Finală pasionantă în handbalul masculin, dominată de portari. CSM București a egalat Dinamo la „general”, astfel că titlul se decide luni, în Ștefan cel Mare

Redactor:
Marius Hutu
Finală pasionantă în handbalul masculin, dominată de portari. CSM București a egalat Dinamo la

CSM București a învins, miercuri seară, în Sala „Rapid”, pe Dinamo București, scor 27-25 (13-11), în al doilea meci al finalei Ligii Naționale de handbal masculin. În urma acestui rezultat, scorul la general a devenit egal, 1-1, iar suspansul se prelungește până luni, când este programat meciul decisiv (ora 18:00, DigiSport).

• Poli Timișoara a obținut medalia de bronz după ce a câștigat și meciul doi cu Potaissa Turda, scor 32-29, desfășurat în deplasare.

Finala dintre cele mai bune două echipe ale sezonului s-a transformat într-una pasionantă, deși a început cu o victoria zdrobitoare a lui Dinamo, scor 34-20. CSM București a avut forța să se adune și a răspuns cu aceeași armă ca și adversarul în Ștefan ce Mare, atitudine! Cu o trupă extrem de motivată, echipa lui Zvonko Sundovski a reușit să împingă finala cu Dinamo către un meci decisiv.

Până acum, cei mai importanți oameni au fost portarii. Ionuț Irimuș a fost imperial la prima partidă, miercuri a venit și replica adversarilor. CSM  a avut nu unul, ci doi oameni care s-au completat și au strălucit. Mario Blazevic și Ionuț Iancu au făcut un meci mare în Sala „Rapid” și fiecare a apărut la momentul oportun.

În fața unei arene arhipline, așa cum nu a mai fost demult Sala „Rapid” (semn că handbalul masculin recâștigă adepți și în București), Dinamo a început promițător partida. Trofeul așezat pe masa oficială parcă începuse să le facă din ochi băieților lui Eliodor Voica, astfel că după 10 minute s-au desprins la 6-3. Poarta lui CSM București a fost „absentă” și în debutul acestei întâlniri, așa cum s-a întâmplat și în Ștefan cel Mare, dar scânteia a aprins-o tot un dinamovist. Alexandru Asoltanei a ratat două ocazii succesive din situație de unu la unu cu Mario Blazevic în minutul 16, la scorul de 8-6 pentru echipa lui, iar acel moment avea să-i trezească parcă o forță interioară portarului de la CSM.

Bosniacul a început să apere minge după minge, iar acest lucru a dat aripi și echipei, care a început să profite de paradele lui. Până la pauză, Dinamo a mai înscris doar trei goluri, două însă într-o superioritate numerică. În schimb, CSM București a devenit tot mai eficientă în atac, grație lui Milosevic și Humet, iar la pauză a intrat în avantaj, 13-11. Titlul trupei lui Voica nu mai era deloc sigur, așa cum părea după primele minute de joc.

După pauză, gazdele au continuat pe același val și au ajuns la 15-11 (min. 32). Dinamo a „mutat” cu o apărare mai avansată, mai agresivă, Diaw a reușit câteva intercepții, iar jocul s-a aprins instantaneu. În numai 5 minute, egalitatea a fost restabilită, grație jocului de contratac, 16-16. Asoltanei a marcat de trei ori pe contre, iar oaspeții au revenit iar în avantaj în minutul 41, scor 18-17. Pentru câteva minute, cele două tabere au reușit în mod constant să găsească soluții în atac, s-a jucat cu garda jos, iar echilibrul s-a păstrat până spre minutul 52, când Mojsovski a făcut o intercepție în apărare. Mingea a fost aruncată pe contraatac la Negru, care a înscris pentru 25-23.

Odihnit câteva minute, Irimuș a revenit în poarta lui Dinamo, dar omul care a strălucit în „Rapid” s-a aflat în cealaltă poartă. Ionuț Iancu a intrat la aruncările de la 7 metri ale oaspeților și și-a hipnotizat practic adversarii aflați în fața lui. De două ori Zulfic și o dată Asoltanei nu au reușit să-l învingă, astfel că gazdele CSM au reînviat cu adevărat în această finală! Dinamo a mai avut o șansă să se apropie de adversari în ultimele două minute, când la 25-26 a avut superioritate numerică, dar a fost ziua „tigrilor”. Humet a înscris chiar la intrarea în ultimul minut din postura de inter stânga (el este inter dreapta), iar tabela a înghețat la 27-25. Așadar, s-a făcut 1-1 la „general”, iar finala a devenit tot mai interesantă.

CSM București – Dinamo 27-25 (13-11)

Iancu, Blazevic – Negru 8, M. Răpciugă, Milosevic 7, Marijanac 2, Mojsovski, Simovic, Humet 6, Stavrositu, Kostadinovic 3, Constantinescu, Rotaru, Stamate 1, Militaru. Antrenor: Zvonko Shundovski

Irimuș, Grigoraș, Makaria – portari; Asoltanei 6, Băluț, Șandru 2, Ragot 1, Diaw 2, R. Răpciugă, Vrankovic 6, Vancea, Cîmpan 2, Zulfic 3, Mironescu, Savenco 2, Mousavi 1. Antrenor: Eliodor Voica

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?