FOTO Calificarea se joacă în Ungaria: Oltchim - Gyor 22-24! Transmite-le un mesaj de încurajare fetelor

6 apr 2013 47908 afişări Handbal

Oltchim a pierdut cu 24-22 prima manşă a semifinalei Champions League cu Gyor, astfel că şansele de a merge în finala competiţiei s-au redus substanţial. Totuşi, soarta acestei “duble” nu a fost încă decisă, fiind de disputat încă 60 de minute, joi, la Veszprem.
Campioana României a pierdut acest joc în prima repriză, când adversara a făcut instrucţie, în ciuda unei atmosfere ostile. Diferenţa s-a făcut încă din primele minute. Oltchim a părut timidă în primele joc, puţin superficială în atac, în timp ce Gyor a intrat cu tupeu maxim şi a apăsat pedala de acceleraţie încă din start. Declaraţiile optimiste din tabăra maghiară, conform cărora vine la Bucureşt să câştige, au avut acoperire în jocul magistral condus de Gorbicz şi în ghiulele expediate de Amorim. După numai 10 minute, campioana Ungariei s-a desprins la 6-1, scor care a avut darul de a descuraja şi mai mult formaţia din Vâlcea. Vestergaard a început să opereze schimbări, însă diferenţa a crescut tot în partea adversă, scor 12-5 (min. 22). Principalele arme, interul dreapta Bulatovic şi poarta, nu au fost la nivelul obişnuit, astfel că avansul formaţiei maghiare a fost corespunzător cu tot ce s-a întâmplat pe teren până atunci.

Eliminările lui Amorim şi contraatacurile au readus Vâlcea în joc

Pe fondul unei dominări totale a oaspeţilor, Gyor a pierdut totuşi o piesă importantă din angrenaj, pe Eduarda Amorim. Brazilianca a primit două eliminări în primele 15 minute, iar Ambros Martin a trebuit să caute alte soluţii în defensivă pentru a nu risca o descalificare prematură a braziliencei. Iar Oltchim, o echipă totuşi cu valori mondiale, nu avea cum să nu profite de acest avantaj. Vâlcea a reintrat uşor în joc graţie unor contraatacuri fulger, cu Ada Nechita în rol de zvârlugă, dar şi a unei defensive conduse tot mai bine de Allison Pineau. Până la pauză, Oltchim a redus până la 10-14, dar putea să fie şi mai aproape de Gyor, poate chiar la egalitate, dacă n-ar fi ratat două aruncări de la 7 metri prin Bulatovic şi Brabosa şi două contraatacuri prin Curea şi Meiroşu.

La cabine, Oltchim a realizat probabil că este pasibilă să piardă toate şansele de calificare încă de la Bucureşti, iar în repriza secundă a intrat mai motivată şi mai tupeistă. Lucrurile au început însă să funcţioneze mai aproape de pretenţiile publicului după un gol înscris de Navarro din poartă în poartă la 16-13, în minutul 37. Cei 5.000 de suporteri români au “explodat” şi au încercat să pună şi mai multă presiune pe Gyor, iar Vâlcea a reintrat în calcule. Bulatovic şi-a reglat, de asemenea, tirul, iar meciul s-a transformat într-un pe contre, fiecare echipă căutând să ofere lovitura de graţie. Oltchim s-a apropiat la 20-21 în minutul 52, iar Ambros a mutat din nou în defensivă

Oltchim – Gyor 22-24
Pauză: 10-14

Ungureanu (2 intervenţii), Navarro (5 intervenţii, 1 gol) – portari; Curea 1, Managarova, Nechita 4, Farcău 1, Meiroşu 2, Manea 2, Jovanovic, Pineau 1, Bulatovic 8, Brădeanu 1, Barbosa 1
Antrenor: Jakob Vestergaard

Lunde (14 intervenţii), Herr – portari; Radicevic 1, Loke 2, Hornyak, Korsos, Gorbicz 8, Kovacsics 4, Redei Soos 2, Tervel, Orban 1, Amorim 6, Szepesi, Sirian, Lekic

Min. 25 - GOL GYOR! Kovacsic marchează din lovitură de la 7 metri
Min. 24 - Ada Nechita ratează golul egalării! Vestergaard cere time out!
Min. 23 - GOL OLTCHIM! Brădeanu înscrie
Min. 22 - GOL GYOR!
Min. 21 - GOL OLTCHIM! Bulatovic înscrie după ce Oltchim a ratat două ocazii rarisime
Min. 18 - GOL OLTCHIM! Bulatovic înscrie!!!!
Min. 17 - GOL GYOR! Kovacsic marchează iar
Min. 16 - GOL OLTCHIM! Bulatovic înscrie din nou
Min. 15 - GOL OLTCHIM! Marchează Oana Manea.
Min. 15 - GOL GYOR! Înscrie Gorbicz
Min. 12 - GOL GYOR! Amorim marchează
Min. 10 - GOL OLTCHIM! Bulatovic înscrie din nou
Min. 10 - GOL GYOR! Înscrie Orban.
Min. 8 - GOL OLTCHIM!  Meiroşu înscrie din lovitură de la 7 metri
Min. 8 - GOL GYOR! Radicevic înscrie
Min. 6 - GOL OLTCHIM! Navarro înscrie un gol superb din poartă în poartă!! Reuşita îl face pe Martin Ambros să ceară time out
Min. 5 - GOL OLTCHIM! Bulatovic înscrie
Min. 5 - GOL GYOR! Amorim înscrie din lovitură de la 7 metri
Min. 2 - GOL OLTCHIM! Bulatovic înscrie din acţiune
Min. 2 - GOL GYOR!  Înscrie Gorbicz, e eliminată Ada Nechita
Min. 1 - A început a doua repriză a meciului

FINAL PRIMA REPRIZĂ
Min. 30 - Barbosa ratează o lovitură de la 7 metri în ultimul minut al primei reprize
Min. 29 - GOL GYOR!
Min. 27 - GOL OLTCHIM! Pineau marchează! La faza imediat următoare, Meiroşu ratează incredibil!
Min. 25 - GOL OLTCHIM!Adina Meiroşu marchează şi reduce din diferenţă. Time out cerut de Martin Ambros
Min. 25  - GOL OLTCHIM! Marchează Ada Nechita
Min. 24 - GOL OLTCHIM! Marchează din nou Ada Nechita
Min. 23 - GOL GYOR! Gorbicz înscrie pentru a 4-a oară în acest meci din lovitură de la 7 metri
Min 22 - GOL OLTCHIM! Barbosa înscrie din lovitură de la 7 metri
Min. 21- GOL GYOR!
Min. 20 - GOL GYOR! Kovacsic marchează iar
Min. 19 - GOL GYOR! Gorbicz înscrie
Min. 18 - GOL OLTCHIM!  Marchează Oana Manea.
Min .18 - GOL OLTCHIM! Marchează Ada Nechita
Min. 16 - GOL GYOR Kovacsic înscrie. Este al doilea gol marcat de Gyor în inferioritate numerică
Min. 13-  GOL GYOR! Gorbicz înscrie
Min. 13 - Bulatovic ratează o lovitură de la 7 metri. Jucătoarea din Muntenegru a încearcat o boltă, dar Haraldesen a prins
Min. 6 - GOL GYOR! Gorbicz înscrie din lovitură de la 7m
Min. 5 - Barbosa o faultează pe Radicevic şi este avertizată cu galben.
Min. 4 - Ratare mare a lui Radicevic!
Min. 2 - GOL GYOR! Gorbicz înscrie din lovitură de la 7m
Min. 2 - Cartonaş galben pentru Oana Manea
Min. 1- Bulatovic loveşte bara
Min. 1 - A început meciul

UPDATE 17.52 La meci sunt şi-au făcut apariţia Ioan Becali, Mitică Dragomir, Sandra Izbaşa, Octavian Belu, Marian Bitang şi Elisabeta Lipă.

Mai sunt circa 100 de locuri libere în Sala Polivalentă.

UPDATE 17.20 Fanii Oltchimului au afişat un steag al Muntenegrului, pentru Bulatovic. Fanii lui Gyor au afişat un steag cu Ţinutul Secuiesc!

UPDATE 17.10 - Fetele de la Oltchim ies la încălzire în uralele fanilor. Şi adversarele vâlcencelor îşi fac apariţia.

UPDATE 16.55 Antrenorul Vestregard e aclamat de galerie. Galeria lui Gyor strigă "Ungaria"!

UPDATE 16.41 La Sala Polivalentă se vând produse promoţionale ale Oltchimului: eşarfă 25 lei, tricou 150 lei, fanion 20 şi 10 lei.

Oltchim joacă in albastru, la fel ca anul trecut când a bătut pe Gyor cu 35-31

Preşedintele României, Traian Băsescu, şi Prim-ministrul ţării, Victor Ponta, au fost invitaţi la meci, dar au anunţat că nu vin.

UPDATE 16.24 Echipa Oltchim a ajuns la Sala Polivalentă. Şi fanii vâlceni au început să îşi ocupe locurile.

Cristian Gaţu, preşedintele Federaţie Române de Handbal, şi-a făcut apariţia în Sala Polivalentă.

UPDATE 15:30 Cu două ore şi jumătate înainte de începerea partidei, 80 de fani ai lui Gyor şi-au făcut apariţia în apropiere de Sala Polivalentă. Extrem de joviali, aceştia s-au aşezat la o terasă şi îşi susţin echipa favorită sub atenta supraveghere a jandarmilor. Maghiarii sunt extrem de optimişti şi sunt convinşi că echipa lor se va impune fără probleme, chiar la o diferenţă mare, de 10 goluri.

De partea cealaltă, fanii Oltchimului veniţi de la Vâlcea "pregătesc" marele meci în Centrul Vechi.

Oltchim - Gyor este astăzi, ora 18:00, în direct pe DigiSport1. Meciul din Sala Polivalentă are acoperire totală pe www.prosport.ro

Müller este de părere că Oltchim nu va avea probleme cu Görbicz

Herbert Müller a jucat în acest sezon în Liga Campionilor cu Thuringer şi a fost aproape să obţină calificarea în grupele principale. Fostul antrenor al Rulmentului şi-a urmărit în amănunt toţi adversarii, iar Györ şi Oltchim au reprezentat uneori studiu de caz şi la propria echipă. „Va fi interesant de urmărit cum va reuşi Györ să o anihileze pe Bulatovic sau ce mai poate să facă Görbicz într-un meci cu Oltchim, având în vedere că s-au întâlnit de atâtea ori în ultimii ani„, sunt doar o parte din curiozităţile lui Müller înaintea semifinalei.

"De necrezut ce jucătoare a strâns Oltchim"

Cele două formaţii sunt echilibrate valoric, fiecare tabără având mai multe handbaliste care pot decide individual un meci. „Jocul va fi hotărât de cuplurile Bulatovic-Manea, respectiv Amorim-Loke. Aici vor fi cheile principale ale partidei. Poate pare surprinzător că am nominalizat-o pe Amorim de la Györ, dar mă aştept la mai multe din partea ei decât de la Lekic. În plus, cred că Vâlcea nu va avea probleme cu Görbicz, o cunoaşte mult prea bine. De asemenea, portarii vor avea un rol determinant“, susţine antrenorul de la Thuringer.
Antrenorul Herbert Müller apreciază că Oltchim are o echipă incredibilă în acest sezon. „Individual, e de necrezut ce jucătoare a reuşit să strângă Oltchim. Dacă vor arăta ca o echipă închegată în faţa lui Györ, au şanse mari să se califice în finală“, a concluzionat Müller.

RETUR
Oltchim şi Györ pleacă imediat după meci

Ambele formaţii vor părăsi capitala imediat după partidă. Oltchim va pleca spre Vâlcea, în timp ce Györ va reveni în Ungaria cu ajutorul unui avion charter. Campioana României şi-a fixat deja programul şi pentru meciul retur. „Chimistele“ vor decola miercuri din Bucureşti şi vor ateriza la Viena. Oficialii celor două echipe au mers pe reciprocitate şi la cazare. Partida retur este programată joi, 11 aprilie, cu începere de la ora 20:00.

DECIZIE
Fanii au plătit salariile pe martie

Înaintea semifinalei tur cu Györ, jucătoarele Oltchimului au avut parte de o surpriză din partea conducerii. Oficialii clubului le-au achitat salariile pe luna martie, cu câteva zile mai devreme, după ce au obţinut aproximativ 200.000 de euro din vânzarea biletelor. „Am vrut să le dăm un semnal înainte de meci, să le arătăm că nu le abandonăm, indiferent ce se întâmplă în semifinala cu Györ“, a declarat Petre Berbecaru la „Ora de ProSport“.

SEMIFINALA A DOUA
Larvik - Krim se joacă tot azi

A doua semifinală a Ligii Campionilor, cea dintre Larvik şi Krim Ljubljana, se va disputa tot azi, în Norvegia, cu începere de la ora 16:15. Nordicele sunt mari favorite în prima manşă, în condiţiile în care Krim are probleme de efectiv. Torstenson şi Bodnieva sunt accidentate, Penezic şi Vergeliuk nu s-au antrenat toată săptămâna, iar Müller este incertă.

SECURITATE
Peste 100 de oameni de ordine la meci

Jandarmeria a luat măsuri de securitate suplimentare la partida Oltchim - Györ, astfel încât să evite orice fel de incidente, inclusiv de genul arderii steagului Unagriei, cum s-a întâmplat la meciul de fotbal CFR - Rapid. Firma de pază care va fi în interiorul sălii anunţase că va veni la meci cu 70 de oameni, însă Jandarmeria a cerut ca numărul forţelor să fie mărit la 100 de persoane. Spectatorii vor putea intra în Sala Polivalentă începând cu ora 15:30.

SUPORTERI
Maghiarii ajung la prânz

Györ va avea o galerie formată din aproximativ 240 de persoane la meciul de azi. Suporterii maghiari au plecat aseară din Györ, cu patru autocare, şi sunt monitorizaţi încă de la graniţă, pentru a se evita problemele. Fanii campioanei Ungariei vor ajunge în Bucureşti în jurul prânzului.