Acasa » Alte Sporturi » Handbal » FOTO | Zi perfectă pentru handbalul masculin din Baia Mare. Minaur s-a calificat în finala Ligii Naționale, iar CSȘ 2 a câștigat titlul la juniori I

FOTO | Zi perfectă pentru handbalul masculin din Baia Mare. Minaur s-a calificat în finala Ligii Naționale, iar CSȘ 2 a câștigat titlul la juniori I

FOTO | Zi perfectă pentru handbalul masculin din Baia Mare. Minaur s-a calificat în finala Ligii Naționale, iar CSȘ 2 a câștigat titlul la juniori I

La concurență cu partidă decisivă dintre Minaur și Dinamo din Liga Națională de handbal masculin (scor 27-24), în Sala Polivalentă din București o altă formație băimăreană, CSȘ 2, a disputat finala Campionatului Național de juniori I și a câștigat-o cu 25-24 în fața echipei LPS Tg. Jiu. Așadar, în mai puțin de două ore, handbalul masculin din Baia Mare a obținut două din cele mai importante succese ale sezonului.

Se poate spune că Baia Mare a restabilit egalitatea la numărul de titluri în handbalul românesc, în acest sezon, în disputa cu CSM București, apropo de faptul că urmează și finalele de la seniori dintre cele două localități. Formația din Capitală a pus mâna pe titlul la junioare I, în urmă cu două săptămâni, iar CSȘ 2 Baia Mare este campioană la juniori I.

Finala cu LPS Tg. Jiu a fost tensionată, echilibrată, dar băimărenii au controlat mai bine finalul și s-au impus cu 25-24, după ce la pauză au fost conduși cu 14-12. Portarul Vasile Dan, desemnat și în echipa turneului, a fost unul dintre cei mai buni handbaliști ai finalei. „Forța grupului și-a spus cuvântul. Titlul a venit după o muncă asiduă depusă de acești copii, care și-au sacrificat orice plăcere a copilăriei”, a declarat, pentru ProSport, Iuliu Varady, antrenorul principal al CSȘ 2 Baia Mare.

Titlul obținut de echipa băimăreană nu a fost obținut deloc întâmplător. Mulți băieți din actuala generație au câștigat titlul și la juniori II, în urmă cu doi ani, cu Academia de Handbal Minaur. „Am început o colaborare cu Academia de Handbal, astfel că pentru CSȘ 2 au jucat mai mulți handbaliști cu dublă legitimare. Nimic nu a fost întâmplător, munca în echipă a dat roade”, a explicat Iuliu Varady.

Interesant este faptul că din echipa care a câștigat titlu, cu excepția celor doi jucători de la Centrul Național de Excelență, Bogdan Pop și Marius Pop, niciun jucător nu a fost selecționat la echipa națională U19, la ultima acțiune desfășurată la Oradea.


Echipa campioană a CSȘ 2 Baia Mare

  • portari: Dan Vasile, Răzvan Apostu, Bogdan Pop, Dănuț Tapalagă
  • extreme stânga: Marius Pop, Vlad Butean, Robert Doboș
  • interi stânga: Vlad Bondor, Bogdan Stoian
  • centri: Alex Bologa, Robert Nagy
  • interi dreapta: Vlad Olar, Tudor Botea
  • extreme dreapta: Zoltan Istvanfi, Robert Erni
  • pivoți: Cristi Botnărescu, Andreas Avramescu, Mihai Cotună

Până în finala competiției, CSȘ 2 Baia Mare a obținut următoarele rezultate: 34-29 cu CSȘ Odorhei, 49-30 cu Marta Baia Mare, 24-25 cu CSM București (toate în grupă), 26-25 cu Lic. Teoretic Traian Vuia Reșița (semifinale).

Cea mai bună echipă a turneului a fost: Dan Vasile (CSȘ 2 Baia Mare, portar) – Sabin Constantina (Tg Jiu, extremă stânga), Aalexandru Mănescu (Tg Jiu, inter stânga), Iurii Pop (Marta Baia Mare, centru), Bogdan Mănescu (Tg Jiu, inter dreapta), Roland Thalmaier (Potaissa Turda, extremă drepta), Cristi Botnărescu (CSȘ 2 Baia Mare, pivot).

Alexandru Mănescu a fost golgheterul turneului final, Raul Heimbach (Reșița) a fost desemnat cel mai tehnic jucător, iar Zsolt Mihaly (CSȘ Odorhei) – cel mai bun apărător.

Fotografii: Andreea Alexandru

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

 

Parteneri
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Mediafax
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Cancan.ro
O româncă de 17 ani, protagonista uneia dintre cele mai spectaculoase campanii publicitare internaționale alături de Usain Bolt
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV – DOCUMENTE | România, bună de plată cu 340 de milioane de lei, după ce Compania de Drumuri a pierdut un arbitraj cu italienii de la Pizzarotti pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda
Economedia
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Râzi cu lacrimi
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Descopera.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Event epic pentru jucătorii de World of Tanks
Go4Games
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Promotor.ro