Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Fantastică zi: Danemarca – România 0-2! Corona Brașov a câștigat categoric la Odense, în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei EHF. Prima reacție a antrenorului Bogdan Burcea

Fantastică zi: Danemarca – România 0-2! Corona Brașov a câștigat categoric la Odense, în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei EHF. Prima reacție a antrenorului Bogdan Burcea

Fantastică zi: Danemarca - România 0-2! Corona Brașov a câștigat categoric la Odense, în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei EHF. Prima reacție a antrenorului Bogdan Burcea

La nicio oră distanță de la succesul obținut de CSM București cu FC MIdtjylland (scor 28-23), handbalul românesc a înregistrat o altă victorie importantă! Corona Brașov a câștigat tot în Danemarca, dar la Odense, cu 29-21 partida tur din sferturile de finală ale Cupei EHF. În mare măsură, echipa lui Bogdan Burcea este calificată în semifinalele competiției.

  • Brașovul ar urma să revină într-o semifinală de cupă europeană după o pauză de 7 ani. Partida retur este programată pe 28 februarie, în Sala Sporturilor „D.P. Colibași”, cu începere de la ora 14:00.

Formația brașoveană a avut meciul la discreție pe durata celor 60 de minute. După 17 minute, Corona conducea deja cu 8-4, singurul moment de cumpănă fiind în a doua jumătate a primei reprize, când Odense a restabilit egalitatea, 10-10. Din acel moment, reprezentanta Româniiei a dominat clar și după 13-10 la pauză a ajuns la 20-12 în minutul 42. Corona Brașov a condus și cu 9 goluri (28-19), dar victoria de la final cu 29-21 este mai mult decât liniștitoare înaintea manșei retur. Jocul doi de la Brașov cu Odense se transformă practic într-o sărbătoare, calificarea în semifinale fiind asigurată în mare măsură.

  • Odense – Corona Brașov 21-29 (10-13)
  • Masson, Folden – portari; Kondrup, Bogetoft, Kristensen 4, Schaefer, Bach, Svangaard 2, Jakobsen 4, Iversen 3, Adler 2, Haugsted 2, Birkedal, Van der Wissel, Linnell 2, Offendal 2. Antrenor: Larsen Fleming
  • Dedu, Hosu, Mîrcă Olariu – portari; Dincă, Bondar 1, Chiper 6, Cartaș 2, Marcu, Neagu 6, Țăcălie, Hotea 7, Berbece, Rațiu 2, Pricopi 2, Zamfir 3. Antrenor: Bogdan Burcea

„Fetele au făcut un joc senzațional! Apărarea, exact cum am anticipat, a câștigat meciul. Mîrcă a apărat excepțional, iar Burghel Neagu a fost arma secretă pe atac. De asemenea, Hotea și Chiper au fost foarte foarte eficiente, iar Pricopi, coordonatorul de care avem mare nevoie”, a fost prima reacție a antrenorului Bogdan Burcea.

Corona Brașov și CSM București au obținut victorii clare în deplasare, în fața reprezentantelor din Danemarca. națiunea care de câțiva ani „staționează” pe locurile 1-2 în ierarhia EHF la nivel de cluburi. Privite jocurile de duminică și în contextul turneului preolimpic de luna viitoare (18-20 martie) de la Aarhus, România a câștigat duminică în fața Danemarcei cu 2-0! Echipele de club din Liga Națională au dat un semnal puternic înaintea confruntăriii primelor reprezentative. S-a dovedit însă încă o dată că tărâmul danez le priește de minune jucătoarelor din România!

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]