Gyor – SCM Rm. Vâlcea 38-31, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. Reprezentanta României a avut o repriză de vis și alta de coșmar

Redactor:
Marius Hutu
Gyor - SCM Rm. Vâlcea 38-31, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. Reprezentanta României a avut o repriză de vis și alta de coșmar

SCM Rm. Vâlcea a suferit a patra înfrângere consecutivă în Liga Campionilor la handbal feminin – Grupa B, fiind învinsă de Gyor în deplasare cu scorul de 38-31. Echipa lui Florentin Pera a făcut o primă repriză de excepție, pe care a terminat-o în avantaj cu 17-15, dar gazdele au fost ca o „tornadă” în partea secundă, reușind să marcheze nu mai puțin de 23 de goluri și să obțină un succes la pas.

Cu excepția interului Iryna Glibko, Florentin Pera a avut la dispoziție o echipă completă. Mireya Gonzalez și Kristina Liscevic, jucătoare afectate de Covid-19 în ultima lună, s-au refăcut și au intrat chiar din primul minut la Gyor.

Gyor – SCM RM. Vâlcea: Jocul a fost decis în primele 14 minute ale reprizei a doua, când gazdele au marcat 15 goluri

SCM Rm. Vâlcea a revenit în Liga Campionilor după o pauză de trei săptămâni cu multă poftă de joc. De la bun început, reprezentanta României a avut un inter dreapta în mare vervă, Mireya Gonzalez, care a reușit să marcheze două goluri în primele două minute. De când a început sezonul, Vâlcea a avut o reală problemă cu acest post, dar acum, prin revenirea jucătoarei din Spania, problemele s-au mai rezolvat. Mireya a început promițător și a continuat la cel mai înalt nivel până la pauză, când a plecat la cabine cu un total de 6 goluri.

Gonzalez a fost în mare formă, dar toată echipa a reușit să facă un meci solid. În primele 30 de minute, Vâlcea a făcut, de fapt, cele mai bune 30 de minute de când a revenit în Liga Campionilor. A avut un inter care a făcut diferența de la distanță, a jucat și cu extremele, a avut și poartă, a zburdat și pe contraatac. La un moment dat, inclusiv Gyor a părut uluită de dezinvoltura cu care adversara „desenează” handbalul.

Alături de interul dreapta a strălucit și Asma Elghaoui, care a fost mereu prima pe contraatac. Cu o eficiență a aruncărilor care a „bătut” spre 70%, Vâlcea a condus toată repriza, chiar și la patru goluri diferență, cu 12-8 (min. 19). La pauză, SCM a condus cu 17-15.

gyor scm rm valcea
Kristina Liscevic a lipsit mult echipei SCM Râmnicu Vâlcea în ultimele două jocuri din Liga Campionilor © FOTO: Ionuț Buharu/Sport Pictures

Jocul s-a schimbat imediat după pauză. Gyor a revenit de la cabine să pună lucrurile în ordine și a reușit. A egalat în minutul 32 la 17-17, a preluat conducerea în minutul 34 la 19-18, iar de aici totul a devenit simplu. Campioana Ungariei a marcat goluri cu o frecvență uluitoare, în primele 14 minute după reluare având o medie de peste un gol per minut. Nze Minko le-a creat adevărate coșmaruri jucătoarelor de la Vâlcea, iar Gyor a ajuns la 30-21 în minutul 44.

Constrastul între prima repriză și a doua a fost uriașă, SCM a arătat ca o echipă blocată. După ce s-a desprins decisiv, Gyor a mai ridicat piciorul de pe accelerație, iar Vâlcea a încercat să mai salveze câteva ceva din impresia artistică. În cele din urmă, gazdele au câștigat la o diferență de 7 goluri, cu 38-31, și au preluat șefia în Grupa B. Vâlcea a rămas la cota zero și ocupă ultimul loc.

Gyor – SCM Rm. Vâlcea 38-31 (15-17)

Solberg, Leynaud; Kristiansen 6, Lukacs 8, Gorbicz 4, Oftedal 2, Nze Minko 10, Brattset 3, Amorim 1, Kurtovic, Hansen 2, Edwige, Faluvegi, Fodor 2

Batinovic, Ciucă, Hosu; Gonzalez 8, Elghaoui 6, Minevskaja 3, Lopez 2, Trifunovic 2, Florica 1, Aardahl 1, Norgaard 3, Nikolic 2, Liscevic 3, Fernandez, Dăscălete, Marin

Duminică, de la ora 17:00, se desfășoară episodul 2 din „dubla” România – Ungaria, în acest weekend în Liga Campionilor. CSM București va evolua cu FTC Rail Cargo în Sala „Polivalentă”, în cadrul Grupei A.