Gloria Bistrița a tras din greu pentru un rezultat de egalitate cu Erd în Cupa EHF! Formația lui Horațiu Pașca a rămas neînvinsă în Grupa C

Redactor:
Marius Hutu

Gloria Bistrița a terminat la egalitate cu Erd (Ungaria), scor 25-25, într-un meci din etapa a 2-a a Grupei C în Cupa EHF. Formația lui Horațiu Pașca a înregistrat al doilea rezultat de egalitate, după ce săptămâna trecută a încheiat 22-22 în deplasare cu MKS Lublin.

Gloria Bistrița este pe locul 2 în Grupa C, după primele două etape, cu 2 puncte, fiind devansată de Odense (4 puncte), echipă care a spulberat, azi, MKS Perla Lublin cu 35-18. Poziția putea fi și mai bine consolidată după partida cu formația maghiară, dar se putea și mai rău, după cum a arătat prima partidă din istoria clubului jucată la acest nivel pe teren propriu.

Ardelencele au avut 35 de minute în care au controlat jocul, în această perioadă reușind să se desprindă la cinci goluri pe tabelă, 16-11 și 17-12.

Nicoleta Dincă a avut o prestație la superlativ, demonstrând că merită mai multă atenție în această perioadă, când vine vorba despre selecția la echipa națională. Momentul de magie al primei reprize i-a aparținut însă portarului Zoqbi de Paula, care a apărat o aruncare de la 7 metri la scorul de 9-8 (min. 23). De aici, Gloria a prins mai multă încredere și a reușit să ia avans.

În dificultate, Erd a schimbat portarul, iar Julie Foggea a avut câteva parade care le-a scos din mână pe fetele lui Horațiu Pașca. Pe fondul unor ratări, Gloria a început să se precipite, iar formația maghiară a revenit în joc, 17-17 (min. 40). Gazdele nu au mai reușit să marcheze nici din aruncare de la 7 metri, Ardean și Ilyina fiind ghicite de portarul francez, astfel că jocul s-a schimbat în favoarea adversarelor. Erd s-a desprins la rândul ei la 3 goluri (20-17, min. 17).

Seria de opt goluri consecutive ale maghiarelor a fost întreruptă de Tetean, tot după o aruncare de la 7 metri. În ultimele 10 minute. Gloria a intrat cu un handicap de patru goluri, 19-23, dar a continuat să creadă în șansa ei. Apărarea și-a ridicat nivelul de joc, iar Laura Pristăvița a fost un adevărat „argint viu” în atac. Egalitatea a fost restabilită în minutul 56, scor 24-24, iar Bistrița a forțat și victoria. A ratat o șansă să preia conducerea în minutul 57, Jerabkova și-a readus echipa în avantaj (25-24), dar Pristăvița a marcat un alt gol important.

La intrarea în ultimul minut, reprezentanta României a reușit să scape fără gol primit. A avut, așadar, suficient timp pentru a așeza atacul și a înscrie pentru două puncte, dar nu a mai găsit soluție și pentru o lovitură decisivă. În ultimele 15 secunde a jucat chiar în superioritate numerică. Așadar, Gloria a trebuit să se mulțumească în final cu un punct.

Pentru echipa lui Horațiu Pașca urmează două partide cu Odense, extrem de importante în tentativa de a prinde un loc în sferturile de finală.

Gloria Bistrița – Erd 25-25 (15-11)

Zoqbi de Paula, Inculeț, Nenezic; Ardean 1, Costa 1, Dincă 7, Ilyina 2, Moroianu 1, Paraschiv, Pristăvița 4, Rațiu 3, Șamanț, Țanc, Tetean 2, Vasileuskaya 4, Zegrean

Jarunik, Foggea; Bizik 1, Do Nascimento 6, Gavai, Jerabkova 6, Kiraly, Kisfaludy, Kiss 4, Kovacevic 1, Lavko 1, Schatzl 1, Simon, Szabo 2, Termany, Toth 3