 echipe ale competiţiei cu o etapă înainte de final. HC Zalău a preluat şi şefia grupei.

• HC Zalău a obţinut a 7-a victorie consecutivă în toate competiţiile
  • Formaţia ardeleană s-a calificat din nou în sferturile de finală ale Cupei EHF după 5 ani. De această dată, a avut nevoie de 10 meciuri (a jucat deocamdată 9) pentru a ajunge în acest punct, după ce competiţia a fost reformată
  • Larvik este echipa care a câştigat Liga Campionilor în 2011. HC Zalău a învins a doua deţinătoare de trofeu a Ligii Campionilor, după ce a eliminat Hypo Viena în turul 3 preliminar
  • Toate cele trei echipe din handbalul feminin aflate în prezent în competiţiile europene, CSM Bucureşti, HC Zalău şi SCM Craiova, au câştigat şi în acest weekend. Şi ce victorii!

După ”HCM” şi ”CSM”, handbalul românesc tinde să descopere un nou brand, ”HCZ”! Fără vedete în echipă (doar Ana Maria Dragut a prins în ultimul an echipa naţională), formaţia ardeleană continuă să adune victorie după victorie în cupele europene. Până la jocul retur cu Larvik, trupa lui Gheorghe Tadici obţinuse şapte victorii, care mai de care cu sacrificiile de rigoare. Testul cu formaţia norvegiană de la Zalău avea să fie şi examenul sezonului, până unde pot fi duse limitele echipei.

Larvik nu mai este nici măcar echipa de acum un an, iar din formaţia care a câştigat Liga Campionilor în 2011 a mai supravieţuit doar Stange. Dar este reprezentanta celui mai bun handbal de pe continent. Toată lumea ştie ce înseamnă Norvegia la nivel mondial.

HC Zalău a intrat fără complexe încă de la începutul jocului şi a ştiut de la bun început ce vrea, să se califice. Reprezentanta României a impus tempoul încă din start, iar arma preferată a echipei a fost relaţia de joc unu la unu, pătrunderile. Roxana Rob şi Valentina Panici au fost în prim-plan la acest capitol, dar echipa a stat bine şi la jocul cu pivotul, a ştiut să o pună în valoare şi pe Ana Maria Dragut.

HC Zalău s-a desprins la  trei goluri după primele 10 minute, 6-3, diferenţă pe care s-a străduit să o menţină până spre finalul primei reprize, când a reuşit prin Cristiana Nica să se desprindă pentru prima dată la 4 goluri,13-9, rezultat înregistrat şi la pauză.

Raluca Irimia a fost sărbătorita zilei, împlinind 27 de ani. Pivotul HC Zalău a avut o evoluţie de neuitat, cu 3 goluri, dar şi cu un efort considerabil depus în apărare, unde a dus greul alături de Ana Maria Dragut.

Au fost suficiente două contraatacuri ale echipei Larvik la începutul părţii secunde şi un 7 metri ratat de Roxana Rob, pentru ca Larvik să echilibreze din nou jocul. După 10 minute de la reluare, egalitatea a fost restabilită, 17-17, iar adrenalina a fost în continuă creştere în teren, pe băncile tehnice, dar şi în tribune. Apariţia portarului Paula Vişan în minutul 45 la o situaţie clară de gol a norvegiencelor, la scorul de 19-18, avea să aducă plusul de putere pe care echipa încerca să-l găsească. HC Zalău a avut forţa să treacă inclusiv pentru o inferioritate după eliminarea Anei Maria Dragut, dar şi după un al doilea 7 metri ratat, de această dată de Dana Abed-Kader. Echipa ardeleană a fost o stare de spirit în ultima parte, a jucat cu sufletul şi a învins.

HC Zalău şi-a regăsit reperele spre poarta norvegiană după ce Valentina Panici a fost adusă din extrema stângă în centru. Micuţa jucătoare a ”înţepat” de fiecare dată defensiva adversă, chiar şi când Larvik dădea senzaţia că avea culoarele blocate. A marcat golul descătuşării pentru 22-20 (min. 54) şi a pasat magistral pentru Irimia la 24-21 (min. 57). Finalul s-a disputat cu sala în picioare. HC Zalău a fost pe val şi nu a mai cedat nicio secundă, la final obţinând una din cele mai valoroase victorii din istoria recentă a clubului. Un succes care o califică între cele mai bune 8 echipe ale Cupei EHF, având la dispoziţie doar jucătoare crescute şi şlefuite pe plan naţional.

HC Zalău – Larvik 25-22 (13-9)

Vişan, Kelemen – portari; Nichitean, Tămaş 2, Nica 4, Trif 1, Panici 4, Irimia 3, Abed Kader 3, Lazea, Rob 4, Dragut 4, Constantinescu, Stîngă, Ciolan. Antrenor: Gheorghe Tadici

Rundbraten, Dias Moreschi – portari; Bergum, Andenaes 1, Breistol 7, Stange, Roth Berglie 4, Tollbring 6, Hjertner 1, Christiansen 1, Lima de Araujo 2. Antrenor: Tor Odvar Moen

Sala Sporturilor ”Gheorghe Tadici” din Zalău a fost neîncăpătoare şi la acest meci. Peste 1.000 de fani au creat o atmosferă superbă, din minutul 1 şi până la final. Chiar de la modul cum ”vuiesc” aplauzele se simte faptul că fanii HCZ sunt buni cunoscători ai fenomenului handfbalistic.

DECLARAŢII Gheorghe Tadici:

”Suntem prima echipă (n.r. referire la handbalul românesc ) care ne-am calificat matematic în sferturile de finală în actualul format. Îmi pare bine că am demonstrat, dacă mai era nevoie, că se poate şi cu o echipă românească. Handbalul românesc poate să producă atunci când vrei să produci”

”Sper că acum, cu ocazia Adunării Generale să se treacă şi la o strategie pentru handbalul românesc. Am văzut că cei trei candidaţi s-au inspirat din politica mea din ultimii 5-6 ani, inclusiv în Consiliul de Administraţie unde am avut 4-5 intevenţii”

”Chiar îmi doresc să jucăm cu SCM Craiova în sferturi. E clar că aşa am avea cel puţin o reprezentantă în semifinalele Cupei EHF, iar asta înseamnă din nou puncte pentru România”