13 apr 2019 13978 afişări Handbal
Final Four, la televizor! CSM Bucureşti a pierdut la limită manşa retur cu Metz din sferturile de finală ale Ligii Campionilor şi a ratat principalul obiectiv al sezonului GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

CSM Bucureşti a ratat prezenţa în turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a cedat cu 23-22 în partida retur cu Metz. Calificarea în această dublă manşă a fost pierdută la Bucureşti, după scorul de 26-31 în tur. Dar rezultatul final al confruntării cu campioana Franţei reflectă până la urmă tot parcursul din acest sezon, sub aşteptări.

• Rostov Don, Gyor, Vipers Kristiansand şi Metz vor juca în acest an pentru trofeul Ligii Campionilor.
  • CSM Bucureşti a ratat pentru prima dată accederea în Final Four, de când joacă la acest nivel. Teoretic, în sezonul în care a avut cea mai tare echipă la dispoziţie.

CSM Bucureşti nu a fost victimă sigură în returul din Franţa, jucătoarele campioanei României au avut orgoliu, dar nu au reuşit să răzbată în faţa unei defensive bine organizată în apărare.

„Tigroaicele” au luat un start foarte bun, dar au ratat vreo două şanse de a se desprinde la 3 goluri. Metz nu a făcut multe cadouri şi cu o defensivă care a funcţionat de la un minut la altul tot mai bine nu a lăsat-o pe CSM Bucureşti să joace foarte mult în atacul poziţional. După un început convingător, CSM Bucureşti nu a marcat timp de 11 minute, iar Metz a revenit de la 5-7 la 9-7 în minutul 23. A fost practic momentul psihologic al jocului şi al calificării în ansamblu, pentru că echipa gazdă nu a mai scăpat hăţurile din mână.

După pauză, campioana Franţei s-a desprins la patru goluri, 15-11. Andrea Lekic şi-a dovedit încă o dată clasa şi a fost prima jucătoare care nu s-a împăcat cu destinul. CSM Bucureşti a revenit în economia manşei retur, dar fără a reuşi să câştige.

După 60 de minute, Metz s-a impus la limită, 23-22, dar bucuria calificării a fost fără măsură. Franţa îşi face simţită prezenţa şi la nivel de cluburi la cel mai înalt nivel, după ce a câştigat titlul mondial şi european. Nimic nu a fost întâmplător în ultimii ani, cu atât mai puţin acum în dubla Metz - CSM.

CUM A DECURS MECIUL

Metz – CSM Bucureşti 23-22

► Barbara Lazovic a marcat ultimul gol al meciului, dar Metz s-a impus şi în manşa retur, cu 23-22. Şi mai important de acest lucru, s-a calificat în premieră în Final Four.

► CSM Bucureşti este în finalul acestei partide cu Constantinescu şi Bazaliu în teren, ultima fiind reprofilată în pivot. Diferenţa este minimă cu 5 minute înainte de final, 22-21.

► Metz menţine un avans de 2-3 goluri. Cu opt minute înainte de final are 20-17 şi se îndreaptă către Final Four.

► Andrea Lekic păstrează vie speranţa măcar pentru o victorie de palmares la Metz, 17-15

► Metz reuşeşte o acţiune care face şah-mat apărarea CSMB. Houette aduce echipa gazdă din nou la 3 goluri avans, 17-14.

► CSM Bucureşti rămâne în meci după alte două goluri înscrise consecutiv. Andrea Lekic aduce scorul al 15-14, după o acţiune individuală. Metz nu mai dă gol de 5 minute, iar Mayonnade solicită time-out în minutul 42.

► Claudia Constantinescu intră în teren şi obţine o aruncare de la 7 metri, transformată în gol de Andrea Lekic, 15-12.

► Campioana Franţei ia viteză, 15-11, după o reuşită marca Zaadi.

► Lazovic înscrie de la mare distanţă, dar Metz apare la finalizare la fiecare atac şi nu ratează ţinta, 14-11.

► Partea secundă se reia cu o reuşită în contul gazdelor, care se despride pentru prima dată la 3 goluri. Dar Mehmedovic răspunde imediat cu un gol din atac poziţional, 13-10

Maubon stabileşte scorul primei reprize, 11-9. CSM Bucureşti nu profită de superioritatea numerică. Şansele campioanei României de a merge în Final Four sunt şi mai mici.

► Sclipire pentru Barbara Lazovic, gol şi 2 minute eliminare pentru tabăra adversă, 10-9

► Omoregie este pusă în situaţie de şut şi sparge gheaţa pentru campioana României după 11 minute fără gol, 9-8. A intrat în poartă Grubisic, care are două intervenţii utile pentru echipă.

► Nocandy marchează pentru 9-7, CSM Bucureşti nu reuşeşte să dea gol de 9 minute.

► În minutul 22, Metz trece pentru prima dată la conduere, 8-7. Edwige este angajată pe pivot şi întrerupe o perioadă de câteva minute fără gol. Dragan Djukic solicită time-out.

► CSM Bucureşti nu înscrie de aproximativ 7 minute de joc. Radicevic a ratat o aruncare de la 7 metri. Metz este în inferioritate, Mehmedovic irosesşte la rândul ei o situaţie de unu la unu. Campioana României ratează faze clare.

► Avem din nou egalitate în meci, 7-7, după două reuşite ale centrului Zaadi, unu din 7 metri şi alta pe contraatac. Fiecare minge pierdută de CSM în atac se tranformă într-o acţiune foarte periculoasă pentru Metz.

► CSM Bucureşti ratează a doua şansă în meci de a se desprinde la trei goluri. Radicevic nu a prins poarta nici de această dată. Houette speculează spaţiul rămas liber la faza imediat următoare, 5-6. Înscrie primul gol şi Andrea Lekic, 5-7.

► Lazovic oferă o pasă la intercepţie, Flippes recuperează mingea şi înscrie pe contraatac, 4-5. Omoregie menţine campioana României la două goluri în faţă.

► CSM Bucureşti este foarte periculoasă la nivelul extremelor în debutul partidei. Mehmedovic apare din nou la finalizare, după o acţiune care a curs şnur, 3-5.

► Radicevic transformă cu siguranţă o nouă aruncare de la 7 metri, 3-4.

► Metz restabileşte eglitatea după 8 minute de joc, profitând de o minge pierdută în atac de CSM. Gazdele au punctat cu cele două extreme, Flippes şi Houette.

► Oana Manea obţine o aruncare de la şapte metri, transformată cu siguranţă de Radicevic, 1-3 min. 5.

► Început perfect de meci pentru CSM Bucureşti, care are parte şi de şansă. Metz trimite de două ori mingea în bară. Omoregie marchează golul doi, Radicevic ratează o ocazie pentru 3-0. Reduce din handicap Niombla, 1-2.

► Campioana României a recuperat mingea în apărare şi a declanşat o acşiune rapidă de atac finalizată de Majda Mehmedovic, 0-1

► Partida a început cu CSM Bucureşti în atac. Dragan Djukic a început cu formula clasică. Glauser a avut o primă intrevenţie.

Vipers Kristiansand este a treia echipă calificată în Final Four. După 24-19 la Podgorica, campioana Norvegiei a câştigat şi partida retur cu Buducnost, scor 25-18. Vipers s-a calificat în premieră pentru faza finală a Ligii Campionilor şi este a doua echipă din Norvegia după Larvik care reuşeşte această performanţă.

► CSM Bucureşti va avea de înfruntat o echipă cu opt campioane europene en-titre la nivel de naţionale, care va avea în spate şi aproximativ 5.500 de fani. Întreaga sală este colorată în galben.

20:08 Mai puţin de o oră până la meciul decisiv pentru sezonul CSM-ului! Între timp, Roston Don şi Gyor au obţinut calificarea în Final Four. Detalii AICI şi AICI

CSM Bucureşti are 60 de minute la dispoziţie pentru a întoarce rezultatul înregistrat în partida tur cu Metz, scor 26-31, şi pentru a se califica în turneul Final Four al Ligii Campionilor, obiectivul principal fixat la debutul sezonului. O misiune aproape imposibilă, având în vedere forţa echipei franceze arătată pe teren propriu în ultimii 2 ani.

Partida retur va începe la ora 21:00. CSM Bucureşti va alinia aceeaşi echipă din tur. În schimb, Metz a operat două modificări în echipa cu care a câştigat în România. Au ieşit Dos Reis şi Di Ricco şi au intrat Gautschi şi Nooitmer.

Glauser, Kapitanovic – portari; Edwige, Gautschi, Zaadi, Flippes, N’Gouan, Nocandy, Houette, Levsha, Kanor, Zych, Smits, Nooitmer, Maubon, Niombla. Antrenor: Emmanuel Mayonnade

Ion, Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu, Radicevic, Curea, Lekic, Jacobsen, Bazaliu, Lazovic, Omoregie, Marin, Constantinescu, Manea, Hagman, Mehmedovic. Antrenor: Dragan Djukic