FOTO | El e Gicu Grozav de la handbal. Nicuşor Negru l-a imitat pe fotbalist într-un moment în care Dinamo încă mai putea întoarce soarta meciului cu Sporting. Cum a executat un 7 metri

1 mar 2019 5200 afişări Handbal

Dinamo a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a cedat cu 27-26 în faţa echipei Sporting în manşa retur. În manşa tur, lusitanii au câştigat tot la un gol diferenţă, scor 32-31. Totuşi, în minutul 27, Nicuşor Negru a avut o lovitură de la 7 metri pe care a executat-o foarte slab.

“Câinii” au ratat şansa de a se califica în optimile Ligii Campionilor, deşi au condus cu patru goluri la pauză. Repriza a doua a fost de coşmar, iar spre final luciditatea a lipsit complet din jocul elevilor lui Constantin Ştefan.

A fost şi cazul lui Nicuşor Negru, care a avut de executat o lovitură de la şapte metri în minutul 58, într-un moment în care Sporting conducea cu 27-25 şi în care „câinii” încă mai puteau întoarce scorul.

Negru a ales să-l surprindă pe portarul advers cu o boltă, dar nu a putut controla absolut deloc mingea, iar cei surprinşi au fost dinamoviştii, cărora nu le-a venit să creadă că mingea s-a dus foarte mult pe lângă.

Execuţia lui Negru a adus aminte de cea a lui Gicu Grozav. Atacantul a încercat o “Paneka” la finalul anului trecut într-un meci din Cupa România cu Csikszereda. Fotbalistul a trimis peste poartă, a primit multe critici, dar şi o reziliere de contract.

Grozav şi-a luat revanşa în această săptămână în tricoul lui Kisvarda, când a restabilit egalitatea după o execuţie în stilul "Panenka".