17 apr 2019 2243 afişări Handbal
HC Dobrogea Sud Constanţa zburdă spre finala mare a Ligii Naţionale, după ce a câştigat prima „finală” din play-off cu CSM Bucureşti. Rezultate înregistrate în play-off şi play-out Leczki Jozsi / MEDIAFAX FOTO

La trei zile distanţă după partida naţionalei masculine în Lituania, Liga Naţională de handbal masculin s-a reluat cu un super-meci în play-off, jocul dintre HC Dobrogea Sud Constanţa şi CSM Bucureşti. Portarul Ionuţ Iancu a continuat evoluţiile la superlativ de la prima reprezentativă şi la echipa de club şi a contribuit la trei puncte de aur pentru HCDS.

Înaintea acestei întâlniri, cele două formaţii erau despărţite de două puncte în fruntea Seriei A, astfel că cine ar fi câştigat acest joc, ar fi luat o opţiune importantă pentru calificarea în finala mare a campionatului. CSM Bucureşti a făcut o primă repriză ceva mai solidă în apărare şi a fost ajutată mult de intervenţiile tunisianului Marouen Maggaiz. Constanţa a găsit greu culoare spre poarta adversă, chiar şi atunci când a fost în superioritate numerică, astfel că la pauză s-a văzut condusă cu 12-10.

Jocul s-a schimbat substanţial după pauză, iar startul revenirii l-a dat celălalt portar, Ionuţ Iancu. Goalkeeper-ul naţionalei a avut câteva parade din situaţie de unu la unu, care au adus un plus de încredere în rândul coechipierilor. În atac, Janko Kevic şi-a ridicat mult nivelul de joc şi a făcut ce a vrut în defensiva adversă. După ce a dat câteva goluri importante, croatul a jucat apoi foarte bine cu pivotul Zoran Nikolic, un alt evidenţiat al reprizei secunde.

După ce a egalat la 14-14 în minutul 37, HC Dobrogea nu a mai scăpat jocul din mână şi a exercitat o presiune permanentă asupra adversarului. La mijlocul reprizei secunde, gazdele s-au desprins la 19-15, iar diferenţa nu a mai scăzut niciodată mai jos de trei goluri. Ba chiar s-a dus la şase goluri în minutul 56, scor 25-19, la final Constanţa oprindu-se la 28-23.

În urma acestui rezultat, HCDS s-a distanţat la 5 puncte şi nimic nu pare să o mai poată opri din drumul spre prima finală din istoria clubului. În acest moment, Constanţa a acumulat 12 puncte, în timp ce CSM are 7 puncte. Poli a urcat pe locul 3 în Grupa A, cu 3 puncte, după victoria cu 31-26 în faţa echipei Dunărea Călăraşi.

Tot azi în play-off, dar în Seria B, Steaua s-a impus pe terenul echipei CSM Focşani. Joi, de la ora 17:30, se va disputa întâlnirea dintre Dinamo şi Potaissa Turda.

În play-out, s-au consemnat rezultatele: CSM Bacău – CSM Făgăraş 23-19, Minaur Baia Mare – CSU Suceava 29-29, U Cluj – HC CS Buzău 16-31. Clasament: 1. Minaur – 9p, 2. Bacău – 7p, 3. Făgăraş – 6p, 4. Buzău – 5p. 5. Suceava – 5p, 6. Cluj – 0p